İleri evre kanser hastalarında periferik kan gamma-delta T hücreleri
Peripheral blood gamma-delta T-cells in advanced stage cancer patients
  1. Tez No: 194496
  2. Yazar: OĞUZ BİLGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN KANDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Onkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
T hücreleri, hem doğal, hem de kazanılmış immünitede rolü olan T-lenfosit altgrubudur. Periferik kan T hücrelerinin %1-10'unu oluşturmasına rağmen, intestinalepitel ve cilt gibi dış ortama maruz kalan diğer anatomik bölgelerin dominantbölümünü oluşturur. Özellikle Vδ1 ve Vδ2-TCR zincir eksprese eden γδ T altgrupların kanser immünoterapisindeki yeri daha fazla araştırılmıştır. Bu çalışmalarınçoğu tümör infiltre lenfositler üzerinde yapılmıştır.Çalışmamızda, ileri evre kanser hastalarında periferik kan γδ T hücreleri akımsitometri tekniği ile incelendi. 20 ileri evre kanserli ve 13 sağlıklı erişkinin, periferikkanlarında γδ T/total T hücre oranı, Vδ2-TCR zincir eksprese eden γδ T hücre altgrup oranı, sitolitik etkiden sorumlu olan ve aktivatör reseptör olan NKG2D'nin γδ Thücrelerdeki ekspresyon oranı ve bir apopitoz belirteci olan Annexin-V'nin γδ Thücrelerine bağlanma oranı değerlendirildi.Kontrol grubu ile kanserli hasta grubu karşılaştırıldığında γδ T/total T hücreoranları (%6,19'e karşı %5,42) arasında istatistiksel fark saptanmadı (p=0.53). Vδ2-TCR eksprese eden γδ T hücre alt grubunda ise kontrol grubu medyan değeri(%69,95), hasta grubundan (%49,14) yüksek bulundu; ancak aralarında istatiksel farksaptanmadı (p=0.19). Hasta grubunda γδ T hücrelerinde NKG2D reseptörekspresyon oranı (%98,49), kontrol grubu (%99,64) ile karşılaştırıldığında fark düşükdüzeydeydi; ancak istatistiksel anlam saptandı (p=0.014). Apopitoz belirteci olanAnnexin-V oranları arasında ise istatistiksel fark bulunmadı (p=0.48).Bu çalışmada kontrol grubu ile karşılaştırıldığında hasta grubunda periferik γδ Thücrelerinde bulunan sitolitik etkiden sorumlu olan NKG2D reseptör düzeyinin düşükolduğu gözlenmesine rağmen, diğer parametreler açısından gruplar arasında farksaptanmadı. Bununla birlikte, kanser immünolojisinde γδ T hücrelerinin yerikonusunda halen açıklanmayı bekleyen bir çok soru bulunmaktadır. Bu sonuçlarıntümör immünolojisindeki önemini göstermek ve daha iyi değerlendirilebilmek içinkapsamlı çalışmalara gereksinim vardır.38
Özet (Çeviri)
T cells are T-cells subgroup playing role in innate and adoptive immunity.Their significance in cancer immunotherapy has been becoming more prominent inrecent years. They account for 1-10% of CD3+ peripheral blood T cells but constitutea dominant fraction of T cells at other anatomical sites exposed to outside, such asintestinal epithelia and skin. Especially, γδ T cells subgroups expressing Vδ1 andVδ2 T-cell receptor chains have been investigated more detailed in cancer therapy.The studies have been carried on tumor-infiltrating lymphocytes.In our study, peripheral blood γδ T-cells have been investigated by flowcytometry in advanced stage cancer patients. γδ T/total T-cells and Vδ2-TCRexpressing γδ T-cells ratio of peripheral blood from 13 healthy adult and 20 advancedstage cancer patients were evaluated. NKG2D expressing on γδ T-cells andAnnexin-V, which is an apoptotic marker, are also investigated.There was no statistical difference between control and patient groups on γδT/total T-cells ratio (6.19% vs. 5.42%, p=0.53). While Vδ2-TCR expressing γδ T-cellsratio was 69.95% in control group, it was 49.14 % in patient group. However, it wasstatistically insignificant (p=0.19). Evaluating the NKG2D expression ratio in γδ T-cells, difference between control and patient groups (99.64% vs. 98.49%) was notgreat but statistically significant (p=0.014). Statistical difference was not foundbetween the groups for Annexin-V ratio (p=0.48).In conclusion, it was shown that the level of NKG2D receptor responsible forcytolytic effect of γδ T-cells was lower in cancer patients than healthy adults,although there was no difference on other parameters between the groups. However,the role of γδ T cells in cancer immunology is still remains to be clarified.Understanding the importance of this distinction and also other parameters,investigation on large series is required.39