Üst gastroinntestinal endoskopi işleminde dinletilen müziğin,hastanın nabzına, kan basıncına, oksijen saturasyonuna,memnuniyetine ve işlemin basarısına etkisi
The effect of the music that patient listens during the endoscopy of the upper gastrointestinal system, to the patient?s pulse, blood pressure, oxygen saturation, patient?s satisfaction and success of the procedure
- Tez No: 194280
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. CEMİL SAVAS, Y.DOÇ.DR. NİMET OVAYOLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastroenteroloji, Hemşirelik, Müzik, Gastroenterology, Nursing, Music
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÜST GASTRO NTEST NAL ENDOSKOP ŞLEM NDE D NLET LEN MÜZ Ğ N,HASTANIN NABZINA, KAN BASINCINA, OKS JEN SATURASYONUNA,MEMNUN YET NE VE ŞLEM N BAŞARISINA ETK SÖZLEM UÇANYüksek Lisans TeziGaziantep Üniversitesi Sağlık Bilimleri EnstitüsüHemşirelik Anabilim Dalıç Hastalıkları Hemşireliği Yüksek Lisans ProgramıTez Yöneticileri: Yrd.Doç. Dr. Nimet OVAYOLUDoç. Dr. M. Cemil SAVAŞHaziran-2005, 99 sayfaÖZETAraştırma Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama HastanesiEndoskopi Ünitesine üst endoskopi işlemi yaptırmak üzere başvuran hastalarda randomizekontrollü deney çalışması olarak yapılmıştır. Şubat 2005-Nisan 2005 tarihleri arasındaEndoskopi Ünitesine başvuran 100 deney, 100 kontrol olmak üzere toplam 200 hastaörnekleme alınmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan endoskopiişlemi için başvuran hastaların sosyo-demografik özellikleri içeren anket formu, nabız, kanbasıncı, oksijen saturasyon değerlerinin kaydedildiği form, gerekli literatürler taranarakhazırlanan hasta memnuniyeti ifadelerini içeren form, memnuniyeti ölçmek için VisualAnalog Scale (Görsel Eşdeğerlik Skalası) ve endoskopi işleminin başarısını ölçmek içinhekim tarafından doldurulan başarı ifadelerini ve VAS'ı içeren form kullanılmıştır. Eldeedilen verilerin değerlendirilmesinde Ki-Kare, Evren Ortalaması Önemlilik Testi, kiOrtalama Arasındaki Farkın Önemlilik Testi, ki Eş Arasındaki Farkın Önemlilik Testi ve TekYönlü Varyans Analizi, ileri analizlerde ise Tukey HSD kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
HE EFFECT OF THE MUSIC THAT PATIENT LISTENS DURING THEENDOSCOPY OF THE UPPER GASTROINTESTINAL SYSTEM, TO THEPATIENT?S PULSE, BLOOD PRESSURE, OXYGEN SATURATION, PATIENT?SSATISFACTION AND SUCCESS OF THE PROCEDUREÖzlem UÇANBachelor?s ThesisGaziantep University Health Sciences InstitueNursing Department Bachelor?sInternal Medicing Nursing ProgrammeThesis Managers: Associate Dr. Nimet OVAYOLUAss. Dr. M. Cemil SAVAŞJune 2005, 99 papersABSTRACTThe Study was performed as a randomized controlled experiment among the patientswho has been referred to the Endoscopy unit of Gaziantep University, Şahinbey Research andIntervention Hospital for endoscopy of the upper gastrointestinal system the sample wascomprised of 100 experimental, 100 controll that have applied 200 patients to the Endoscopyunit between February 2005-April 2005. As data collection tools, questionnaire prepared bythe author that includes socio-demographic characteristics of the paients; form on whichpulse, blood pressure, oxygen saturation values recorded; form that includes patient?ssatisfaction statements; Visual Analog Scale in order to evaluate satisfaction and form whichwas filled by the doctor and includes success statements and Visual Analog Scale, to evaluatethe success of the procedure were used. Ki-Square, One-Sample T test, Student T test, andIndependent Samples T test, Paired Sample T test, and One-way Anova were used in theanalysis of the input Tukey HSD was used in advanced analysis. According to the results ofthe study, it was determined that the music had no effect on pulse, blood pressure, oxygensaturation values of the patients in the experimental group.