Orifislerde düşük Reynolds sayılarındaki akış karakteristiklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 19443
  2. Yazar: VEDAT ÇEKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
VII ÖZ Bu çalışmada, laminar, daimi, sıkıştı rılamaz, viskoz akis için iki boyutlu Navier-Stokes, süreklilik ve girdap denklemlerinden faydalanılarak boru içine yerleştirilmiş bir orifis kalınlığının değiştirilmesiyle oluşan ve değişime uğrayan akısın yapısı incelenmiştir. Bilindiği gibi düşük Reynolds sayılarında orifis tesir bölgesinde, akısın yapılaşmasındaki değişimden dolayı debi çıkış katsayısı Reynolds sayısına göre hızla değişime uğramaktadır. Bu nedenle, akışın akım çizgileri ve girdabın oluştuğu bölgeler Navier-Stokes, süreklilik, akım fonksiyonu ve girdap fonksiyonu denklemlerini sonlu farklar yöntemi ile çözerek belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla denklemlerin çözümü için bir bilgisayar programı geliştirilerek sayısal çözüm elde edilmiştir. Elde edilen veriler yardımıyla Reynolds sayılarına ve orifis plaka kalınlıklarına göre orifis etrafında oluşan akım çizgileri ve girdap bölgeleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
vrıı ABSTRACT In this work, characteristics of steady, laminar incompressible viscous flow through orifices in the circular pipe were studied by using two-dimensional Navier-Stokes, and continuity equations. For the present purpose a computer programme was developed to solve Navier-Stokes equation numericially. The thicknesses of the orifice, plates were varied in order to see the variation of the flow characteristics. As it is well known that due to the nature of the flow through the orifice discharge coefficients depend on the Reynolds number for laminar flow. Therefore streamlines and vortex formations were established varying the orifice plate thicknesses and Reynolds number.