Ailesel akdeniz ateşi hastalarında İL-2, İL-6, İL-8 ve mannoz bağlayan lektin düzeylerinin MEFV gen mutasyonu ile ilişkisi ve patogeneze etkileri
The relation with IL-2, IL-6, IL-8 and mannose binding lectin levels and MEFV gene mutations in patients with familial mediterranean fever and effects on pathogenesis
  1. Tez No: 194483
  2. Yazar: O. GÖKHAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SELİM NALBANT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Romatoloji, Gastroenterology, Rheumatology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
AAA, kronik ataklarla seyreden, seröz boşlukların inflamatuar bir hastalığıdır.Biz de bu çalışmayla AAA'lı hastalarda MBL, IL-2, IL-6, IL-8 ve MEFV genmutasyonunun inflamasyondaki yerini araştırmayı amaçladık.Çalışma grubunu, baskın klinik tablonun artrit (20 olgu) ve karın ağrısı (20olgu) olduğu iki alt gruptan toplam 40 AAA'lı hasta oluşturmuştur. Negatif kontrolgrubu (NG) ve pozitif kontrol grubu (PG) olarak iki kontrol grubu vardı. NG 19 sağlıklıyetişkinden oluşturuldu (19 erkek, 22,3±3,21 yaş). PG ise (19 erkek ve 1 kadın,23,05±2,81 yaş) AAA dışındaki 20 otoimmün ve/veya inflamatuar hastalığı olanyetişkinden oluşturuldu.Ortalama MBL serum düzeyleri açısından AAA çalışma grubu ile kontrolgrupları arasında fark bulunmadı (p>0.05).Ortalama serum IL-2 düzeyleri; AAA çalışma grubu, AAAa grubu, AAAk grubu,NG ve PG gruplarında sırasıyla 108,01±87,64 pg/mL, 136,80±75,20 pg/mL,79,22±91,46 pg/mL, 60,62±18,33 pg/mL ve 75,58±45,29 pg/mL'di. Çalışma grubu ileNG ve PG grupları arasındaki fark anlamlıydı (sırasıyla p=0,001 ve 0,002). Aynızamanda AAAa ve AAAk grupları arasında da anlamlı fark vardı (p=0,03). FakatAAAk grubu ile kontrol grupları arasında anlamlı fark bulunamadı (p>0,05).Ortalama IL-6 serum düzeyleri; AAA çalışma grubu, AAAa grubu, AAAk grubu,NG ve PG gruplarında sırasıyla 22,29±55,71 pg/mL, 28,41±71,32 pg/mL,16,17±34,72 pg/mL 7,69±0,02 pg/mL ve 12,98±18,95 pg/mL'di. Çalışma grubu ile PGve NG grupları arasında anlamlı fark yoktu (sırasıyla p=0,33 ve p=0,21).Ortalama serum IL-8 düzeyleri açısından gruplar arasında anlamlı farkbulunamadı.Bütün gruplarda, AAA çalışma grubundaki serum MBL ve IL-6 düzeyleriarasındaki negatif korelasyon dışında, MBL, IL-2, IL-6, IL-8, ESH, CRP ve fibrinojendüzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı.Sonuçlar MBL ve IL-6 serum düzeyleri arasında MEFV mutasyonunun da dahilolduğu bu durumun, AAA'de proinflamatuar durumun patogenezinde önemli bir rolüolduğunu göstermektedir. Bu bulguların daha geniş olgu serili ileri çalışmalarladesteklenmesi önemli tedavi seçenekleri yaratabilir. Buna ek olarak IL-2'nin AAAagrubunda anlamlı olarak yüksek bulunması ise bu grup hastaların tanı ve tedavisineışık tutabilir.
Özet (Çeviri)
Familial Mediterranean Fever (FMF) is an inflamatuar disease persists withchronic attacks in serosal cavities. In our study we aimed to evaluate the relationshipbetween MBL, IL-2, IL-6, IL-8, MEFV gene mutations and inflammation in patientswith FMF.Study group was formed by 40 patients consisting of 20 artrit dominant and 20peritonit dominant patients with FMF (all male, 23,72±3,24 years). There were twocontrol groups named negative control (NG) and positive control group (PG).Negative control group formed by 19 healthy adults (all male, 22,3±3,21 years).Positive control group (19 male and 1 female, 23,05±2,81 years) formed by adultpatients with autoimmune or inflammatory disease except FMF.There was no significant difference between the mean serum MBL levels ofstudy group and both negative and positive control groups (p>0.05).Mean serum IL-2 levels was 108,01±87,64 pg/mL, 136,80±75,20 pg/mL and79,22±91,46 pg/Ml, 60,62±18,33 pg/mL and 75,58±45,29 pg/mL in FMF study group,artrit dominant study group, peritonit dominant study group, negative and positivecontrol group respectively. There was a significant difference between the serumlevels of IL-2 of study group and both negative and positive control groups (p=0,001and 0,002 respectively). Also there was a significant difference between artrit andperitonit dominant study groups too (p=0,03). But there was no difference betweenthe levels of IL-2 of peritonit dominant study group and control groups (p>0,05).Mean serum IL-6 levels was 22,29±55,71 pg/mL, 28,41±71,32 pg/mL,16,17±34,72 pg/mL 7,69±0,02 pg/mL, and 12,98±18,95 pg/mL in FMF study group,artrit dominant study group, peritonit dominant study group, negative and positivecontrol group respectively. There was no significant difference between FMF studygroup and positive and negative control groups (p=0,33 and p=0,21 respectively).There was no significant difference between mean IL-8 serum levels of FMFstudy group and both controls (p>0,05).In all groups there was no significant correlation between MBL, IL-2, IL-6, IL-8,ESR, CRP and fibrinogen levels except the significant negative correlation betweenMBL levels and IL-6 plasma levels of FMF study group.As a conclusion, our study suggests that the correlation between MBL serumlevels, IL-6 and MEFV mutations may play an important role in the pathogenesis ofproinflamatuar state in patients with FMF. These findings should be supported byfurther studies with broad series might satisfy new important treatment options. Inaddition, IL-2 detected significant high in artrit dominant FMF group, may have animportant role in diagnosing and treatment of arthrit dominant FMF patients.