Anensefalik ve normal fetuslarda basis cranii interna morfolojisinin incelenmesi
Investigation of basis cranii interna morphology in anencephalic and normal fetuses
  1. Tez No: 786030
  2. Yazar: MUSTAFA UMUT ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ FARUK ÖZYAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma; anensefalik ve normal fetuslarda basis cranii interna morfolojisini incelemek amacıyla planlandı. Çalışmada; Anatomi Anabilim Dalı laboratuvarında %10'luk formaldehit çözeltisi içerisinde bulunan ve intrauterin yaşları 20.5 ile 39.2 hafta arasında olan, 14'ü normal, 7'si anensefalik olmak üzere toplam 21 fetusun cranium tabanı incelendi. Çalışmada basis cranii interna'da yer alan yapılara yönelik morfometrik ölçümler yapıldı. Basis cranii interna'yı ortaya çıkarmak için scalp ve calvarium kaldırıldı, cerebrum çıkarıldı, tentorium cerebelli ve cerebellum uzaklaştırıldı. Basis cranii'yi saran dura mater dikkatlice kaldırılarak ölçüme hazır hale getirildi. Ortaya çıkan basis cranii interna'dan dijital fotoğraf makinesi ile görüntüler alındı. Image-J programı kullanılarak fossa cranii anterior, media ve posterior alanları, fossa cranii açıları, fossa cranii uzunlukları, foramen rotundum, foramen ovale ve foramen jugulare'nin orta hatta mesafeleri, foramen magnum'un vertikal ve transvers uzunluğu ile alanı ölçüldü. Fetuslar cinsiyet ve nöral tüp defekti varlığına göre gruplandırıldı. Ölçüm sonucu elde edilen veriler gruplar arasında karşılaştırıldı. Basis cranii interna morfometrisinin bilinmesi; normal gelişim sürecini yorumlamada, prenatal dönemde anomalilerin tanımlanması ve olası malformasyonların saptanmasında, intracranial patolojilerin ve konjenital defektlerin cerrahi müdahelelerinde önemlidir. Elde ettiğimiz bulgular incelendiğinde, basis cranii interna'daki yapıların cinsiyet ve nöral tüp varlığına göre farklılıklar gösterebileceği görülmüştür. Bu farklılıkların bilinmesi literatüre katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This work; It was planned to examine the morphology of the basis cranii interna in anencephalic and normal fetuses. In the study; the cranial base of a total of 21 fetuses, 14 normal and 7 anencephalic, with intrauterine ages between 20.5 and 39.2 weeks, in 10% formaldehyde solution in the laboratory of the Department of Anatomy, were examined. In the study, morphometric measurements were made for the structures in the basis cranii interna. The scalp and calvarium were removed to expose the basis cranii interna, the cerebrum was removed, the tentorium cerebelli and cerebellum were removed. The dura mater surrounding the basis cranii was carefully removed and made ready for measurement. Images of the resulting basis cranii interna were taken with a digital camera. Fossa cranii anterior, media and posterior areas, fossa cranii angles, fossa cranii lengths, midline distances of foramen rotundum, foramen ovale and foramen jugulare, vertical and transverse length and area of foramen magnum were measured using Image-J program. Fetuses were grouped according to gender and presence of neural tube defects. The data obtained as a result of the measurement were compared between the groups. To know basis cranii interna morphometry; It is important in interpreting the normal developmental process, identifying anomalies in the prenatal period and detecting possible malformations, and surgical interventions for intracranial pathologies and congenital defects. When the findings we obtained were examined, it was seen that the structures in the basis cranii interna may differ according to gender and the presence of neural tubes. Knowing these differences will contribute to the literature.