Siklik AMP (DBcAMP)'nin arter tansiyonu üzerine refleks etkileşimleri
The reflex interaction of cyclic AMP (DBcAMP) on arterial pressure
  1. Tez No: 194167
  2. Yazar: FİGEN TARAKÇI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURAN EKERBİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZETDibütiril siklik adenosin monofosfat (DBcAMP), ikincil haberci olan cAMP'nin birtürevidir. cAMP'den farklı olarak hücre içine kolayca penetre olabilmektedir. Bu nedenleDBcAMP'nin, cAMP'ye ait bilinen etkileri oluşturması beklenir. Gerçektende DBcAMP'ninortalama arteriyal basınçta belirgin azalma yaptığı ve bu etkinin temel olarak vazodilatasyonyapıcı etkisine bağlı olduğu bildirilmiştir. DBcAMP'nin ortalama arter basıncı ve kalp hızındaoluşturduğu azalma normal vagal tonüs varlığında gerçekleşmektedir. Bu azaltıcı etkinin dozabağlı ortaya çıkmaması, bir refleks cevabın olabileceğini akla getirmektedir. Çalışmamızda,bu refleks yanıtta parasempatik etkileşimi ortaya koyabilmek için; DBcAMP verilmesininhemen ardından, unilateral olarak sol servikal vagotomi yapılması ve kan basıncı ve kalp hızıdeğişimlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Çalışmamızda deney hayvanı olarak 250-280 gram ağırlığındaki Sprague-Dawley türüsıçanlar kullanıldı. DBcAMP'ye ait doz-cevap eğrisi belirlendikten sonra, dört grupoluşturuldu (n=28). lk gruba (kontrol grubu) 1 ml'lik serum fizyolojik (SF) femoralarterden bolus tarzında uygulandı. kinci gruba 15 mg/kg DBcAMP, 1 ml'lik SF içinde aynişekilde verildi. Üçüncü gruba sol vagus sinir kesisi uygulandı. Son gruba ise (dördüncügrup) hem DBcAMP verilip, hem de 3. dakikada servikal sol vagal sinir kesisi (vagotomi)uygulandı. Her hayvanda ortalama arter basıncı (MAP) ve kalp hızı (HR) değerleri 1 saat süreile ölçüldü.DBcAMP'nin doza bağlı etkilerinin sonucunda, HR ve MAP değerlerindeki azaltıcıetkisinin doza bağımlı olmadığı gösterilmiştir ve bu nedenle kompleks refleks mekanizmaların sözkonusu olabileceği ileri sürülmüştür. DBcAMP uygulaması ile vagotomi birlikte etki ettiğinde,özellikle HR azalması daha belirgin olmuştur, yani bir potansiyalizasyon oluşmuştur. MAPdeğerlerinde bulunan benzerlik ise, DBcAMP'nin etkisini vagotominin nötralize edemediği kanısınıyaratmaktadır. Sonuç olarak DBcAMP'nin kardiyovasküler depresif etkisinin; özellikle MAPdüzeyinin, vagal refleksler dışında başka regülatör yada ikincil haberciler üzerindendüzenlenebileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYDibutiryl cyclic adenosine monophosphate (DBcAMP) is a derivative of cAMP, asecond messenger. The difference between cAMP is its easy penetration into the cell.Therefore, DBcAMP is expected to show similar effects as cAMP. Indeed, DBcAMP causessignificant decreases in mean arterial blood and this decrease is generally attributed to itsvasodilatative effect. The decreasing effect in mean arterial blood pressure and heart rate ofDBcAMP occurs in the presence of normal vagal tone. The fact that this decrease is not dosedependent suggests that this may be reflex response. In the present study, we have examinedthe blood pressure and heart rate following DBcAMP administration and left unilateralcervical vagotomy to reveal the role of parasympathetic interactions in this reflex response.We used Sprague-Dawley rats weighing 250-280 g in the experiment. Once the dose-response curve of DBcAMP is established, four groups are formed (n=28). First group(control group) received 1 mL saline bolus through the femoral artery. Second group had 15mg/kg DBcAMP in 1 mL saline. Third group underwent left vagotomy. Fourth group had15 mg/kg DBcAMP and had left cervical vagotomy 3 minutes afterwards. Mean arterialpressure (MAP) and heart rate (HR) were measured continuously for an hour on each animaland recorded digitally.We have shown that decreases in HR and MAP secondary to DBcAMP were not dosedependent. Therefore involvement of complex reflex mechanisms has been implicated.DBcAMP in conjunction with vagotomy resulted in more pronounced decrease in HR, i.e.potentiation. The similarity in MAP suggests that vagotomy could not neutralize the effects ofDBcAMP. As a result cardiovascular depressive effects of DBcAMP, especially on the MAPlevel, occurs through other regulators or secondary messengers other than vagal reflexes.