Epilepsili çocuğa sahip olan anne ve babaların yaşam kalitesinin belirlenmesi
Determination of the parents? life quality who have a child with epilepsy
- Tez No: 194341
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MERAL BAYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
IVEP LEPS L ÇOCUĞA SAH P OLAN ANNE VE BABALARIN YAŞAMKAL TES N N BEL RLENMESÖZETBu çalışma, epilepsili çocuğu olan anne ve babaların yaşam kalitelerini belirlemek amacıylatanımlayıcı olarak yapılmıştır.Malatya nönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Pediatrik Nöroloji Polikliniğine08.11.2004-08.02.2005 tarihleri arasında çocuğunu getiren anne ya da baba ya da anne vebaba araştırma kapsamına alınmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan anket formuve Rolls Royce Yaşam Kalitesi Ölçeğiyle, çocuğunu getiren anne ya da babalarla ya daanne ve babalarla yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde MannWhitney U, Kruskal Wallis Varyans Analizi, Anova ve t testleri kullanılmıştır.Annelerin yaşam kalitelerinin babalara göre daha fazla etkilendiği, 34-41 yaş grubuannelerin, 42 yaş ve üzeri babaların, ev hanımı olan annelerin, çiftçi olan babaların, eğitimdüzeyi düşük, üç ve daha fazla çocuğa sahip , geniş aile yapısında olan anne ve babalarınyaşam kalitesinin düşük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VDETERMINATION OF THE PARENTS? LIFE QUALITY WHOHAVE A CHILD WITH EPILEPSYABSTRACTThis study has been done to determine of parents? life quality who have a child withepilepsy, as descriptive.Parents brought their children to Malatya nönü University Turgut Özal Medicine CenterPediatric Neurology Policlinic between 08.11.2004 and 08.02.2005 were taken in the study.Data was collected with a questionnaire prepared by the researcher and Rolls Royce LifeQuality Inventory, by interview face to face with parents.Mann Whitney U, Kruskal Wallis Analysis of Variance, ANOVA and t tests were used forstatistical analysis.According to the results; it is determined the mothers life quality was affected more thanthe father?s, the life quality was lower for the mothers 34-41 years old, the fathers aged 42and over, housewives, farmer fathers, parents whose education level is low who have got 3and more children and living in big family.