İyonize radyasyon ve güçlü manyetik alan etkisi altında bırakılan rat kemik iliği stem hücrelerinde mikroçekirdek sıklığı
In vivo evaluation of micronuclei in rat reticulocytes for the relative efficacy of genomic instability in medical radiation exposure
  1. Tez No: 194168
  2. Yazar: EYLEM GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
6. ÖZETGünümüzde tıbbi radyasyonun kullanımı teknolojiye paralel olarak genişbir çeşitlilikte artmaktadır. X-ray'ın ağır bir mutajen olduğu bilinmekle birliktediagnostik amaçlı kullanılan X-ray ve MR'ın ne oranda genotoksik olduklarıhakkında önemli spekülasyonlar mevcuttur. Bu amaçla rat model sistemioluşturularak retikülosit hücrelerde X-ray, MR, X-ray ve MR'ın kombine olarakuygulanması sonucu olası In situ hücre anomalileri saptandı.Rat model sistemine tıbbi radyasyon uygulamasından 72 saat sonra ratlarservikal dislokasyon yolu ile öldürülerek kemik iliklerinden direk fırça yaymasıtekniği ve kemik iliği emilmesi yöntemi ile preparatlar hazırlandı. Hazırlananpreparatlar uygun laboratuar koşullarında bir gün bekletildikten sonra boyamaişlemi yapılıp ışık mikroskobunda değerlendirildi. Kontrol grubu ve deneygrupları Kruskal-Wallis testi ve Mann Whitney U testi kullanılarak karşılaştırıldı.Yapılan değerlendirme sonucunda tüm deney gruplarında MN sıklığındaartış tespit edildi. X-ray uygulanan deney grubunda MN sıklığının %1,93 ve ABsıklığınında %0,5 oaranında arttığı, MR uygulaması yapılan deney grubunda NBsıklığının %3,76 oranında ve X-ray ve MR uygulamasının birlikte verildiği deneygrubunda BN sıklığında %0,22 oaranında arttığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
7.SUMMARYIN VIVO EVALUATION OF MICRONUCLEI IN RAT RETICULOCYTESFOR THE RELATIVE EFFICACY OF GENOMIC INSTABILITY INMEDICAL RADIATION EXPOSUREThe genomic DNA damage is an indicator of genotoxicity and the MN assayis a well known standard technique to manifests the in vivo effects of genotoxic andcytotoxic aggents in biological systems In the present study it was aimed to find outthe effecs of medical radiation on rat reticulocyte cells as a rat model system. In vivoerythrocyte micronucleus (MN) assays are widely used to evaluate the potaentialgenotoxic and cytotoxic effects of chemical and physical agents. These assays arevery important and efficient due to the MN formation in target cell / tissue DNAmaterial indicates the genotoxicity, mutagenity of such chemicals and parameters inbiological systems. Ther direct brush spread technique was used for the scoring ofMN in three different model groups that exposed to the medical radiation. For thispurpose the induced bone marrow stem cells of treated and control group rats (X-ray,MR and X-ray+MR) were evaluated for some cell features in the present study.Animals that used in the present study were non-transgenic and were bred andfed in optimal laboratory conditions. Twenty male 7 to 8-week-old Wistar albino rats(Rattus norvegicus), obtained from ?The Experimental Animal Laboratory ofCumhuriyet University, Sivas, Turkey?.Animals were group housed and one controland three experimental group randomly selected. Control and three experimentalgroup rats (X-ray,MR and X-ray+MR) were exposed to the medical radiation inDepartment of Radiation of Cumhuriyet University.The control group rats(5) werenot treated any chemical substances and radiation.The (X-ray,MR and X-ray+MR)group(5 rats for each) were exposed to direct radiation and MR as an ordered humandirect graphy for the establish experimental model. Modified direct brush spreadtechnique was used for the scoring of MN in radiation induced rat bone marrow stem64cells in the present study. At the end of experimental manipulation the animals weresacrificed and bone marrow was removed by thin brush and cells were respread onenumerated clean-coded slides. After a few deep stroke into the bone marrow withvery thin brush, the last superficial strok was diluted with Hank?s balance solutionfirstly and spread slides were prepared. Fiveteen brush spread slides were preparedfor control and each experimental groups. After staining with Giemsa dye of stemcell of control and experimental group slides were air-dried. One and half thousandmononucleated cells were evaluated to determine the percentage of mononucleated,binucleated and cells with other features that indicated in table I (Anaphase bridge,nuclear budds, binucleated cell) in light microsope (ZEISS Axioskop 2 plus) thatequipped with a 100 X immersed objectives (the final magnification : X1000) andsupported with CCD camera. All values were evoluated and compared to the controlin Kruskal-Wallis and Meen-Witney-U tests statistically.Medical radiation treated rat reticulocytes showed increased unexpected cellfeatures such as cell with micronuclei and nuclear buds in the current study.65