Ofislerde ergonomik olmayan ekipman ve durumların çalışan sağlığına etkisi
Effect of non ergonomic equipment and conditions in offices on employees health
  1. Tez No: 583463
  2. Yazar: ABDULHEKİM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHSİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ergonomi; Son 100 yıl içerisinde Dünya genelinde özellikle gelişmiş ülkelerde bir bilim olarak yerini almıştır. Türkiye'de Ergonomi ise 1960'ların sonlarına doğru Çalışma Bakanlığı ve İstanbul Teknik Üniversitesi iş birliği ile başlatılmış olup, 1971 yılında İTÜ mühendislik fakültesinde ders olarak okutulmaya başlanmıştır. Tarihsel süreç içerisinde ergonomi sürekli gelişim kaydetmiş ve günümüze bir bilim olarak gelmiştir. Dünya genelinde ve Türkiye'de her yıl binlerce bilimsel çalışma, makale, tez ve kitap yayınlanmakta ve kongreler düzenlenmektedir. İnsan sağlığını öncelik edinmiş olan bu bilimin önceki kuşaklardan alınan birikim ile daha faydalı olması için çalışmalar devam etmektedir. Fiziksel ve psikolojik olarak çalışanın iyi olması, iş verimini arttırmakta aynı zamanda güvenli ve sağlıklı çalışma ortamının sürekli olmasını sağlamaktadır. Geçmişten günümüze yapılan tüm gözlemler ergonomik koşulların sağlandığı işletmelerin başarı oranın yükseldiğini ve çalışanların daha mutlu olduğunu göstermektedir. Ergonomik koşulların sağlanmadığı işletmelerde çalışan sirkülasyonunun fazla olduğu, çalışanların sağlık sorunları nedeni ile zaman kaybının meydana geldiği ve dolayısı ile işletmelerin kâr marjının düşük olduğu veya zarar ettiği belirlenmiştir. Ergonomi özellikle hareketli olmayan işlerde çalışan yani ofis çalışanlarını yakından ilgilendirmektedir. Nitekim ofis çalışanları sürekli aynı pozisyonlarda çalışarak vücudun hareketsiz kalmasına neden olmakta bundan kaynaklı bedensel rahatsızlıklar yaşamaktadır. Bu sorunların bertaraf edilmesine yönelik çalışmalar yapılmış olup uygun ergonomik koşullar birçok işletme tarafından sağlanmıştır. Bilim dünyası ile iç içe olan iş dünyası yapılan çalışmaları işletmelere uygulayarak hem sağlık sorunlarını minimum düzeye indirilmiş hem de iş verimini arttırmıştır. Ergonomi insanların hayatlarını kazanmak için yapmak zorunda oldukları işlerden kaynaklı sağlık sorunlarını ortadan kaldırmak ve işi güvenli hale getirebilmek için gelişme kaydetmeye devam etmekte ve uygun olmayan tüm etkenleri daha iyi ile ikame ederek riskleri yok etmektedir.
Özet (Çeviri)
Ergonomics has taken its place as a science in the last 100 years, especially in developed countries around the world. As for ergonomics in Turkey was initiated by the Ministry of Labor and Istanbul Technical Universty cooperation in the late 1960s and İt was started to be taught as a course in ITU faculty of Engineering in 1971. In the historical process, ergonomics has been continuously improved and has come to our day as a science. Every year thousands of scientific studies worldwide and in Turkey, papers, theses, and books are published and conferences are organized.of this science that has given priority to human health, to be more useful with the accumulations obtained from previous generations studies continuous. The well-being of the employee as physical and psychological increases work efficiency and at the same time ensure that a safe and healthy working environment is continuous. All observations from past to present show that ergonomic conditions have been achieved, the success rate of enterprises has increased and the employees are happier. It was determined that there is a lot of circulation in the enterprises where ergonomic conditions are not provided and the loss of time due to health problems of the employees and thus the profit margin of the enterprises is low or loss. Ergonomics concerns closely office workers, especially those who work in non-moving jobs. As a matter of fact, the office employees works in the same positions all the time, causing the body to remain still and they exposes to bodily disorders caused by this. Efforts was made to eliminate these problems and the appropriate ergonomic conditions was provided by many enterprises. The business world, which is intertwined with the science world, applied the studies to the enterprises and minimized health problems as well as increased business productivity. Ergonomics continues to improve in order to eliminate health problems caused by jobs that people have to do in order to gain their lives and to secure the job, and it eliminates the risks by replacing all inappropriate factors.