Sepsisli trombositopenik yenidoğanlarda IL-11 düzeyinin değerlendirilmesi ve trombosit sayısı ile IL-11 düzeyi arasındaki ilişki
Evaluation of IL-11 levels in cases of thrombocytopenia secondary to neonatal sepsis and the relationship between platelet count and IL-11 levels
  1. Tez No: 194506
  2. Yazar: ELVAN BAHÇELİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. REŞİT KÖKEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
7- ÖZETTrombositopeni YYBÜ'lerinde en sık karşılaşılan hematolojik problemlerden birisidir.YYBÜ'ndeki yenidoğanların da üçde birinde tesbit edilir. Bu insidans termlere göre pretermyenidoğanlarda çok daha yüksek olup, %18-50 arasında değişir. Pek çok doğumsalfetalmaternal ve perinatal durum yenidoğan ve fetüsda trombositopeniye neden olur. Erkenbaşlangıçlı trombositopenide fetal ve maternal nedenler rol oynar. Geç başlangıçlıtrombositopenilerin ise sebebi hemen daima sepsis ve NEK'dir.IL-11 pek çok doku tarafınan üretilen pek çok fonksiyonu olan bir sitokindir. Pleotropikbir molekül olan IL-11, hematopoiezisin önemli bir regülatörüdür. Ayrıca Mk öncül hücreproliferasyonunu ve maturasyonunu sağlayarak megakaryopoezisi stimüle eder. Çeşitli klinikdurumlarda görülen trombositopeni ile IL-11 düzeyi arasındaki ilişkiyi araştıran çalışmasayısı sınırlıdır ve bu çalışmalarda bildirilen sonuçlar birbirinden farklıdır. Bu çalışmadasepsise bağlı trombositopeni gelişen olgularda IL-11 düzeyi ile trombosit sayısı arasındakiilişki ve sağlıklı preterm / term yenidoğanlarda IL-11 düzeyinin tesbit edilmesi amaçlandı.IL-11 düzeyinin tesbit edilmesi için 3 çalışma grubu oluşturuldu. Grup I'e sepsislitrombositopenik 30 preterm / term yenidoğan, grup II ve grup III'e de hiçbir risk faktörünesahip olmayan sağlıklı preterm ve term yenidoğan alındı. Grup I yenidoğanlardan sepsisşüphenildiği anda IL-11 düzeyi ve tam kan için kan örnekleri alındı. Grup II ve III'den isepostnatal 72 saat içerisinde kan örnekleri alındı. IL-11 düzeyi EL SA yöntemi ile RayBio ®Human IL-11 ELISA Kiti kullanılarak çalışıldı.Ortalama gestasyon yaşı, Grup I'de 34.9 ± 3.81 hafta, grup II'de 33,6 ± 1.47 hafta vegrup III'de 38,6 ± 0.90 hafta olarak bulundu. Ortalama doğum ağırlığı Grup I'de 2188,60 ±14.85 gr., grup II'de 1973,27 ± 432.99gr., grup III'de 3408,28 ± 451.55gr.olarak bulundu. Üçgrup arasında gestasyon yaşı ve doğum ağırlığı açısından istatistiksel farklılık mevcuttu.Hastaların %57'sini (n=17) erkekler ve %63.3'ünü (n=19) preterm yenidoğanlar oluşturdu.Hasta Grubunda yenidoğan sepsisi için fetal risk faktörü olarak preterm doğum, obstetrik riskfaktörü olarakta erken membran rüptürü tesbit edildi. Hastaların %83'ünde geçtrombositopeni gelişti. Grup I hastalarında total mortalite oranı % 60, EYS'de % 80, GYS'de79%56 olarak bulundu. Ortalama IL-11 düzeyi grup I yenidoğanlarda istatistiksel olarak anlamlıdüzeyde yüksek saptanırken, grup II ile III arasında istatistiksel olarak anlamlı farksaptanmadı. Tüm yenidoğanlar birlikte değerlendirildiğinde ; IL-11 düzeyleri ve trombositsayısı arasında istatiksel olarak anlamlı negatif korelasyon olduğu görüldü. Ayrıca CRP ileIL-11 düzeyi arasındaki ilişki araştırıldı ve pozitif anlamlı korelasyon saptandı.Çalışmamızda IL-11 düzeyi, sepsisli trombositopenik yenidoğanlarda sağlıklıtrombositopenisi olmayanlara göre yüksek bulundu. Ayrıca IL-11 düzeyi ve trombosit sayısıarasında da negatif bir korelasyon saptandı. Sepsisli trombositopenik yenidoğanlarda yüksekIL-11 düzeyinin ; enfeksiyon, buna bağlı serum seviyesi yükselen diğer inflamatuvarsitokinler ve yüksek CRP düzeyleri ile ilişkili olduğu düşünüldü. CRP ile IL-11 düzeyiarasında bulduğumuz pozitif anlamlı korelasyonda bunu destekledi. Sepsisli trombositopenikyenidoğanlarda azalmış MNS ve trombositopeniye cevap olarak kemik iliği stromalhücrelerinden IL-11 ekspresyonunun artmış olabileceği düşünüldü. Ayrıca çalışmamızdasağlıklı preterm ve term yenidoğanların IL-11 düzeyi eşit bulundu.80
Özet (Çeviri)
8-SUMMARYThrombocytopenia is one of the most commonly seen haematologyc problems inNeonatal Intensive Care Unit (NICU). It is evident in one out of three newborns in NICU.The incidence of changes between %18-50 is higher in premature mewborns companed tomature newborns. Various fetomaternal and perinatal factors cause thrombocytopenia in fetusand newborn. The cause of onset early thrombocytopenia is fetal and maternal factors. Thecause of late onset thrombocytopenia is almost septicemia and Necrotizan enterocolitis.IL-11 is produced by various tissues which have many fonctions. IL-11, a pleotropicmollecule, is an important regulator of hematopoiesis. IL-11 also stimulatesmegakaryopoiesis by stimulating progenitor cell proliferation and maturation. There arelimited studies concerning thrombocytopenia and IL-11 relationship which have conflicts.The aim of this study was to determine the relationship between platelet count and IL-11levels in cases of thrombocytopenia secondary to neonatal sepsis and to determine levels ofIL-11 healthy preterm/term newborns.Three study groups were constructed to determine IL-11 levels. In group I 30preterm/term newborn with thrombocytopenia secondary to neonatal sepsis, in group II, III 30healthy preterm and term newborns with no risk for trombocytopenia or septicemia weretaken. In group I, blood serum samples were obtained for complete blood count and IL-11levels, when septicemia was suspected. In group II and III, blood samples were taken within72 hours, postnatally. IL-11 levels were measured by the ELISA method (RayBio Human IL-11 ELISA kit).Mean gestationel ages in group I.was 34.9 ± 3.81 week, in group II 33,6 ± 1.47 week, ingroup III 38.6 ± 0.90 week. Mean birth weights in group I, II and III were also determined as2188,60 ± 14.85 gr, 1973,27 ± 432.99 gr. and 3408,28 ± 451.55 gr. respectively. MeaningfullStatistical differences were found for gestational age and birth weight in all groups.Fiftyseven percent of the newborns (n=17) were males, rest (%43) were females. Sixtythreepercent of the newborns (n=19) were preterm and rest (%37) were term newborns. For theneonatal septicemia premature birth is the fetal risk factor and premature rupture of81membrane is the obstetrical risk factor. Late onset thrombocytopenia developed in %83 of thenewborns. In group I, patients total mortaliti rate was %60, early onset septicemia rate was%80, late onset septicemia rate was %56. The mean IL-11 levels in group I were found higherthan group II and group III, which was statistically meaningful. The mean IL-11 levels ingroup I and II was not statistically meaningful. When we concidered all newborn participartstotaly, IL-11 levels and thrombocyte counts were correlated negatively. Also this study wasdetermine the relationship between CRP and IL-11 levels. IL-11 levels and CRP levels werepositively correlated.In our study, IL-11 levels in newborns with thrombocytopenia secondary to septicemiawere found higher than healthy newborns who have not thrombocytopenia. Higher levels ofIL-11, were found to be associated with elevated levelf of CRP and inflammatory cytokinesin infection. That finding of our study was supported by possitive correlation between IL-11and CRP levels. It was thought that thrombocytopenic newborns which was secondary tosepticemia, diminished absolute neutrophil count and thrombocytopenia caused increased IL-11 expression in bone marrow stromal cells. IL-11 levels were found similar in preterm andterm newborns.82