Fonksiyonel bağımsızlık ölçütünün gözlemsel olarak rehabilitasyon hemşiresi tarafından degerlendirilmesi
Evaluation of functional independance measure as an observation by a rehabilitation nurse
- Tez No: 194463
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT BİRTANE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
FONKS YONEL BAĞIMSIZLIK ÖLÇÜTÜNÜN GÖZLEMSELOLARAK REHAB L TASYON HEMŞ RES TARAFINDANDEĞERLEND R LMES(Yüksek Lisans Tezi)Şenay ŞENÖZETnme (felç), beyin damarlarında oluşan tıkanıklık ya da beyinde meydana gelenkanama nedeniyle beyin dokusunda hasara neden olan hastalık grubudur. Beyindokusunda oluşan hasarın yerine göre hastalarda kol-bacak kuvvetsizliği, yüz-kol-bacakta uyuşukluk, konuşma bozuklukları, çift görme, görme kayıpları, dengesizlikgibi değişik şikayetler ortaya çıkabilir. Spinal kord yaralanması, spinal kanal içindekinöral elemanların hasarına bağlı olarak oluşan yaralanmalardır. Hastaların lezyonseviyelerine göre Tetrapleji ve Parapleji olmak üzere ikiye ayrılır. Bu iki hastalık motorve bilişsel fonksiyonlarda kayıplara yol açmaktadır.Biz bu çalışmamızda, gözlemsel hemşire değerlendirmesi ile sorgulamayadayanan bir hekim, bir fizyoterapist ve bir servis hemşiresinden oluşan kurulunbelirleyeceği referans standart FBÖ sonucu ile karşılaştırmayı, böylece farklılık olupolmayacağını belirlemeyi ve değerlendirmeye hemşire katkısını amaçladık.Çalışmamız servisimizde yatmakta olan 50 hastadan oluşan bir grup ileyürütüldü. Bu hastaların 43'ü inmeli ve 7 tanesi de spinal kord yaralanması olanhastalardır. nme geçiren tüm hastalara ? nme Hasta Formu? dolduruldu.Rehabilitasyon hemşiresi ve Kurul 50 hasta için ayrı ayrı FBÖ uyguladı.ki grup için alt değerlendirme ve genel değerlendirme skorları arasında farkıtespit etmek için Student T testi uygulandı. Bu test sonucunda iki grup arasında farktespit edilemedi (p>0.05).Elde edilen sonuçlar Kurul'un ve Rehabilitasyon hemşiresinin birbirine oldukçayakın değerlendirmeler yaptığını gösterdi. Kurul tarafından uygulanan FBÖ sonuçlarıile rehabilitasyon hemşiresi tarafından uygulanan FBÖ sonuçları arasında pozitif veanlamlı korelasyon saptandı.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF FUNCTIONAL INDEPENDANCE MEASURE AS ANOBSERVATION BY A REHABILITATION NURSE(Yüksek Lisans Tezi)Şenay ŞENSUMMARYStroke, occuring because of brain hemorrhage or brain embolism is a groupconditions damaging brain tissue. According to the damage occured in brain tissue,patient may have some complaints about weakness of arm and leg, numbness on faces,arms and legs, disorder of speaking, double seeing, missing of seeing, imbalancedness.Spinal cord injury damages neural elements in spinal channel. It can be categorized intotwo groups: Tetraplegia and paraplegic according to lesion levels of the patients. Thesetwo accidents cause losses in motor and cognitive funcitons.In our study, we aimed to compare the result of standart FIM obtained by acommittee which is formed by a doctor, a physiotherapist and a service nurse withobtained by a nurse. In this way, we aimed to determine whether there is a differancebetween the results of FIM obtained by a committee and obtained by a nurse. We alsoaimed to show contribition of a nurse to the evaluation of FIM.Our study was carried out on fifty patients of a group. From these patients, 43 ofthem were stroke patients and 7 of 50 patients were spinal cord injured.Cerebrovascular accident patients filled out a form called stroke patient form.Rehabilitation nurse and o committee carried out FIM for 50 patients independently.To determine the difference between sub evaluation and total evaluation for thetwo groups, we applied Student T test. As a conclusion of this test, we could not find adifference between these two groups (p>0.05).The obtained results show that the evaluations done by committee andrehabilitation nurse is very close to each other. There is a possitive and meaningfulcorrelation between the outcomes of FIM obtained by committee and the outcomes ofFIM obtained by rehabilitation nurse.