Abdominal stomalı hastaların stoma bakımına ilişkin bilgi düzeylerinin belirlenmesi
To determine the information level devoted to stoma care of patients with abdominal stoma
- Tez No: 194231
- Danışmanlar: PROF.DR. NALAN ÖZHAN ELBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
-58-ÖZETAraştırma abdominal stomalı hastaların stoma bakımına yönelik bilgidüzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Araştırmanın örneklemini, stoma bakım ürünlerini pazarlayan firmalara kayıtlı78 hasta oluşturmuştur. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu aracılığıile toplanmıştır. Anket formu iki bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde hastalarınsosyodemografik özellikleri ve hastalıkla ilgili veriler, ikinci bölümde ise hastalarınstoma bakımına ilişkin bilgi düzeylerini saptamaya yönelik önermeler yer almaktadır.Anket formları hastalara, firmalar aracılığıyla zarf içerisine geri dönüş pulları daeklenerek gönderilmiştir, hastalar tarafından firmalara yollanan veriler araştırmacıtarafından bir araya getirilerek değerlendirmeye alınmıştır. Verilerin kodlama vedeğerlendirme işlemleri araştırmacı tarafından bilgisayarda SPSS 11.5 programındayapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ikili karşılaştırmalarda Mann-Whitney Utesti, çoklu karşılaştırmalarda ise Kruskal-Wallis çok etkenli varyans analizikullanılmıştır.Araştırmadan şu sonuçlar elde edilmiştir. Araştırmaya katılan hastaların%62.8'i erkek, %33.3'ü 55-64 yaş grubundadır. Hastaların % 74.4'ü evli ve %34.6'sılise mezunu ve %23.1'i üniversite mezunudur. Hastaların %38.5'i eşiyle, %7.7'si iseyalnız yaşamaktadır. Hastaların %55.1'i tanısının colorektal kanser olduğunu; %67.9'uüniversite hastanesinde ameliyat olduğunu; %59.0'u kalıcı kolostomisi olduğunu;%52.6'sı çift parçalı alttan boşaltmalı torba kullandığını belirtmiştir. Hastaların %64.1'i,stoma bakımını kendilerinin yaptığını; %93.6'sı stoma bakımını engelleyen herhangibir engelleri olmadığını ifade etmiştir. Hastaların; 89.7'si hastanede stoma bakımı ile-59-ilgili bilgi aldığını ve %41.4'ü bu bilgiyi birden fazla kaynaktan, %51.4'ü ise bu bilgiyiameliyattan hemen sonra aldığını belirtmiştir. Hastaların %60.3'ü taburculuk sonrasıeğitim ve danışmanlık aldığını, %61.7'si bu eğitimi firma görevlilerinden aldığınıbelirtmişlerdir.Hastaların cinsiyet, ameliyat oldukları hastane, hastanedeki bilgi kaynakları iledoğru cevap ortalamaları arasındaki fark, istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır(p>0.05).
Özet (Çeviri)
-60-SUMMARYThis study was made to determine the information level devoted to stoma care ofpatients with abdominal stoma.The samples for this study included 78 patients registered to companiesmarketing these stoma care products. The survey form developed by the researcherconsists of two parts. In the first part the socio-demographic features of the patients andthe data about the disease are considered where as in the second part the proposals todetermine the knowledge level are involved. The companies sent the forms to thepatients in envelopes with comeback stamps. The reply sheets were gathered up andevaluated by the same researcher. The coding and evaluation processes were made bythe researcher on the computer by means of SPSS 11.5 program. In evaluating the data,Mann-Whitney U test with dual comparisons and Kruskal-Wallis variance analysis withmultiple comparisons were usedThese are the results obtained; 62.8 % of the patients who participated theresearch was males, 33.3 % was at the ages of 55-64. 74.4 % were married, 34.6 % highschool graduates, 23 % university graduates. 38.5 % of the cases lived with theirpartners, % 7.7% lived alone. The diagnosis of 55.1 % was colorectal cancer, 67.9 %was operated at a university hospital, 59 % had permanent colostomy 52.6 % haveused double parted bags emptied underneath. 64.1 % took care of their stomathemselves 93.6 % expressed no handicaps that hindered their stoma care.