Gastroözofajiyal reflü hastalığında distal özofagus mikrobiyotası
Distal esophagus microbiota in gastroesophageal reflux disease
  1. Tez No: 479708
  2. Yazar: ESRA KAYAR DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ABACI GÜNYAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmanın amacı; reflü hastalığı tanısı olan kişiler ile reflü olmayan bireyler arasında mikrobiyal yük ve seçilmiş mikroorganizma türlerinin varlığının karşılaştırılmasıdır. Bu çalışma kapsamında haftada iki veya daha fazla ağıza acı ekşi su gelmesi, göğüste yanma varlığı ile reflü tanısı almış hastalar ile anemi nedeni ile araştırılan kontrol grubundan oluşan hastalara üst gastrointestinal sistem endoskopisi yapılmıştır. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesine Şubat-Haziran 2015 ayları arasında başvuran 50 hasta (30' u reflü, 20' si kontrol) çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil olanların tamamından işlem ve çalışma için bilgilendirilmiş onam alınmıştır. Anestezi eşliğinde yapılan endoskopik işlem sırasında distal özofagus gastroözofajiyalbileşkenin 5 cm üzerinden forseps kullanılarak iki adet biyopsi örneği alınmıştır. Biyopsilerin biri histolojik inceleme için formaldehit içinde patoloji laboratuvarına gönderilmiştir. Diğer biyopsi materyali ise, planlanan moleküler çalışmalarda kullanılmak üzere -80 °C'de ependorf tüplerinde gliserol içinde saklanmıştır. Tüm biyopsi örnekleri toplandıktan sonra total DNA izolasyonu yapılmıştır. Bakterilerde universal olarak bulunan 16S rDNA bölgesi spesifik primerler ile çoğaltılıp, gruplar arasındaki bacterial yük farklılığını saptamak için en uygun yöntem olan klonlama tekniği ile amplifiye edilen hedef gen bölgemiz Promega T Easy vektörüne klonlanmıştır. Sonrasında rekombinant plazmit E.coli JM109 komponent hücresine aktarılmıştır ve plazmit izolasyonu yapılmıştır. Real time PCR işleminde standart eğri oluşturmak için hedef gen kopya sayısı hesaplanmış ve 8,27x109 gen kopya sayısı/ µl olarak bulunmuştur. Yapılan seyreltmelerin ardından 5 konsantasyon alınarak yapılan Real time PCR' ın sonucunda bir standart eğri grafiği elde edilmiştir. Klonlama sonrasında bakılan hedef gen kopya miktarları yaklaşık olarak gastroözofajiyalreflü hastalarında 104- 105 kopya sayısı ve kontrol gruplarında 104 -105 kopya sayısı olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare persons with and without reflux in terms of microbial load and presence of selected microorganism species. Within the scope of this study, patients diagnosed with reflux due to regurgitation of sour liquid two or more times a week and a burning sensation in the chest, and control group patients investigated for anemia underwent upper gastrointestinal tract endoscopy. Fifty patients who presented to İzmir Katip Çelebi University Atatürk Education Research Hospital between February 2015 and June 2015 were included in the study. Of them, 30 were assigned to the reflux group and 20 to the control group. Informed consent was obtained from all those involved in the study. During the endoscopic procedure performed under anesthesia, two biopsy specimens were taken from the distal 5 cm of esophagus gastroesophageal junction using forceps. One of the biopsies was sent to the pathology laboratory in formaldehyde for histological examination. The other biopsy material was stored in glycerol in Eppendorf tubes at -80°C to use in planned molecular studies. After all the biopsy specimens were collected, total DNA isolation was performed. The 16s rDNA region, which is universally found in bacteria, was amplified with specific primers and the ampfied target gene cloned into the Promega T Easy vector, because the cloning method is the most suitable method for detecting the bacterial load differences between the groups. Subsequently, recombinant plasmid was transferred to the E.coli JM109 component cell and then plasmid isolation was performed. In order to generate a standard curve in real time PCR, the number of copies of the target gene was calculated and found to be 8.27 x 109 gene copy number/µl. A standard curve was obtained as a result of the real time PCR performed by taking five concentrations after the dilutions. The number of the copies of the target gene observed after cloning was approximately 104- 105copy number in the gastroesophageal reflux patients and 104- 105copy number in the control group patients.