Toplumda genç erişkin yaş grubu erkek bireylerde metisiline dirençli staphylococcus aureus burun taşıyıcılığı prevalansının saptanması ve moleküler tip tayini
Nasal carriage of methicilline-resistant staphylococcus aureus in young male adult community: prevalence and molecular typing
- Tez No: 194491
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇER HAZNEDAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Stafilokok türleri, özellikle Staphylococcus aureus, insanlarda sık görülen birinfeksiyon etkenidir. Son yıllarda Staphylococcus aureus ile ilgili artan dirençproblemi önem kazanmıştır. Henüz en son tartışılmakta olan ?toplumdan edinilmişmetisilin dirençli Staphylococcus aureus (MRSA)? evrensel bir problem olarak ortayakonmuştur. Klinik özellikleri, epidemiyolojisi ve tedavisi ile ilgili bu izolatlara aitelimizde fazla veri yoktur. Bu çalışmada, askerlerde metisiline dirençliStaphylococcus aureus için nazal taşıyıcılık prevalansının saptanması ve molekülertiplendirme yapılması amaçlanmıştır. Bu çalışma için, İstanbul garnizonundaki acemibirliklerinden seçilen 4843 er ve erbaş değerlendirildi, anket uygulandı, burunkültürleri alındı, kültür değerlendirmesi sonucu, Staphylococcus aureus olarakidentifiye edilen izolatların, disk difüzyon yöntemi ile antibiyogramı sonucu metisilin(oksasilin) duyarlılıkları incelendi. PZR yöntemi ile mecA incelemeleri yapıldı.?pulsed-field jel elektroforez (PFGE)? yöntemi ile tiplendirmeleri yapılarak klonaliteleriincelendi. Olası risk faktörleri anket yardımı ile istatiksel olarak saptandı. Çalışmayaalınan bireylerin 552'sinde (%12) Staphylococcus aureus taşıyıcılığı saptandı.Taşıyıcı olan 552 bireyin yedisinde (%1,3) MRSA saptandı. PFGE incelemesinde üçfarklı pulsotip elde edildi. Elde ettiğimiz oranların, benzer çalışmalara göre göreceliolarak biraz daha düşük olduğu gözlenmiştir. Bununla beraber, bu yeni ortaya çıkandirençli izolatların takibi ve ulusal veri tabanı oluşturmak için farklı coğrafi alanlardakifarklı gruplarda taşıyıcılık oranlarının belirlenmesi ve risk faktör tespiti yapılmasıgerekmektedir.Anahtar sözcük: toplumsal, MRSA, PFGE, direnç, mecA59
Özet (Çeviri)
The species of Staphylococcus, particularly Staphylococcus aureus, arefrequently associated with human infections. An increasing problem withStaphylococcus aureus is its resistance to antimicrobials, in particular methicillin.Yet, novel community-acquired, methicillin-resistant Staphylococcus aureus (CA-MRSA) have emerged in many parts of the globe. Little is known about the clinicalfeatures, the epidemiology, and the antibiotic treatment of these strains. The aim ofthis prospective observational study is to review the population-based data and todefine the prevalence of nasal colonization of CA-MRSA among soldiers. And; inthis study, a total of 4843 Turkish Army soldiers were examined to determine theprevalence of and risk factors for CA-MRSA colonization as well as geographicaldistribution and the clinical significance of CA-MRSA colonization. Recenthealthcare exposure, use of antibiotics and other risk factors for MRSA carriage areevaluated by performing nasal cultures. Strains of Staphylococcus aureus werecharacterized by laboratory identification tests, in vitro examination of antibioticsusceptibilities, mecA confirmation and pulsed-field gel electrophoresis. Potentialrisk factors for colonization have been noted down using a questionnare.Staphylococcus aureus strains are isolated 552 (12%) of all the participants (4843).Seven out of 552 had MRSA carriage (overall community-associated MRSA carriagerate,1.3%).The isolates are confirmed for mecA gene by PZR. Pulsed-field gelelectrophoresis (PFGE) indicate that three different clones are found. And PFGEtyping showed that some strains are related to hospital isolates. As a conclusion,the frequency (%1,3) of MRSA colonization among our study group suggest thatcommunity-acquired MRSA colonization rates are lower than similar studies,relatively. In order to control that emerging problem, the prevalence should befollowed up at different groups of community. Especially, geographical differencesand demographical factors might gain importance. The genomic structure of bothhospital- and community-acquired MRSA strains must be clarified in detail, tocorrelate clinical and diagnostic criteria. Consequently, the classifications and the60