Balb/c farelerde farklı zamanlarda yapılan bacillus calmette-guerin (BCG) aşısının allerjik duyarlanma ve astım gelişimine etkisii
Effect of bacillus calmette-guerin (BCG) administration at various age in balb/c mice on allergic responsiveness and asthma development
- Tez No: 225012
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBİN BİNGÖL KARAKOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç; Basil Calmette-Guerin (BCG) aşısının allerjik hastalıkların gelişimi üzerine etkisinin olduğunu belirten birçok çalışma vardır. Bu çalışmada BALB/c farelere hayatın farklı dönemlerinde (doğum sonrası birinci, ikinci haftalarda ve erişkin dönemde) BCG aşısı yapılarak aşının allerjik enflamasyon ve astım gelişimi üzerine etkileri incelenmiştir.Gereç ve Yöntem; Çalışmaya alınan denekler BCG uygulanma zamanına göre farklı gruplara ayrıldı. Grup IA; 7 günlükken BCG yapılan, Grup IB; 7 günlükken BCG yapılmayan, Grup IIA; 14 günlükken BCG yapılan, Grup IIB; 14 günlükken BCG yapılmayan, Grup IIIA; erişkin dönemde BCG yapılan, Grup IIIB; erişkin dönemde BCG yapılmayan, Grup IV; herhangi bir işlem uygulanmayan olarak belirlendi. BCG yapılan farelere 8 hafta sonra intraperitoneal OVA uygulandı (0, 7, 14, ve 21. günde) ve daha sonra 21-28 günler arasında ise OVA ile `challange' yapılarak astım modeli oluşturuldu. BAL sıvı örnekleri ve akciğer dokusu alındı. BAL sıvısından `cytospin' preperatlar hazırlanarak hücre morfolojisi belirlendi. Ayrıca ELİZA yöntemiyle IL-4, IL-12, IL-10 ve IFN-? bakıldı. Akciğer biyopsisinde inflamasyon skoru ve goblet hücre sayıları belirlendi.Bulgular; Eozinofil sayısı ve inflamasyon skoru hayatın 7. gününde ve hayatın 14.
Özet (Çeviri)
Backgrounds and Aims;. There are several reports about the effect of Basil Calmette-Guerin (BCG) vaccine on development of allergic diseases. In this study we aimed to evaluate the effects of BCG administration on allergic responsiveness and asthma development at various age of life (first and second week after birth and adulthood) in Balb/c mice.Material and Method; Balb/c mice included to the study were divided into different groups according to the BCG administration time. Groups were labeled as Group IA; BCG administered at 7 th day of life, Group IB; without BCG administration at 7 th day of life, Group IIA; BCG administered at 14 th day of life, Group IIB; without BCG administration at 14 th day of life, Group IIIA; BCG administered at adulthood, Group IIIB; without BCG administration at adulthood, Group IV; no procedure was performed. In first three groups mice were sensitized intraperitoneally with OVA after 8 weeks (on 0, 7, 14 and 21 th days) and after that challenge was performed with inhaled OVA between 21-28 days to develop asthma model. Following kethamine anesthesia and servical dislocation mice were sacrificed, BAL fluid and lung tissues were taken. Cytospin slides were prepared from BAL fluid and cell morphology was determined. IL-4, IL-12, IL-10 and IFN-? were evaluated by ELISA method.