Tokat çevresinin Silene L.türleri üzerinde morfolojik araştırmalar
- Tez No: 19437
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ÇIRPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
-42- ÖZET Bu araştırmada Caryophyllaceae familyasından Silene L. cinsinin A5, A6 ve B6 kareleri içinde yeralan Tokat ve yöresinde yetişen türlerin mor folojik özellikleri incelenmiş ve bölgedeki yayılışları verilmiştir. 1989-1990 yıllarında yapılan arazi çalışmaları sonucunda araştırma alanında aşağıda belirtilen 8 tür saptanmıştır. 1. Silene italica (L.) Per s. 2. S. chlorifolia Sm. 3. S. spergulifolia (Desf.) Bieb. 4" S. supina Bieb. subsp. pruinosa (Boiss.) Chowdh. 5. S. vulgaris (Moench.) Garcke var. vulgaris. 6. S. compacta Fisher 7. S. alba (Miller) Krause 8. S. dichotoma Ehrh., Beitr. subsp. sibthorpiana (Reichb.) Bu türlerden S. alba; S. alba subsp. divaricata ve S. alba subsp. eriocalycina olmak üzere iki alt türü mevcut olup, bu alt türler S. alba türü içinde incelenmiştir. Araştırma alanında yetiştiği saptanan 8 türün ayırım anahtarı yapılmış; incelenen her türün ayrıntılı deskripsiyonları ile birlikte çiçek açma zamanları, yetişme ortamları, Türkiye ve Yeryüzündeki yayılışları verilmiştir. Türlerin araştırma alanındaki yayılışları saptanarak her tür ayrı bir harita üzerinde gösterilmiştir. Toplanan taze örneklerden yararlanılarak her türün genel yapısını gösteren şekiller çalışmaya eklenmiştir. Ayrıca türlerin çiçek, kaliks, korolla, meyva, tohum yapıları karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve bunlara ait şekiller tablolar halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
-43- SUMMARY In this research, some species of Silene L. (Caryophyllaceae) in the Tokat area located in A5, A6 and B6 grid squares have been studied morpholo gically. In addition, their distribution in the investigation area are given. The below written 8 species have been found as a result of investigation during 1989-1990. 1. Silene italica (L.) Pers 2. S. chlorifolia Sm. 3. S. spergulifolia (Desf.) Bieb. 4. S. supina Bieb. subsp. pruinosa (Boiss.) Chowd. 5. S. vulgaris (Moench.) Garcke var. vulgaris 6. S. compacta Fisher 7. S. alba (Miller) Krause 8. S. dichotoma Ehrh.,Beitr. subsp. sibthorpiana (Reichb.) Of these species S.alba hps got 2 subspecies (S.alba subsp. divaricata and S.alba subspecies eriocalycina) that examined in S.alba species. A key of the identification for 8 Silene species growing in the area has been prepared. The detailed description of each species with flowering time, habitat and their distribution both in Turkey and on eath are also given By defining their distribution in the research area, each species is indicated on seperated maps. The figures of the general apperance drawn from the use of fresh, material are included. Moreover, morphological structure of flowers, calyxes, corolla, fruits and seeds of the species are comparatively investigated and shown as tables.