Genç güreşçilerde egzersizin ve egzersizde çinko uygulamasının antioksidan aktivite üzerine etkisi
The effect of zinc supplementationon antioxidant activity of junior wrestlers during exercise
  1. Tez No: 194207
  2. Yazar: ERSAN KARA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET GÜNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Fizyoloji, Spor, Biochemistry, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
- 52 -7. ÖZETBu çalışma, aktif güreş sporu yapan bireylerde çinko uygulamasınınserbest radikal oluşumu ve antioksidan sistem üzerindeki etkisini araştırmakamacıyla yapıldı.Araştırma aynı yaş grubundaki 20 genç erkek güreşçi ile 20 sedanter erkekolma üzere toplam 40 denek üzerinde gerçekleştirildi.Denekler eşit sayıda 4 gruba ayrıldı.Grup 1: Çinko Uygulanan Sporcu Grubu: Bu grubu oluşturan bireylere 8hafta boyunca oral çinko sülfat (5mg/kg/gün) uygulaması yapıldı.Grup 2: Uygulama Yapılmayan Sporcu Grubu: Bu grubu oluşturanbireyler normal antrenman programlarına devam ettiler ancak çinko sülfatalmadılar.Grup 3: Çinko Uygulanan Sedanter Grup: Bu grubu oluşturan bireylere 8hafta boyunca oral çinko sülfat (5mg/kg/gün) uygulaması yapıldı.Grup 4: Uygulama Yapılmayan Sedanter Grup: Hiçbir uygulamanınyapılmadığı genel kontrol grubu.Çalışmanın başlangıcında ve 8 hafta süren uygulamaların bitiminde olmaküzere her denekden iki defa 5'er cc kan örnekleri alındı. Alınan kan örneklerindeserum MDA, GSH, GPx, SOD (ELISA kolorimetrik yöntemle) ve çinko(kolorimetrik yöntemle) tayinleri gerçekleştirildi.Çinko uygulanan grupların (grup 1 ve 3) çalışma sonrası elde edilen serumMDA düzeyleri çalışma öncesine oranla önemli şekilde azaldı (p < 0,01). Yineçinko uygulanan grupların çalışma sonrası ölçülen serum GSH, GPx, SOD ve- 53 -çinko değerleri çalışma öncesine oranla anlamlı şekilde artmıştı (p < 0,01).Uygulama yapılmayan grupların (grup 2 ve 4) çalışma öncesi ve sonrası ölçülenserum MDA, GSH, GPx, SOD ve çinko düzeyleri birbirinden farklı değildi.Grupların MDA parametreleri çalışmanın başlangıcında gruplar arasındafarklılık göstermedi. Çalışmanın bitiminde yapılan ölçümlerde en düşük MDAdüzeyleri çinko uygulanan gruplarda (grup 1 ve 3) elde edildi (p < 0,01).Uygulama yapılmayan sporcu grubunun (grup 2) çalışma sonrası MDA düzeyleriuygulama yapılmayan sedanter gruptan (grup 4) daha düşüktü (p < 0,01).Çalışmanın başlangıcında ölçülen serum MDA, GSH, GPx, SOD ve çinkodüzeyleri gruplar arasında farklılık göstermedi. Çalışmanın bitiminde yapılanölçümlerde en yüksek serum MDA, GSH, GPx, SOD ve çinko seviyeleri grup 1ve grup 3 (çinko uygulanan gruplarda)'de elde edildi (p < 0,01). Uygulamayapılmayan grupların (grup 2 ve 4) aynı parametreleri birbirinden farklı değildi.Çalışmanın sonucunda elde edilen bulgular çinko uygulamasınınantioksidan sistemi aktive ederek serbest radikal üretimini engellediğinigöstermektedir. Sonuç olarak sporculara fizyolojik dozda çinko uygulamasısporcu sağlığı ve performansı yönünden yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
- 54 -8. SUMMARYThis study was done to measure effect of zinc supplementation to producefree radicals and antioxidant system on active wrestling athletes.This study was done by 20 same age level young male wrestlers and 20sedentary male, totally 40, participants.Participants were divided in to four groups as randomly.Group1: Zinc supplemented athletes group: for this group; applied 8 weeksoral zinc sulphate (5 mg/kg/day).Group 2: Nonpractice athletic group: for this group; continued normallytraining programme, but don?t receive zinc sulphate.Group 3: Zinc supplemented sedentary group: for this group; applied 8weeks oral zinc sulphate (5 mg/kg/day).Group 4: Nonpractice sedentary group: as the only control groupAt the beginning of the this study and at the end of 8 weeks applications5?cc blood samples were taken from all participants. Serum MDA, GSH, GPx,SOD (with ELISA colorimetric method) and zinc (with colorimetric method)was evaluated in blood samples.Post-test MDA levels of zinc groups (group 1 and 3) significantlydecrased compared to pre-test serum MDA levels (P < 0,01). On the contraryGSH, GPx, SOD ve zinc scores of zinc groups significantly increased at the endof the study (p < 0,01). It was not different that MDA, GSH, GPx, SOD and zincscores of sedantary groups (group 2 and 4) were measured at the beggining of thestudy and at the end of the study.- 55 -At the beginning of the study MDA parameters did not show anydifferences between groups (p > 0,05). At the end of the study the lowest MDAlevel was determined in zinc application groups (group 1 and 3) (p < 0,01). Afterstudy non-practice athletic group?s MDA level was lower than non-practicesedentary group (group 4) (p < 0,01).There were no differences among all groups in MDA, GSH, GPx, SODand zinc level at the beginning. Maximum serum MDA, GSH, GPx, SOD andzinc levels were seen in group 1 and 3 (zinc supplemented group) at the end of thestudy (p < 0.01), in contrast to Nonpractice groups?(group 2 and 4).Findings at the end of the this study showed that the zinc supplementationinhibted free radicals production by activating antioxidant system.Consequently zinc supplementation to athletes in pharmachological dosemay have benfical effects on athletic health and performance.