Dünyanın enerji ihtiyacı ve geleceğin enerji kaynakları
- Tez No: 19438
- Danışmanlar: PROF.DR. M. NEJAT AYBERS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Dünya nüfusunun hisli artışı? buna bağlı olarak endüstrinin ve sosyal hayatın gelişmesi hızlandırılmıştır. Talep ve Arz dengesinin aleyhine veya lehine çevrilmesine sebeb olacaktır. Bundan hareket ederek aşağıdaki bölümler dünyanın herhangi bir enerji krizine girmeden çözümlenmesi için fikirler ortaya atılmıştır.. 1. Bölümde Dünyanın enerji talebi incelenerek gelecekteki enerji ihtiyacı ülkelerin gelişmesine paralel olarak, yenilenebilir ve yenilenemeyen enerji kaynakları» fosil kaynakları ve rezervleri grafik ve rakamlar ile açıklanmıştır. S, Bölümde talebin yenilenebilir ve yenilenemeyen enerji kaynaklar ı n ile nasıl karşılanacağı açıklanmaya çalışılmıştır» 3.Bölümde dünyadaki fosil yakıt kaynakları' ve klasik enerji kaynaklarına göz giderilmiştir. Bu bölümde dünyada fosil yakıt kaynakları »Nükleer Ener j i »hidrolik enerji ve gelecekte verebilecekleri güç incelenmiş nekadarlık ihtiyacımıza cevap verebileceği karşılaştırılmıştır. 4-, Bölümde ise yenilenebilir enerji kaynakları s olan by oma s rüzgar s güneş? gel git » jeotermal ? okyanus termal ener j i v.b.gibi enerjilerin gelecektene kadarlık gücü. karşılayabilecekleri belirtildi. önemli enerji kaynaklarından bazıları 5. bölümde açıklanmıştır »Bunlardan ümütli olduğumuz Hızlı üretken Reaktörleri hidrojen enerjisi insanlık için önemlidir. Çünkü gelecekteki enerji ihtiyacımızın temeli bu bölümdeki enerji çeşitleri üzeri ne kurulmuştur. Bunların gelişmesi mutlaka şarttır. 6 »Bölümde dünyadaki enerji sorunu. nedir ve nasıldır. neyle bu sorunun giderilmesi gerekmektedir » ve bunun içinde Elektrik enerjisinin yeri ne kadardır Bu. soruların cevapları aranmıştır. Ve Türkiye Türkiye'nin gelecekteki enerji ihtiyacı nasıl gelişeceği üzerinde durulmuştur.Türkiye'nin enerji sorununu gidermek için yaptığı plan ve projeler »bu projelerin nedenli gerçekleştiği, ithal ettiğimiz ve kendi ürettiğimiz klasik enerji fosil yakıtlar rakamlar ile anlatılmıştır. Türkiye'nin enerji üretiminde ve kaynaklar bakımından dünyadaki yeri ve Önemine göz atılmıştır» Sonuç bölümünde ise acilen çözüm bekleyen sorunlar belirtildi.
Özet (Çeviri)
SUMMERY The rapid increasing of world population accelerates the growing up of industry and sociel life. In addition it may cause turning in favour of or opposite of the presentation- demand bala.ce. Behaving from here in below chapters» some ideas a:re brought up for solving world's energy without any ener g y c r i s i s. In the first chapter 5 the demand of the world energy was examined and energy demand in the future renewable and rtonrene wable energy sources according to growning of coundriess the fossil sources and reserves were explained with graphics and figures. In the second chapter? It was explainend how the demed of energy can meet with renewable and non renswable energy sour ces In the thirt chapter? the fossil fuel sources and classic energy sources were wend over» In addition the fossil fuel surcesj the nucleer energy the hydro! ic energy and their powers examined and diacussed. In the forth chapter; It was defined that haw much the hrenewable energy sources» which a.re bioraass» wing» solar, geotermal » tide» oceanal termal enrgies etc? may meed the demand power in the future. Some of the most importandş new energy sources were e x p 1 a i n e d i n f i f t h c h a p t e r. There -are very imp o rn and for our energy demand is begin on real i set absolutely » In the six chapter xt waslooked for answers of what it is and how it the worlds energy problems how it can be solved and what it is the position of the electiric energy in the problem. In the last chapter; it was examined in which directions the energy demand and Turkey will in the future the plans and projects about the problem of the energy were explaend» In addition it was we discussed how they have been used efficiently up tu now and explaend the importation and own producing classic energy? fossil fuels with the figures» And also it was went over the place arid importance of Turkey in the world in producing energy sources» In the result chapter? the problens were defined» which Bre wa i t i ng ur g end so 1 u t i o n » m