Ailevi akdeniz ateşi hastalarında serum amiloid a düzeyi ile HDL ve mikroalbuminüri arasında ilişki
The relationship between the level of serum amyloid a with HDL and microalbuminuria in familial mediterranean fever patients
  1. Tez No: 352759
  2. Yazar: ALİ UĞUR USLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM SERHAT İÇAĞASIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Ailesel Akdeniz Ateşi (AAA) tekrarlayan ataklarla görülen ateş ve seröz zarların tutulumu ile karakterize otozomal resesif geçiş gösteren kalıtsal bir hastalıktır. AAA hastalığının prognozu en çok etkileyen komplikasyonu amiloidoz gelişimidir ve en sık renal tutulum görülür. Amiloidoz karaciğerde üretilen, akut faz reaktanı olan ve HDL?nin apoproteini olarak görev yapan SAA?nın parçalanması ile oluşan amiloid A proteinin doku ve organların ekstasellüler matriksinde birikmesi ile oluşur. Amiloidoz erken dönemde kendini mikroalbuminüri ile gösteririr. Bu çalışmanın amacı atak dışı dönemde bulunan AAA hastalarında SAA düzeyi ile HDL ve mikroalbuminüri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Çalışmamızda amiloidozu olmayan ve atak dışı dönemde bulunan 40 hasta (E/K:11/29) ve 40 sağlıklı kontrolden (E/K:12/28) oluşan 2 grup oluşturuldu. Hasta ve kontrol grubunda SAA, lipid profili, mikroalbuminüri, eritrosit sedimantasyon hızı, C-reaktif protein, tam kan sayımı, interlökin-1, 6 ve TNF seviyeleri değerlendirildi. Hasta ve sağlıklı kontrol grubunun ortalama yaşları arasında anlamlı fark yoktu (sırasıyla; 30.2 ± 11.7, 32.4 ± 9.8 yıl). İL-1, İL-6, TNF, SAA ve MAÜ hasta grubunda, kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksekti (sırasıyla; p=0.000, p=0.009, p=0.003, p=0.002, p=0.036). HDL ise anlamlı düzeyde düşük olduğu tespit edildi (p=0.023). Bunula birlikte SAA ile HDL ve MAÜ?nin arasında korelasyon olmadığı gözlendi. Amiloidoz gelişim sürecinde SAA ve HDL ek bilgi vermemekle birlikte MAÜ renal tutulumun erken göstergesi olarak kullanılabilir. İL-1, İL-6, TNF ve SAA subklinik inflamasyonun göstergesi olarak kullanılabilecek güvenilir testlerdir.
Özet (Çeviri)
Familial Mediterranean fever (FMF) is an autosomal recessive inherited disease characterized by in recurrent attacks of fever and serous membranes involvement. The most common FMF complication is the development of amyloidosis which mostly affect the prognosis and involves the kidneys . Amyloidosis occurs by amyloid A protein, formed by the breakdown of SAA which produced in the liver acting as acute phase reactant and apo protein of HDL, accumulation in ekstasellüler matrix of tissues and organs. Amyloidosis reveals itself with microalbuminuria in the early period of disorder. The aim of this study was to investigate the relationship between SAA levels with HDL and microalbuminuria in FMF patients with non-attack period. In this study, 2 group designed: group 1; 40 patients non- amyloidosis and non-attack period of FMF patients (M / F: 11/29) , group 2; 40 healthy control subjects (M / F: 12/28). In addition to SAA levels and microalbuminuria, lipid profile ,erytrocyte sedimentation rate (ESR), complete blood count, C-reactive protein (CRP), interleukin-1, interleukin-6, tumor necrosis factor-?, are determined in patient and control groups. There was not statistical differences between patients with patients and healthy individuals in terms of age (30.2 ± 11.7, 32.4 ± 9.8 years, respectively). In group 1; IL-1, IL-6, TNF, SAA and the MAU was significantly higher than the control group. HDL level was significantly lower in the group 1 but there was no correlation between SAA and HDL, MAU in that groups. In the development process of Amyloidosis HDL and SAA do not give additional information but MAU can be used as an early indicator of renal involvement. IL-1, IL-6, TNF and SAA are reliable tests that can be used as an indicator of subclinical inflammation.