Sinir greft prefabrikasyonu (deneysel çalışma)
Prefabrication of the nerve graft
  1. Tez No: 194482
  2. Yazar: HÜSEYİN KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BAHATTİN ÇELİKÖZ, Y.DOÇ.DR. ERSİN ÜLKÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
VII. ÖZETSinir uçlarının karşı karşıya getirilmesinin mümkün olmadığı segmental sinirdefektlerinde en çok uygulanan yöntem otojen sinir grefti ile onarımdır. Başka alternatifyöntemler olsa da, bu yöntemler ile alınan sonuçlar, sinir grefti yerine geçebilecek kadarbaşarılı değildir. Sinir greftinin de önemli bir dezavantajı, greft alınan bölgede gelişebilecekdonör alan morbiditesidir.Bu çalışmada, sinir defektlerinin onarımında otolog sinir grefti kadar etkili, ancakdonör alan morbiditesi oluşturmayan prefabrike sinir grefti oluşturulması amaçlandı.Çalışmada 30 adet Sprague-Dawley sıçan kullanıldı. Her bir sıçanın juguler veninin 10 mm'lik kısmı eksize edildi. Daha sonra sağ alt ekstremitede siyatik sinir ve dallarına ulaşıldı.Tibial ve peroneal sinirlerde karşılıklı olacak şekilde birer adet epinöral pencere açıldı. Herbirinde 10 adet sıçan olacak şekilde rastgele üç grup oluşturuldu.Birinci grupta juguler venden elde edilen ven grefti, tibial ve peroneal sinirlerde açılanepinöral pencerelere köprü oluşturacak tarzda sütüre edildi. İkinci grupta, birinci gruptaki gibiperoneal ve tibial sinirlerde epinöral pencere açıldıktan sonra, sinir çapının ¼' ü oranındaparsiyel kesi yapıldı. Ven grefti, tibial ve peroneal sinirlerdeki epinöral pencerelere sütüreedildi. Üçüncü grupta, birinci grupta olduğu gibi, ven grefti, tibial ve peroneal sinirlerdeaçılan epinöral pencerelere sütüre edildi. Diğer gruplardan farklı olarak, sinirlere komşu kasgruplarına VEGF geni içeren plazmid enjekte edilerek VEGF gen tedavisi uygulandı.Sıçanlar 8 hafta takip edildi. Tüm deneklere 0 (ameliyattan önce), 2, 4, 6 ve 8.haftalarda yürüme yolu analizi uygulandı. 8. hafta sonunda greftler eksize edilerek morfolojikinceleme yapıldı.Epinöral pencere grubunda sinir prefabrikasyonu gerçekleşmezken, parsiyel kesi vegen tedavisi gruplarında başarıldı. Bu iki grubun arasında ise istatistiksel olarak anlamlı farkyoktu.İki sağlam sinir arasına ileti materyali olarak otolog ven konularak, ve ortamdakiVEGF miktarını artıran gen tedavisi uygulayarak sinir greft prefabrikasyonu gerçekleştirildi.Üretilen bu yeni prefabrike sinir grefti, gerçek bir sinirden farksız gibi görünmektedir.Böylece sinir defektlerinin onarımında kullanılmak üzere, otolog sinir dokusu kadar etkiliolduğu düşünülen, ancak donör alan morbiditesi oluşturmayan yeni bir greft alternatifi ortayaçıkarıldı.
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARYPREFABRICATION OF THE NERVE GRAFTThe most common surgical tecnique that used segmental nerve defects is repair withautolog nerve graft. Although there are alternative tecniques, the results of these tecniques arenot successful. The morbidity of the donor site is a disadvantage of the nerve graft.In this study it was aimed to produce prefabricated nerve graft as effective as autolognerve graft with no donor site morbidity.Thirty adult Sprague-Dawley rats were used. Ten centimeter long jugular vein of therats were excised and epineurial sheaths were excised in the related area. Rats were separetedinto three groups each of them included ten rats.In the first group, vein graft excised from jugular vein was sutured to make a bridgebetween epineurial gaps of tibial and peroneal nerve. In the second group, ¼ of the nerve wassectioned after excision of epineurial sheath, and vein graft excised from jugular vein wassutured to make a bridge between epineurial gaps of tibial and peroneal nerve. In the thirdgroup, vein graft excised from jugular vein was sutured between epineurial gaps of tibial andperoneal nerve, and plasmid including VEGF were injected to muscle next to the nerve.At 2, 4, 6, and 8. weeks, functional assessment of nerve regenaration was realized byusing ?walking track analysis?. Morphological assessment was performed at the end of theeight weeks follow up period.We succeeded to produce the prefabricated nerve graft in second and third groupswhile we were not able to do it in the first group. There wasn?t statistically difference betweensecond and third groups.We prefabricated nerve graft by using autolog vein as a conduit material between twointact nerve and by gene therapy which increases the VEGF level in the medium.Prefabricated nerve graft which was produced doesn?t seem to be different than a real nerve.In the field of repair of nerve defects it is an new graft alternative which thought to be asefficient as autolog nerve tissue and doesn?t have donor site morbidity.