Horlama tedavisinde uygulanan sklerozan madde enjeksiyonu ve radyofrekans yöntemlerinin ratlarda histopatolojik incelenmesi (deneysel çalışma)
The histopathologic examination of sclerosan injection and radiofrequency procedures that are used for snoring in rats
- Tez No: 194481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLA GÜNGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
7. ÖZETHorlama ve hafif TUAS tedavisinde 1960'lı yıllardan beri yumuşak damak,uvula ve farenkse yönelik çesitli cerrahi teknikler tanımlanmıştır. Halihazırda üzerinde% 100 uzlaşılmış bir teknik mevcut değildir. Radyofrekans yardımlı yumuşak dokuablasyonu ve sklerozan madde enjeksiyonu teknikleri en güncel teknikler olup,etkinlikleri klinik düzelme ve polisomnografik incelemelerle ortaya konmuştur.Bu çalışmanın amacı rat modelinde horlama ve hafif TUAS tedavisindekullanılan radyofrekans yardımlı yumuşak doku ablasyonu ve sklerozan enjeksiyonuyöntemlerinin histopatolojik etkilerini değerlendirmektir.Çalışmada 200-250 gr. ağırlığında Spraque-Dawley cinsi 69 rat kullanıldı.Seçilen ratlar 5 gruba ayrıldı. Bu gruplardan 3 tanesi çalışma, 2 tanesi kontrolgrubuydu. Çalışmada her grupta 16 rat olmak üzere A, B, C ve D grupları oluşturuldu.Negatif kontrol grubu olarak belirlenen E grubu ise 5 rattan oluşturuldu. Uygulanananestezi sonrasında A grubuna sklerozan, B grubuna sklerozan ve steroid, Cgrubuna radyofrekans uygulaması yapılırken, kontrol grubu olarak belirlenen Dgrubuna serum fizyolojik enjeksiyonu uygulandı. E grubuna ise herhangi biruygulama yapılmadı.Çalışmada her bir uygulamanın zamana bağlı oluşturduğu histopatolojiketkinliği değerlendirmek maksadıyla 1. gün, 1. hafta, 3. hafta ve 5. hafta her gruptanrastgele seçilen 4 er rat sakrifiye edildi. Mikroskop altında diseksiyon yapılarakyumuşak damakları rezeke edildi, histopatolojik incelemeleri yapıldı.Histopatolojik incelemede keratinizasyon, epitelizasyon ve fibrozis olmaküzere 3 kriter araştırıldı. Belirlenen bu kriterlere göre gruplar arasında karşılaştırmayapıldı. Keratinizasyon, radyofrekans uygulanan grupta belirgindi. Diğer çalışmagruplarına ve kontrol gruplarına göre istatistiki olarak anlamlı farklılık tespit edildi.Epitelizasyon, sklerozan ve steroidin birlikte uygulandığı grupta ve radyofrekansuygulanan grupta belirgin olarak izlendi. Bununla birlikte sklerozan-steroidkombinasyonunun uygulandığı grupta kontrol gruplarına göre 5.haftada epitelizasyonartışı istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Radyofrekans grubunda ise kontrol67gruplarına göre 1. haftada epitelizasyonun arttığı gözlendi ve istatistiksel olarakanlamlı cevap elde edildi. Fibrozisin ise sklerozan madde ve steroidin birlikteuygulandığı grupta diğer gruplara göre belirgin olarak arttığı gözlendi.Çalışma ve kontrol gruplarında enjeksiyon ve uygulamalara bağlıkomplikasyonla karşılaşılmadı. Operasyon sonrasında sklerozan ve steroid grubundagıda ve sıvı alımına sklerozan ve radyofrekans uygulanan gruplara göre daha erkenbaşlandı. Gıda ve sıvı alımı açısından sklerozan ve steroid kombinasyonuyla serumfizyolojik uygulanan grup arasında anlamlı fark tespit edilmedi (p< 0.05)Sklerozan madde enjeksiyonu stroma tabakasında fibrozisi artıran ve böyleceyumuşak damağın sertleşmesini sağlayan güncel bir tekniktir. Sklerozan madde vesteroid kombinasyonu ise fibrozisi diğer gruplara göre daha fazla artırmıştır. Bubakımdan rat modelinde radyofrekans tekniğine göre kısa ve uzun dönemde dahaetkili olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bu teknik ucuz, tolere edilebilen ve basit birtekniktir. Bu nedenle primer horlaması ve/ veya hafif derecede tıkayıcı uyku apnesiolan hastalara sklerozan madde enjeksiyonunun rahatlıkla uygulanabileceğinidüşünüyoruz.68
Özet (Çeviri)
8.SUMMARYThe Histopathologic Examination of Sclerosan Injection andRadiofrequency Procedures That Are Used for Snoring In RatsVarious surgical techniques in the treatment of snoring and OSAS directedtowards soft palate, uvula and pharynx have been defined and applied since 1960?s.Now, there is no surgical technique on which surgeons have completely reachedconsensus on . Radiofrequency assisted soft palate thermal ablation and injectionsnoreplasty techniques are novel techniques and their efficacy was determined bymeans of clinical recovery and polisomnographic examination .The goal of the study is to evaluate histopathological effects of radiofrequencyassisted soft palate thermal ablation and injection snoreplasty techniques which areused in treating snoring and mild OSAS .In this study, 69 rats, Spraque-Dawley kind, in the weight of 200-250 gr. wereused. They were divided into five groups. These groups were three study and twocontrol groups. A, B, C and D groups comprised of 16 rats each were formed. GroupE comprised of 5 rats was determined as negative control group. After anesteticapplication, we applied sclerosan in group A rats, sclerosan and steroid in group Brats, radiofrequency in group C rats, saline in group D rats. We did not use any formof application in group E rats.On the post-application day 1,weeks 1,3 and 5 of the research, randomlychoosen 4 male rats from each group were sacrified to find out the hystopathologicaleffects due to time. Their soft palates were excised by dissecting under microscopeand studied histopathologically.In histopatological examination, three criterions as keratinisation, epitelisationand fibrosis were searched. Groups were compared according to these criterions.Keratinisation was seen at most in radiofequency applied group. Not only in the otherstudy groups but also in control groups there was statisticaly significant differencewith radiofrequency group. Epitelisation was seen at most in combination group of69sclerosan and steroid (group B) and radiofrequency group (group C). However, Ingroup B (sclerosan and steroid group) epitelisation was statistically significantcomparing to control groups in fifth week. In radiofrequency group, epitelisationincreased more than the amount in control groups in first week and it was statisticallymeaningful.