Spinal kord iskemi reperfüzyon hasarı üzerine melatoninin etkileri
The effects of melatonin on spinal cord injury
- Tez No: 194220
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ESER ÖZ OYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
SP NAL KORD SKEM REPERFÜZYON HASARI ÜZER NE MELATON N NETK LERAYHAN KORKMAZÖZETskemi, kan akımının, hücresel fonksiyonları karşılamak için gerekli olandüzeyin altında olması durumudur. skemik dokunun reperfüzyonu ise, bir yandaniskemi sırasında kaybolan bazı fonksiyonların geri gelmesini sağlarken diğer yandan,özellikle serbest oksijen radikallerinin oluşması yolu ile ileri hasara yol açmaktadır.Melatonin enzimatik antioksidanları aktive eder ve serbest radikallerisüpürmek için vitamin E, C, glutatyon gibi bilinen antioksidanlar ile sinerjik etkigösterir. Bu bilgilere dayanılarak çalışmamızda melatoninin, spinal kord iskemi-reperfüzyon hasarı üzerine etkisi araştırılmıştır.Çalışmada toplam 30 adet ortalama ağırlığı 2,0 ile 2,5 kg olan erkeksağlıklı Yeni Zellanda türü beyaz tavşan kullanıldı. Denekler n=10 olacak şekilde, 3grup halinde çalışıldı. Gruplar: 1-Kontrol, 2- skemi-Reperfüzyon, 3-Tedavi grubuolarak ayrıldı. Kontrol grubu deneklere normal cerrahi prosedür uygulanırken klipajuygulanmadı, skemi reperfüzyon ve tedavi gruplarına cerrahi prosedür ve sol renalarter çıkışı altından abdominal aortaya klipaj uygulandı.Tedavi grubuna iskemidenönce 10mg/kg tek doz intra venöz melatonin uygulandı.Deneklerin kan ve dokuörnekleri cerrahi prosedürü izleyen 48 saatlik takip sonrasında alındı. Malondialdehit,redükte glutatyon ve nitrik oksit düzeyleri biyokimyasal olarak ölçüldü. Ayrıcahistolojik inceleme ve nörolojik muayenelerle de sonuçlar korele edilmeyeçalışıldı.Farkları belirlemede Mann Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF MELATONIN ON SPINAL CORD INJURYAYHAN KORKMAZSUMMARYWhen blood flow is not enough for cellular functions ischemia occurs.Reperfusion of ischemic tissue, recover some of lost functions during ischemia andcauses big damage in ischemic tissues especially by means of free oxygen radicals.Melatonin activates enzymatic antioxidants and show synergic effects withknown as antioxidants which are vitamin E, C, gluthatione to scavenge free radicals.According to these informations, in our study we investigate the effect of melatonin onspinal cord ischemia-reperfusion injury.In the present study 30 White New Zealand male rabbits weighing 2-2,5 kgwere used. 30 rabbits were divided into three groups (each containing 10). These groupsare 1- Control, 2- schemia-Reperfusion, 3- Treatment groups. In control group onlynormal surgery procedure is applied. In ischemia-reperfusion and treatment group,surgery procedure and clip is applied on the abdominal aorta which is below the leftrenal artery exit. Before ischemia 10 mg/kg one dose intra venose melatonin was given totreatment group. After 48 hours, blood and tissues samples are taken from subjects. Thelevels of malondialdehyde, gluthathione, nitric oxide are measured using biochemicalmethods. The measurement results are correlated with the results obtained fromhistological and neurological investigations.