Çocukların spora yönlendirilmesinde ailenin görüşlerinin değerlendirilmesi (2005 eskisehir l örnegi)
Study on the evaluation of the parents’ opinions as to the sport orientation of children
  1. Tez No: 194420
  2. Yazar: KEREM YILDIRIM ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. SERDAR TEREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziÇOCUKLARIN SPORA YÖNLEND R LMES NDE A LEN NGÖRÜŞLER N N DEĞERLEND R LMES(2005 Eskişehir l Örneği)KEREM YILDIRIM Ş MŞEKAnadolu ÜniversitesiSağlık Bilimleri EnstitüsüBeden Eğitimi ve Spor Anabilim DalıDanışman: Yard. Doç. Dr. M. Serdar TEREKL2005Bu araştırmanın amacı, çocukların spora yönlendirilmesinde aileleringörüşlerini araştırmaktır. Araştırma Eskişehir ilinde bulunan kamu işletmelerineait spor tesislerinde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Anadolu ÜniversitesiBeden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu spor kurslarına, Eskişehir Gençlik ve Spor lMüdürlüğü Yaz Spor Okullarına ve 1. Hava Kuvveti Komutanlığı Yıldız TepeLojmanları Yaz Spor Okullarında kayıtlı olan toplam 1553 öğrenci ailelerioluşturmaktadır. Araştırma örneklemine kurslara sürekli olarak devam edenöğrenciler aileleri içerisinden ?Basit Tesadüfi Örnekleme? yöntemiyle seçilentoplam 221 aile bireyi alınmıştır. Araştırma tarama modelinde gerçekleştirilmiştir.Bu araştırmada örneklem grubuna araştırmacı tarafından düzenlenen?Çocukların Sportif Etkinliklere Yönlendirilmesinde Ailelerin Görüşlerine lişkinBilgi Formu ? olarak 12 soruluk kişisel özellikler, yedi soruluk sportif etkinliklereiyönlendirme ve 10 sorudan oluşan sportif oyun etkinliklerini değerlendirmeşeklinde hazırlanan üç ayrı form verilmiştir.Yapılan araştırmada ailelerin, iyi bir antrenörden neler bekledikleri,sporun çocukların gelişimlerine sağladığı yararlar ile çocukların sporayönlendirilmesinde aileye ve eğitim kurumlarına düşen görevlere ilişkin bakışaçıları, sportif etkinlik programları içeriğinden beklentileri, çocukların sportifetkinliklere yönlendirilmesindeki temel nedenlerin neler olabileceği ve sportifetkinliklere katılımda branş seçme, haftalık olarak katılım sayısı ile çocuğun sporyönlendirilmesinde aile tarafından verilen destek gibi konular elde edilen verilerindeğerlendirilmesi ile yapıldı.Elde edilen veriler istatistiksel analizi frekans yüzdelerledeğerlendirilmiştir. Yine verilerin bir kısmında karşılaştırma amacı ile Kay-Karetekniği kullanılmıştır. Araştırmada güven aralığı p> .01 ile. 05 tercih edilmiştir.Bu sonuçlara göre, araştırmaya katılan örneklem grubunun büyük biryoğunluğu (% 84.6) çocukların sportif etkinliklere katılması ile duyuşsal, bilişselve fiziksel özelliklerin gelişmesini beklediklerini, sportif etkinliklere katılımıntemel nedeninin ise, katıldığı sportif etkinliği sevmesi gerektiğini belirtmişlerdir.Ancak dikkati çeken bir nokta ise, aileler çocukların katıldığı sportif etkinliğisevmesi gerektiğini vurgularken aynı zamanda da çocukların yerine kendileri sporbranşını seçtikleri görülmektedir. Çünkü araştırma grubunu oluşturan ailelerçocuklarını yoğun olarak futbol branşı (%23,1) ile yüzme branşına (%21,3)yönlendirdikleri ve çocuklarının haftada 3-4 gün spor yapması gerektiğinibelirtmişlerdir. Ancak aileler çocuklarının haftada 3-4 gün spor yapmalarınıistemelerine rağmen çocuklarının etkinliklerini % 50,2 gibi bir oranda ara sıraizlediklerini ve çocukları ile spor hakkında çok fazla konuşmadıklarını (%53.4)belirlenmiştir. Çocukların sportif etkinliğe yönlendirilmesinde aileye düşengöreve bakıldığında, ailelerin çocukları spora katılımda isteksiz ise onu sporyapmaya ikna etmek seçeneğinde en az katılımı (%37,6) gerçekleştirdiklerigörülmüştür. Ayrıca araştırma grubunu oluşturan aileler uzmanlar tarafındanmutlaka çocuklarının sağlık kontrolünden (%81) geçirilmelerini istemektedirler.Bunun yanında ailelerin (%43,6) gelecek dönemlerde çocuklarının profesyoneldüzeyde spor yapmalarını istediği görülmektedir. Ayrıca aileler çocuklarınıniispora katılımlarında; antrenör ve eğitimcilerden çocuklarının yeteneklerinigeliştirmede gayretli ve destekçi olmasını istemektedirler.Araştırma grubuna katılan aileler sportif etkinliklere katılımda cinsiyetayırımı yapılmasına ilişkin görüşleri ile çocuklarının cinsiyeti arasında anlamlı birfarklılık olduğu tespit edilmiştir.Sonuç olarak elde edilen verilere göre araştırma grubunu oluşturan ailelerçocukların sportif etkinliklere katılımını yoğun olarak istemekte ve bu türetkinliklerin çocuğun gelişimde önemli bir etkisi olduğunu ve çocukları içinsporun gelecekte profesyonel bir meslek olarak düşünebileceklerinivurgulamaktadırlar.iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster of Science ThesisSTUDY ON THE EVALUATION OF THE PARENTS? OPINIONS AS TO THESPORT ORIENTATION OF CHILDRENKEREM YILDIRIM Ş MŞEKAnadolu UniversityInstitute of Health SciencesPhysical Education Majore BranchSüpervisor: Yard. Doç. Dr. M. Serdar TEREKL2005The aim of this research is to investigate the parent?s opinions as to thesport orientation of childrens. The research was realised at the public institutionswhich have sport foundations at Eskişehir. The population of this research is the1553 parents of students who are registred at Anadolu Üniversity PhysicalEducation and Sport Faculty sport course, Eskişehir Youth and Sport Associationand 1. Air Force Commandership Yıldız Tepe Lodgings sport couse. 221 parent?individuals who selected with ?Simple Random Sampling? among the students?parent was taken as a research sampling. Research was realized in the surveymodel. Questionnaire, prepared by researcher formed within three parts, which areindividual features with twelve questions to direct towards sports activities withseven questions and evaluating sports game activities with ten questions as?Study on The Determination of The Parents? Opinion As to The SportOrientation of Children? which is prepared by researcher.iIn this research, parent?s expectations from a good tranier, thecontributions of the benefits of sports to children?s growing, parent?s point ofviews regarding the responsibilities of both parents and educational institutionsfor their role in orienting childerns to the sport, their expectations from contents ofsports activity programmes, what will basic reasons be to direct the childrentowards the sports activities and selecting branch in the sports activities,frequency of weekly practising, and supports given by the parent to direct thechildren towards the sport were evaluated based on survey data.Datas were evaluated with statistical procedures such as Frequency,Percent and Chi-Square technigues. In the research, 5 p> .01 and 05 significancelevel was accepted.According to results of research, a big majority of sampling group(%84,6) participating to the research explained that parents expect children toimprove their computational, perceptional and physical features with participatingtheir sports activities. The basic reason of participating to sports activities ischildren should be love sports activitiy which they participate. But there is a pointwhich is should be careful. While parent emphasize that chidren need to lovesports activity which they participate, at the same time it is shown that they selectsport branch themselves instead of their chilren. Parents involved in researchgroup explain that they direct their children to football branch (%23,1) andswimming branch (%21,3), and their children need to do sport in a week three orfour days, Although parent want their children to do three or four days in a week,they say they sometimes watch them with like a rate %50,2 in an activity andthey can?t speak to their children a lot about sport. When the tasks of parent forthe children?s sport orientation were examined, if children was reluctant toparticipate to sport, it was observed that there was least participation of parents topersuade the children to participate to the sport. Moreover, the majority of parentsincluded in survey (81%) wants that the phsycians should approve their children?sparticipate to sport. Besides, it is shown that parents (%43,6) want their childrento do sport at level of professional in next terms. At the same time parent wanttraniers and educators to be supporter and diligent improving their children? sskills to participate their children? s sport.iiIt is fount that there is a statistically significant differences betweenparents? views about children?s participate to sports activities and their childrens?sex.Finally, according to the results of the research, it can be said that parentswant their children to participate sports activities and they emphasize that theseactivities are very important for their children?s growth and they think sport willbe professional job for their children in future.iii