Çocuk sporcularda durumluk yarışma kaygısı bileşenleri ve durumluk kaygının optimal fonksiyon aralıkları (IZOF) ile karşılaştırılması
Comparison of competition state anxiety components and state anxiety with zone of optimal functioning (IZOF) in child sports
  1. Tez No: 194382
  2. Yazar: VESİLE YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZİYA KORUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı, cimnastikçilerde iki farklı kaygı ölçeğiyle eldeedilen IZOF puanlarının karşılaştırmasını yapmak ve farklı IZOF aralığı elde etmeyöntemleri ile performans arasındaki farkı belirleyebilmektir. Çalışmaya, 2004-2005sezonunda, Ankara ilindeki iki farklı klüpten ritmik cimnastik sporu ile uğraşan toplam 15sporcu katılmıştır. Sporcuların yaş ortalamaları 10.46 + 2.97'dir. Araştırmada veri toplamaaracı olarak ?Yarışma Durumluk Kaygı Ölçeği-2 Çocuk Formu? (CSAI-2C) ve ?Çocuklariçin Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri? (STAI-C) kullanılmıştır. Araştırmada IZOFkaygı aralıkları birinci yöntem, ikinci yöntem ve üçüncü yöntem olmak üzere üç farklıhesaplama tekniği ile oluşturulmuştur. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistik,MANOVA ve ?Tek Yönlü ANOVA? deseni kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilenbulgulara göre; sporcuların beş farklı yarışma için üç farklı zaman aralığında ölçülenBilişsel Kaygı, Bedensel Kaygı ve Durumluk Kaygı puanları arasında anlamlı bir farkolduğu gözlenmiştir, F(2, 42)= 9.147; p0.05, eta= .01; F(1, 73)= 1.362; p>0.05, eta= .02, F(1, 73)= 0.472; p>0.05, eta=.01.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to compare IZOF zoneswhich were measured by two different Anxiety scales for children and to determine thedifferences between methods of obtaining different IZOF zones and performances. A totalof 15 rhytmic gymnastic athletes from two different teams in Ankara participated to thisstudy, in the season 2004-2005. Average age of the athletes was 10.46 + 2.97. Data wascollected by ?The Competition State Anxiety Inventory-2 Child Form? (CSAI-2C) and?State-Trait Anxiety Inventory for Children? (STAI-C). IZOF zones were determined bythree different calculation methods: first method, second method and third method.Descriptive statistics, MANOVA and One Way ANOVA design were used to analyse thedata. The results showed that; there were significant differences among athletes?sCognitive Anxiety, Somatic Anxiety and State Anxiety scores, which were measured inthree different time period for five different competitions, F(2, 42)= 9.147; p0.05, eta= .01; F(1, 73)= 1.362; p>0.05, eta= .02, F(1, 73)= 0.472; p>0.05, eta= .01.Somatic Anxiety IZOF zone calculated by second method and Cognitive Anxiety IZOFzone calculated by third method were differ according to performance, F(1, 73)= 4.420;p