9 mm. çapındaki silahtan yapılan atışların farklı açı ve mesafeye göre farklı hedef yüzeylerde oluşan tahribatların değerlendirilmesi
Evaluating the damage caused by shots fired from a 9mm diameter firearm on different target surfaces at various angles and distances
  1. Tez No: 833150
  2. Yazar: CANSU GÖRMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN YALÇIN SARIBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde işlenen suçlarda elde edilen deliller, suçluya ulaşılabilmesi için önemli rol oynamaktadır. Ateşli silahlarla işlenen suçlarda toplanacak deliller oldukça önemli ve fazladır. Kovan, mermi çekirdeği, gömlek parçaları ve atış artıkları olay yerinden toplanabilecek bazı delillerdir. Bunun yanında isabet ettiği hedef yüzeyde oluşturduğu farklı şekil ve tahribatlar da suçun unsurlarında önem arz etmektedir. Günümüzde ateşli silahın kullanımının artmasıyla birlikte bir olaya karışan silahın Kentsel ortamlar, atış olayları sırasında mermilerin hedef yüzeylerden sekip insanları öldürmesi veya yaralaması için birçok yüzey ve nesne sağlar. Bu gibi durumlarda, seken mermilerin yörüngelerini yeniden yapılandırmak için literatürdeki ilgili ampirik çalışmalardan elde edilen mermi sekme teorilerine ve bulgularına başvurulmaktadır. Son zamanlarda ülkemizde de yaygın olarak görülen ev ve iş yerlerinin havaya açılan ateşler sonucunda ya da kasıtlı olarak yapılan eylemlerde can ve mal kaybına neden olduğu gözlenmiştir. Ateşli silahların kullanıldığı olaylarda, olay yerlerinde ev, okul ve iş yerlerine ateş açılması sonucunda hedef yüzeylerle (duvarlar ve ahşap) karşılaşıldığında bu yüzeyler üzerindeki mermi çekirdeği giriş deliği karakteristiklerinin bilinmesi ve doğru yorumlanması, olayın nasıl meydana geldiğine yönelik önemli bilgiler sağlar. Bu çalışmada belirli mesafelerde ve belirli açılarla yapılan duvar ve ahşap yüzeylere ne kadar hasar verdiği, ölüme sebebiyet verebilir mi tartışılacaktır. Farklı açılarla ateşlenen mermi çekirdeğinin hedef yüzeylerde nasıl bir tepki vereceği fotoğraflanarak hasarın gözlenmesi sağlanacaktır. Olay yerinden elde edilen bu delillerin laboratuvarlarda yapılan balistik incelemelerde amaç suçla ilgili bazı bilinmeyenleri ortaya çıkararak masumların ceza almasını engellemektir. (Masumiyet Karinesi) Bu çalışmada da hedef yüzeylerde mesafeye ve açıya bağlı olarak mermi çekirdeğinin oluşturduğu giriş deliklerinin incelenerek hedeften gerekli hesaplamalar yaparak atış açısını doğrulamak, sapmalar varsa onları hesaplamaktır.
Özet (Çeviri)
Evidence obtained in crimes committed today plays an important role in reaching the criminal. Evidence to be collected in crimes committed with firearms is very important and abundant. Shells, bullets, shirt fragments and shot residues are some of the evidence that can be collected from the crime scene. In addition, the different shapes and damages it creates on the target surface it hits are also important in the elements of the crime. Urban environments provide many surfaces and objects for bullets to bounce off target surfaces during shooting events, killing or injuring people. In such cases, projectile ricochet theories and findings from relevant empirical studies in the literature are used to reconstruct the trajectories of ricochet projectiles. It has been observed that homes and workplaces, which are also common in our country recently, have caused loss of life and property as a result of fires opened into the air or through deliberate actions. In incidents where firearms are used, when target surfaces (walls and wood) are encountered as a result of firing at homes, schools and workplaces, knowing and correctly interpreting the characteristics of the bullet entry hole on these surfaces provides important information about how the incident occurred. In this study, it will be discussed how much damage it causes to walls and wooden surfaces made at certain distances and at certain angles, and whether it can cause death. It will be possible to observe the damage by photographing how the bullets fired from different angles will react on the target surfaces. The aim of the ballistic examinations of these evidences obtained from the crime scene in the laboratories is to reveal some unknowns about the crime and to prevent the innocent from being punished. (Presumption of Innocence) In this study, by examining the entrance holes formed by the bullet core on the target surfaces depending on the distance and angle, by making the necessary calculations from the target, to verify the firing angle and to calculate the deviations, if any.