Alzheimerlı Hastaların Beslenme Durumu, MIND Skoru Uyumları ve Bilişsel Fonksiyonları ile İlişkisinin Değerlendirilmesi
Evaluation of Nutritional Status, MIND Score Compliance and Its Relationship with Cognitive Functions of Alzheimer's Patients
  1. Tez No: 926504
  2. Yazar: SENA KIRANATLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI GİZEM ÇAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nöroloji, Nutrition and Dietetics, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET KIRANATLI, S. Alzheimerlı Hastaların Beslenme Durumu, MIND Diyet Skor Uyumlarının Mental Durumları ile İlişkisini Değerlendirilmesi, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Beslenme ve Diyetetik Programı, Yüksek Lisans Tezi, Kayseri, 2025. Araştırma, 1 Nisan 2024 ve 31 Haziran 2024 tarihleri arasında, Kayseri Şehir Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalına başvuran AD tanılı, 60 yaş ve üzeri 97 bireyin gönüllü katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara besin tüketim sıklığı anketi, MIND diyeti uyumunu ölçmek için MIND diyeti uyum skoru ve bilişsel durumlarını ölçmek amacıyla MMSE anketi yüz yüze anket şeklinde uygulanmıştır. Katılımcıların demografik özellikleri, MIND diyeti uyum skorları ve MMSE puanları belirlenmiştir. Katılımcıların %57.7'si kadındır. Beden Kütle İndeksi (BKİ) ortalamaları 29.45±5.61 kg/m2 olarak bulunmuştur. Katılımcıların %38.1'i ise obezdir. MMSE skoru tanı süresi 1 yıl olan gruba (12.5 (9.3-16.8)) göre daha fazladır (p=0.007). Katılımcılar MMSE skorlarına göre tertillere ayrılmıştır. T3 düzeyindeki katılımcıların vücut ağırlığı ortalama değeri (81.18±16.65), T1 düzeyindeki katılımcıların (70.28±12.30) ve T2 düzeyindeki katılımcıların (70.19±12.07) vücut ağırlığı ortalama değerlerinden daha yüksektir (p=0.003). T3 düzeyindeki erkekler (%62.5), T1 düzeyindeki (%12.5) ve T2 (%46.9) erkeklerden daha fazladır (p=0.001). T1 düzeyindeki kadınlar (%87.5) kadın olma durumu, T2 düzeyindeki (%53.1) ve T3 düzeyindeki katılımcılardan (%37.5) daha fazladır (p=0.001).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT KIRANATLI, S. Evaluation of the Nutritional Status of Alzheimer's Patients and the Relationship Between Their MIND Diet Score Compliance and Mental States, Nuh Naci Yazgan University Institute of Health Sciences, Nutrition and Dietetics Program, Master's Thesis, Kayseri, 2025. The study was conducted with the voluntary participation of 97 individuals aged 60 and over, diagnosed with Alzheimer's disease (AD), who applied to the Neurology Department of Kayseri City Hospital between April 1, 2024, and June 31, 2024. Participants were administered a food frequency questionnaire, the MIND diet adherence score to assess compliance with the MIND diet, and the MMSE questionnaire to evaluate their cognitive status, all through face-to-face interviews. The demographic characteristics of the participants, MIND diet adherence scores, and MMSE scores were determined. 57.7% of the participants were women. The average Body Mass Index (BMI) was found to be 29.45±5.61 kg/m². 38.1% of the participants were obese. The MMSE score was significantly higher in the group with a diagnosis duration of 1 year (12.5 (9.3-16.8)) (p=0.007). Participants were categorized based on their MMSE scores. The average body weight of participants in the T3 group (81.18±16.65) was higher than that of participants in the T1 group (70.28±12.30) and the T2 group (70.19±12.07) (p=0.003). The proportion of men in the T3 group (62.5%) was higher than in the T1 group (12.5%) and the T2 group (46.9%) (p=0.001). The proportion of women in the T1 group (87.5%) was higher compared to the T2 group (53.1%) and the T3 group (37.5%) (p=0.001).