Fetus Dorsum Manuslarında Extensor kas tendonları arasındaki Connexus İntertendinei'lerin anatomik incelenmesi
Anatomic investigation of connexus intertendineus between tendons of extensor muscle in dorsum manus of fetus
  1. Tez No: 261051
  2. Yazar: ŞAHİNUR KALKIŞIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ALİ ÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışma Ekim 2008 ile Haziran 2010 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi, Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı'nda gerçekleştirildi.Araştırmada Anabilim Dalı laboratuarında bulunan, %10 formaldehit içerisinde saklanmış intrauterin yaşları 18,2 ile 36,1 haftalık arasında değişen 25 adet fetus kadavrasının sağ ve sol olarak toplamda 50 adet dorsum manus bölgesi extensor tendonlar arasındaki connexus intertendinei'leri değerlendirmek için diseke edildi. Dorsum manus bölgelerinin digital fotoğraf makinesi ile çekilen fotoğraflarında Microsoft Paint programı ile belirlenen sabit noktalar üzerinden IMAGE-J bilgisayar paket programı ile connexus intertendinei'lerin uzunluk, genişlik, başlangıç-sonlanma açıları ve alanları ölçüldü. Connexus intertendinei'ler yapı ve şekillerine göre tiplendirilerek incelendi. Her bir intermetacarpal aralık için ölçümsel değerler elde edildi. Bulunan ölçüm sonuçları normal-anensefalik fetuslar, sağ - sol el ve kız- erkek fetuslar arasında bulundukları intermetacarpal aralığa göre istatiksel olarak karşılaştırıldı. Yapılan karşılaştırmalarda genişlik, başlangıç ve sonlanma açıları yönünden bazı farklılıklar gözlendi.Dorsum manus cerrahisinde, tendon transferlerinde, flab tamirlerinde ve dorsal aponeurosis onarımlarında connexuslar kullanıldığından olası zararların önlenmesi için yerleşimlerinin, seyrinin, ebatlarının ve varyasyonlarının cerrahlar tarafından iyi bilinmesi ve dikkat edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was performed in Karadeniz Technical University, Faculty of Medicine, Department of Anatomy between October, 2008 and June, 2010.In the study, 50 dorsum manus region (25 right, 25 left) of 25 fetus cadavers with intrauterine ages ranging between 18,2 and 36,1 weeks that had been embalmed in 10 % formaldehyde in the Laboratory of Anatomy Department were dissected to assess connexus intertendineus among the extensor digitorum communis tendons. Photos of dorsum manus region were taken with digital cameras. Fixed points were defined on the photos using the Microsoft Paint computer software. Connexus intertendineus?s length, width, start-ending angles and areas were measured using IMAGE-J computer software. Connexus intertendineus were investigated according to structures and shapes. They were typed and quantitative values were obtained for each intermetacarpal interval. The measurement results were statistically compared between normal and anencephalic fetuses, right and left hands, male and female fetuses in each intermetacarpal interval. There were some differences on the some parameters, which are width, start- ending angles, in the comparisons.On the dorsum manus surgery that are tendon transfers, flab repair and dorsal aponeurosis repairs in which using connexus intertendineus, the locations, traces, sizes and variations of connexus intertendineus must be well known by surgeons to prevent probable damage.