Farklı formlarda uygulanan yüksek şiddetli interval antrenmanların dövüş sporlarında aerobik ve anaerobik performans üzerine etkilerinin incelenmesi
The investigated effect of high intensty interval training performed in different forms on aerobic and anerobic capacity in combat sports
- Tez No: 683119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞAKİR AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı formlarda uygulanan yüksek şiddetli interval antrenmanların dövüş sporcularında aerobik ve anaerobik performans gelişimi üzerine etkilerini incelemektir. Çalışmaya yaş ortalamaları 19,74± 1,12 olan 31 erkek amatör dövüş sporcusu (karate 6, tekvando 7, kickboks 7, judo 6, güreş 5) gönüllü olarak katıldı. Çalışmaya katılan sporcular rastgele yöntem ile Tabata YŞİA(n=11), Koşu YŞİA(n=10) ve Kontrol (n=10) grubu olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Tüm gruplarda yer alan dövüş sporcuları 4 haftalık çalışma programı süresince haftada 3 gün olmak üzere antrenman programlarına katıldı. Tabata YŞİA grubunda yer alan sporcular, her birim antrenman için sırasıyla burpees, mountain climbers, jumping jacks ve squat hareketlerinden oluşan bir egzersiz serisini, 20 sn. yüklenme 10 sn. dinlenme prensibi ile 2 tekrar olarak uyguladı. Tabata YŞİA programı ilk hafta birim antrenmanı 4, ikinci hafta 5, üçüncü hafta 6, dördüncü hafta 7 set olarak belirlendi ve set aralarında 2 dakika dinlenme süresi verildi. Koşu YŞİA grubunda yer alan sporcular, yapabildiklerinin en iyisini yapması istenilen koşuları, 150 metrelik düz bir zeminde ve yön değiştirmeli şekilde 30 saniye boyunca uyguladı. Koşu YŞİA programında ilk hafta birim antrenmanı 4, ikinci hafta 6, üçüncü hafta 8 ve dördüncü hafta 10 koşu tekrarı yapıldı ve her bir koşu tekrarı arası 4 dakika dinlenme süresi verildi. Kontrol grubunda yer alan sporcular ise yalnızca kendi branş antrenmanlarına katıldı. Çalışma öncesi, 2. ve 4. hafta sonrası aerobik kapasitenin belirlenmesi için 20 metre mekik koşu testi, anaerobik kapasitenin belirlenmesi için Wingate anaerobik güç testi uygulandı. Tüm verilerin ortalama ve standart sapma hesaplanmasında tanımlayıcı istatistik yöntemi kullanıldı. Gruplar arası farklılıkları belirlemek için (Anova) post-hoc Tukey Testi kullanıldı. Çalışma öncesi, 2. ve 4. hafta sonrası test sonuçlarının grup içi karşılaştırılması için parametrik olmayan Wilcoxon Sıralı İşaret Testi kullanıldı. Gruplar arasındaki farklılıklar incelendiğinde, 2. Hafta ölçümlerine göre MaksVO² değerlerinde tabata ile kontrol grubu arasında tabata grubu lehine istatiksel olarak anlamlı fark bulundu. MaksVO² değerlerinde 4. hafta ölçümlerinde ise kontrol grubuna göre hem tabata YŞİA hem de koşu YŞİA grubu lehine istatiksel olarak anlamlı fark bulundu. Zirve güç ve ortalama güç değerlerinde, 2. ve 4. hafta sonrası ölçümlerine göre yalnızca tabata ile kontrol grubu arasında tabata grubu lehine istatiksel olarak anlamlı bir fark bulundu. Minimum güç değerlerinde, gruplar arası istatiksel olarak anlamlı farka rastlanmadı. Gruplar arası ve grup içi değerlendirmeler dikkate alındığında, tabata ve koşu temelli yüksek şiddetli interval antrenmanların dövüş sporlarında aerobik ve anaerobik performansın kısa sürede geliştirilmesinde etkili olabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of high-intensity interval training applied in different forms on aerobic and anaerobic performances in combat sports. 31 male amateur combat athletes (karate 6, taekwondo 7, kickboxing 7, judo 6, wrestling 5) voluntarily took part in this study. Combat athletes participating in the study were randomly divided into 3 groups as Tabata (n=11), Running (n=10), and Control (n=10). All subjects applied to the training program 3 days a week for 4 weeks. Combat athletes in the Tabata group performed an exercise series consisting of burpees, mountain climbers, jumping jacks and squats for each unit of training, with the principle of 20x10 second as 2 repetition. The first week of this study programme was determined as 4 sets for unit training, the second week 5, the third week 6, and the fourth week 7 sets, and a 2-minute rest period was given between sets. Combat athletes in the Running group performed their best run for 30 seconds on a 150-meter flat surface with a change of direction. This program consisted of 4 repetitions in first week, 6 in second week, 8 in third week and 10 in fourth week, with a rest period of 4 minutes between each run. Combat athletes in the control group only participated in their branch training. Before the study, after the 2nd and 4th weeks, the 20m shuttle run test was applied to determine the aerobic capacity, and the Wingate anaerobic power test was applied to determine the anaerobic capacity. Descriptive statistics method was used to calculate the mean and standard deviation of all data. (Anova) post-hoc Tukey Test was used to determine between group differences. Wilcoxon Signed Rank Test was used to compare intra-groups results from pre, secondary and post measurements. İn the secondary tests, when the differences between the groups were examined, it was determined that there was a statistically significant increase in favor of the tabata group between the tabata and control groups in the MaxVO² values. In the MaxVO² values, when the post-test data were examined, a significant difference was found in favor of both the Tabata and the Running group compared to the control group. When the secondary and post-test values were examined in the peak power and mean power values, a statistically significant difference was found only between the tabata and control groups in favor of the tabata group. There was no statistically significant difference between the groups in the minimum power values. As a result, when considering the evaluations between and within groups, it can be said that tabata and based on running high intensity interval training methods can be effective in improving aerobic and anaerobic performance in a short time in combat sports athletes.