Normal ve anensefalik fetuslarda arteria facialis ve dallarının karşılaştırılması
Comparison of the facial artery and its branches ın normal and anencephalic
- Tez No: 194402
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET KALAYCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZETNormal ve Anensefalik Fetuslarda Arteria Facialis ve Dallarının KarşılaştırılmasıŞule BIYIKBu çalışma Eylül 2003 ile Mayıs 2005 tarihleri arasında Karadeniz TeknikÜniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim dalında gerçekleştirildi. Araştırmada anabilimdalı laboratuarında yaşları 20.70 ile 35.10 haftalık olan 16 normal ve 10 anensefalik fetusun41 adet a. facialis'i incelendi.Normal ve anensefalik fetuslarda, yüzdeki yapıları besleyen ana arter olan a. facialisile boyunda verdiği a. submentalis, yüzde verdiği a. labialis inferior, a. labialis superior,r. lateralis nasi ve a. angularis dalları incelendi. A. facialis'in ve dallarının yüzde belirlenensabit noktalara göre uzaklıkları ve açıları ölçüldü. Bulunan ölçüm sonuçları normal veanensefalik fetuslar arasında istatistiksel olarak karşılaştırıldı. A. facialis ve dallarının normalve anensefalik fetuslar arasında gösterdiği farklılıklar incelendi.Sonuç olarak normal ve anensefalik fetuslar arasında a. facialis ve dallarının bellinoktalara göre uzaklıkları ve açıları farklılıklar gösteriyordu. Buna karşın bulunan değerlercinsiyete göre farklılıklar göstermiyordu. Fetusların sağ ve sol a. facialis'leri istatistikselolarak farklılık göstermiyordu.Yüzün anatomik yapısının bozulması durumunda bu bölgeye yapılacak cerrahigirişimler sırasında a. facialis'e yada dallarına gelebilecek zararların önlenmesi ve estetikaçıdan iyi sonuçlar elde edilmesi için a. facialis'in yerleşiminin, seyrinin, dallanmasının vevaryasyonlarının iyi bilinmesi yol gösterici olacaktır. Ayrıca anensefalik fetusların yüzcerrahisinde donör olarak kullanımı araştırılmıştır.Anahtar kelimeler : A. facialis ve dalları, anensefalik fetus, donör
Özet (Çeviri)
SUMMARYComparison of The Facial Artery and It?s branches ın Normal and AnencephalicFetusesŞule BIYIKThis study was performed between September 2003 and May 2005 in KaradenizTechnical University, Faculty of Medicine, Anatomy Division. In this study, 41 facialarteries of 16 normal and 10 anencephalic fetus who are between 20.70 and 35.10 weeksold were examined in The Anatomy Division Laboratory.In normal and anencephalic fetus, facial artery which is main artery that suppliesthe structures in face, it?s submental artery in neck, inferior labial artery, superior labialartery, lateral nasal branch and angular artery in face were examined. Distances and anglesof facial artery and it?s branches were measured according to landmarks which aredetermined in face. The found measuring results were statistically compared betweennormal and anencephalic fetus. Differences of facial artery and it?s branches betweennormal and anencephalic fetus were examined.In result, distances and angles of facial artery and it?s branches between normal andanencephalic fetus show differences according to landmarks. In spite of this, the foundvalues does not show differences according to the sex. Right and left facial arteries of fetusare don?t statistically show differences.In the event that anatomical structure of face is damaged, the fact that settlement,course, ramifying and variations of facial artery are very known will be come to surgeon?said during the surgery operation which will be applied to this region in order to preventpossible damages for facial artery or it?s branches and obtain good results in terms ofaesthetics. Additionally, using of anencephalic fetuses as donor for face surgery wasresearched.Keywords : Facial artery and it?s branches, Anencephalic fetus, Donor