Major depresif bozukluğu olan ve olmayan obsesif kompulsif bozukluk tanılı çocuk ve ergenlerde triptofan kinürenin yolağının, neopterin ve proinflamatuar sitokin düzeylerinin kontrol grubuyla karşılaştırılması
Comparison of tryptophan kynurenine pathway, neopterin, and proinflammatory cytokine levels in children and adolescents diagnosed with obsessive compulsive disorder with and without major depressive disorder to the control group
  1. Tez No: 867880
  2. Yazar: ZEYNEP KÜBRA KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN TAŞ TORUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) etiyolojisi belirsizliğini korumaktadır. Mevcut literatür, triptofan kinürenin yolağının (TKY) psikiyatrik bozuklukların özellikle de major depresif bozukluğun (MDB) etiyopatogenezinde rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Ancak çocukluk çağı OKB'sinde TKY'nin potansiyel rolü henüz araştırılmamıştır. Çalışmamızda OKB ve OKB+MDB tanılı çocuk ve ergenlerde TKY metabolitlerinin, yolağa ilişkin oranların ve inflamatuar parametrelerin sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca tüm bu biyokimyasal parametrelerin OKB hastalık süresi ve hastalık şiddetiyle ilişkisinin ve inflamatuar parametrelerin TKY ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızın örneklemini Gazi Üniversitesi çocuk psikiyatri polikliniğine başvuran 8-18 yaş arası ilaç kullanmayan ve yapılan yarı yapılandırılmış görüşmede yalnızca OKB (n=37), OKB+MDB (n=32) tanısı alan ve herhangi bir psikiyatrik bozukluk tanısı almayan (n=38) çocuk ve ergenler oluşturmaktadır. Tüm katılımcıların bilgileri sosyodemografik ve klinik veri formuna kaydedilmiştir. Katılımcılar ve ebeveynleri tarafından sırasıyla Revize Edilmiş Çocuk Anksiyete ve Depresyon Ölçeği çocuk ve ebeveyn formu doldurulmuştur. Hasta grubuna Yale-Brown OKB Ölçeği uygulanmış ve çocuklar Maudsley OKB Soru Listesini doldurmuştur. Tüm katılımcılardan venöz kan örnekleri alınmıştır. Tüm TKY metabolitleri ve neopterin, TNF-α, IFN-γ ve TWEAK düzeyleri enzyme-linked immunosorbent assay; IL-6 elektrokemilüminesans immunoassay, CRP nefelometrik ve çinko düzeyi atomik absorbsiyon yöntemi ile analiz edilmiştir. OKB grubunda OKB+MDB ve kontrol grubuna göre QUIN/KYN, QUIN/KYNA oranı yüksek, KYN düzeyi düşük; kontrol grubunda OKB ve OKB+MDB grubuna göre KYNA düzeyi ve KYN/TRP oranı yüksek; OKB grubunda kontrol grubuna göre TRP ve TWEAK düzeyi yüksek olarak bulunmuştur. QUIN düzeyi ve KYNA/KYN oranı ve CRP, TNF-α, IL-6, IFN-γ, çinko ve neopterin düzeyleri açısından gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır. Ayrıca OKB ve OKB+MDB grubunda hastalık süresi ve/veya şiddeti ile bazı biyokimyasal parametreler ve TKY ile bazı inflamatuar parametreler arasında korelasyonlar saptanmıştır. Araştırma sonuçları immün disregülasyon ile ilişkili değişen TKY'nin pediatrik OKB patofizyolojisinde özellikle erken dönemde rol oynayabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Obsessive-compulsive disorder (OCD) etiology remains uncertain. Current literature suggests that the tryptophan kynurenine pathway (TKP) may play a role in the etiopathogenesis of psychiatric disorders, particularly major depressive disorder (MDD). However, the potential role of TKP in childhood OCD has not been investigated. We aimed to compare TKP metabolites, pathway-related ratios, and inflammatory parameters in children and adolescents diagnosed with OCD and OCD comorbid with MDD to healthy controls. Additionally, the aim was to evaluate the relationship between all these biochemical parameters with the duration and severity of OCD and the association of inflammatory parameters with TKP. The sample of our study consists of children and adolescents aged 8-18 who applied to the Gazi University child psychiatry outpatient clinic, did not use medication, and were diagnosed with OCD only (n=37), OCD+MDD (n=32), and did not receive a diagnosis of any psychiatric disorders (n=38) in the semi-structured interview. Participants' information was recorded in sociodemographic and clinical data forms. The Revised Child Anxiety and Depression Scale child and parent forms were completed by participants and their parents. The Yale-Brown Obsessive-Compulsive Scale was administered to the patient group, and they completed the Maudsley Obsessive-Compulsive Questionnaire. Venous blood samples were obtained from all participants. All TKP metabolites, neopterin, TNF-α, IFN-γ, and TWEAK levels were analyzed using enzyme-linked immunosorbent assay. IL-6, CRP, and zinc levels were analyzed using electrochemiluminescence immunoassay, nephelometric and atomic absorption method, respectively. In the OCD group, the QUIN/KYN and QUIN/KYNA ratios were higher, while the KYN level were lower compared to both the OCD+MDD and control groups. KYNA level and KYN/TRP ratio were higher in the control group compared to both the OCD and OCD+MDD groups. TRP and TWEAK levels were higher in the OCD group compared to the control group. No significant differences were observed in QUIN level, KYNA/KYN ratio, CRP, TNF-α, IL-6, IFN-γ, zinc, and neopterin levels among the groups. Additionally, correlations were detected between disease duration and/or severity and some biochemical parameters, and between TKP and some inflammatory parameters in the OCD and OCD+MDD groups. Research results suggest that altered TKP associated with immune dysregulation may play a role in the pathophysiology of pediatric OCD, especially in the early stages.