Yeni volatil anesteziklerin inflamatuvar yanıta etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effect over inflamatuary response of the new volatil anesthetics
- Tez No: 194504
- Danışmanlar: DOÇ.DR. REMZİYE GÜL SIVACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Biyokimya, Genel Cerrahi, Anesthesiology and Reanimation, Biochemistry, General Surgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZETÇalışmamızda laparoskopik kolesistektomi uygulanan hastalarda, eşit intraabdominalbasınçlarda (10-14 mmHg), volatil anesteziklerden desfluran ve sevofluranın, sırasıyla 2l/dakika ve 4,4 l/dakika akımlarda inflamatuvar yanıta etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı.Elektif laparoskopik kolesistektomi operasyonu uygulanacak 30-70 yaş arası, ASA I-IIrisk gruplarındaki 30 gönüllü hasta çalışmaya dahil edildi. Premedikasyon, anesteziindüksiyonunda verilecek ilaçlar, operasyon sırasındaki sıvı tedavisi, operasyon sonrasındakianaljezi standardize edildi. Rastgele dört gruba ayrılan hastalarda; Grup I'de (n=8) %50 O2,%50 hava, 2 l/dk akım hızı ile 1 MAC desfluran, Grup II'de (n=7) %50 O2, %50 hava, 4,4l/dk akım hızı ile 1 MAC desfluran, Grup III'de (n=8) %50 O2, %50 hava, 2 l/dk akım hızı ile1 MAC sevofluran, Grup IV'de (n=7) %50 O2, %50 hava, 4,4 l/dk akım hızı ile 1 MACsevofluran kullanıldı..Hastalardan, operasyon öncesi, insüflasyonun 30. dakikası ve operasyon sonrası 24.saat olmak üzere toplam üç kez kan örneği alınarak serum IL-2, IL-4, IL-6, CRP ve PCTdüzeyleri ölçüldü. Tüm sonuçlar SPSS for Windows 10.0 programında yazılarak istatistikleriyapıldı. Demografik verilerde ve hemodinamik bulgularda gruplar arasında anlamlı farksaptanmadı. IL-2 değerlerinin gruplar arasında yapılan karşılaştırmalarında istatistiksel olarakanlamlı fark saptanmadı. Bulunan tüm değerler normal sınırlar içerisindeydi.Antiinflamatuvar olayın göstergesi olarak düşündüğümüz IL-4 değerlerinde, 2 l/dk akımdadesfluran kullandığımız grupta diğer gruplara göre postoperatif dönemde istatistiksel olarakanlamlı yükseklik saptandı. Tüm gruplarda proinflamatuvar sitokin olan IL-6, inflamatuvaryanıtın saptanmasında bilinen en değerli göstergelerden olan CRP ve PCT değerindepostoperatif dönemde yükselme saptandı. 10-14 mmHg basınçlar arasında oluşturulanpnömoperitonyumla gerçekleştirilen laparoskopik kolesistektomilerde postoperatif dönemdeIL-6, CRP ve PCT düzeylerinin preoperatif döneme göre istatistiksel olarak anlamlı artışgösterdiği ve volatil anesteziklerinden desfluran ve sevofluranın, 2 l/dk ve 4,4 l/dk akımlarda,postoperatif inflamatuvar yanıta etkilerinin farklı olmadığı gözlendi.Çalışmamızda desfluran ve sevofluranın, 2 l/dk ve 4,4 l/dk akımlarda, postoperatifimmun yanıta etkilerinin farklı olmadığını izledik. Bu nedenle laparoskopikkolesistektomilerde mümkün olan en düşük maliyetin sağlaması açısından düşük akımlıanestezi yöntemi kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn our study, we aimed to compare the effects of the volatil anesthetics desflurane andsevoflurane to the inflammatory responses in 2 l/m and 4,4 l/m flow rates respectively, inlaparoscopic colesystectomy patients with the same intraabdominal pressures (10-14 mmHg).In ASA I-II risk groups, 30 volantary patients who planned to be performed electivelaparoscopic colesystectomy were included the study. Premedication, the drugs for anesthesiainduction, the hydration therapy during the operation, analgesia after operation werestandardized. The patients were divided into four groups randomly; in Group 1(n=8) 50% O2,50% air, with 2 l/m flow rate 1 MAC desflurane; in Group 2 (n=7) 50% O2, 50% air, with 4l/m flow rate 1 MAC desflurane; in Group 3 (n=8) 50% O2, 50% air, with 2 l/m flow rate 1MAC sevoflurane and in Group 4 (n=7) 50% O2, 50% air, with 4 l/m flow rate 1 MACsevoflurane were used.Blood samples were collected three times from patients in preoperative period, 30.minutes after insuflation and postoperative 24. hours and serum IL-2, IL-4, IL-6, CRP andPCT levels were evaluated. Statistical analysis of all the results were performed by usingSPSS for Windows 10.0 version. We didn?t determine any significant difference between thegroups in demografic datas and hemodynamic findings. There was no statistically significantdifference when we compared the groups for IL 2 values (p>0.05). All the results were innormal range of value.In the group that we used 2 l/m flow rate desflurane, there were statistically significanthigh levels in IL-4, as an indicator of inflamation, when we compared with the other groups inpostoperative period. The levels of IL-6 which is a proinflammatory cytocin; CRP and PCTwhich are known as the most valuable markers to determine inflammatory responses werehigh in all groups. It was observed that in laparoscopic colesystectomy performed with 10-14mmHg pressure for pneumoperitonium; in postoperative period IL-6, CRP and PCT levels gethigher than the preoperative period which is statistically significant and the effects of volatilanesthetics desflurane and sevoflurane to the inflammatory responses in 2 l/m and 4,4 l/mflow rates were not different.In our study we observed that in postoperative immune resonse, the effects of desfluraneand sevoflurane, in 2 l/m and 4,4 l/m flow rates are not different. So in laparoscopiccolesystectomy low flow rate anesthesic methods should be used to get lowest costs.