Rahimiçi araçların kontraseptif etkinliğinde implantasyon faktörlerinin rolü ve piroksikam beta-siklodekstrinin rahimiçi araçların kontraseptif etkinliği üzerine olan etkisinin embriyo sayısı ve immünohistokimyasal yöntemlerle rat modelinde araştırıl
Evaluation of the effect of implantation factors on contraceptive action of intrauterine device and the effect of piroxicam beta cyclodextrin on the contraceptive efficacy of intrauterine devices by using ımmunohistochemical modalities and the number
  1. Tez No: 194265
  2. Yazar: BÜLENT ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SİNAN ÖZALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZETÇakmak, B. Rahimiçi araçların kontraseptif etkinliğinde implantasyonfaktörlerinin rolü ve piroksikam beta-siklodekstrinin rahimiçi araçlarınkontraseptif etkinliği üzerine olan etkisinin embriyo sayısı veimmünohistokimyasal yöntemlerle rat modelinde araştırılması, EskişehirOsmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve DoğumAnabilim Dalı, Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2007. Rahimiçi araçlar (RİA)dünyada ikinci, ülkemizde birinci sıklıkta kullanılan modern kontraseptifyöntemdir. Non-steroidal antiinflamatuar ilaçlar (NSAİİ) antibiyotiklerden sonraikinci sıklıkta kullanılan ilaçlardır. Çalışmamızda, rahimiçi araçların etkinliğindeimplantasyon faktörlerinden olan vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) velösemi inhibitör faktörün (LİF) etkileri ve bir NSAİİ olan piroksikam beta-siklodekstrinin (PBCD) RİA'ların kontraseptif etkinliği üzerine olan etkileriaraştırılmıştır. Araştırma ratlarda iki deney şeklinde dizayn edilmiştir. İlk deneydeRİA ve PBCD'nin etkileri embriyo sayısı ile, ikinci deneyde ise VEGF ve LİF ilearaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTCakmak, B. Evaluation of the effect of implantation factors on contraceptiveaction of intrauterine device and the effect of piroxicam beta cyclodextrin onthe contraceptive efficacy of intrauterine devices by usingımmunohistochemical modalities and the number of embryos on rat model.Eskisehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Medical SpecialityThesis in Department of Gynecology and Obstetrics, Eskisehir, 2007.Intrauterine devices (IUDs) are the second commonly used modern contraceptivemethod in the world and the most common used contraceptive method in Turkey.Non-steriodal antiinflamatuary drugs (NSAIDs) are the most common used drugfollowing antibiotics. In our study we researched the effect of vascular endothelialgrowth factor (VEGF) and leukemia inhibitory factor (LIF), implantation factors,on contraceptive action of IUD and the effect of piroxicam beta-cyclodextrin(PBCD), NSAID, on contraceptive action of IUD by using immunuhistochemicalmodalities and the number of embryos on rat model. Study design composed oftwo experiments with rats: effects of IUD and PBCD compared with the numberof rat embryos in the first experiment and VEGF and LIF in the secondexperiment.