Tip I diabetes mellituslu bireylerde yeme bozuklukları ve etkileyen etmenleri saptamaya yönelik bir çalışma
Eating disorders in subjects with type I diabetes mellitus and affecting factors
  1. Tez No: 194383
  2. Yazar: NİLAY DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN PEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırma, 9-13yaş preadolesan, 14-18 yaş adolesan ve 19-30 yaş arası yetişkin erkek ve kadın, tip I diabetesmellitus'lu 22 birey ile sağlıklı kontrol grubunu oluşturan 18 birey üzerinde diyabet ile yemebozuklukları arasındaki ilişkiyi incelemek, beslenme alışkanlıkları, antropometrik vebiyokimyasal parametreleri değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla, GülhaneAskeri Tıp Akademisi Hastanesi Endokrinoloji Bölümü'ne başvuran 9-30 yaş arası 16 erkekve 24 kız olmak üzere toplam 40 birey araştırma kapsamına alınmıştır. Bireylere, genel bilgisoru kağıdının yanı sıra yemeye karşı olan tutumlarını belirlemek, vücut imajlarını nasıldeğerlendirdiklerini saptamak amacıyla psikolojik testlerden Yeme Tutum Testi (YTT),Vücut İmajı Skalası (VİS) ve Bulimiya Araştırma Testi, Edinburg (BITE) uygulanmıştır.Araştırma sonucunda YTT puanlarına göre; tip I diyabetli bireylerde yeme bozukluklarınadaha sık rastlanmıştır (p>0.05). Erkekler arasında yeme davranışı bozukluğu sıklığı %12.5,kadınlarda ise bunun iki katı (% 25) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the relationship betweentype I diabetes mellitus and eating disorders and nutritional habits, anthrophometric andbiochemical parameters in a total of 22 type I DM and 18 healthy controls, on 9-13 yearspreadolescents, 14-18 years adolescents and 19-30 years old adult men and women,. For thispurpose, total of 40 people (16 men and 24 women) were participated in the study who wererecruited to the Gülhane Military School of Medicine (GATA) Hospital, EndocrinologyClinic. Besides a general questionnaire, psychological tests such as Eating Attitudes Test-EAT, Body Image Scale-BIS and Bulimia Investigatory Test, Edinburg-BITE, Edinburgwere applied to both of the groups for the determination of the disordered eating patterns. Asa result; disordered eating patterns were seen two times more (% 25.0) in women, than men(% 12.5). According to the EAT scores; disordered eating patterns were seen higher in type IDM people than the control group (p>0.05). In people who had eating disorders were alsoinvestigated for the factors affecting the eating disorders such as mother?s and father?seducation, duration of diabetes and HbA1C levels.