Son 4 yılda sepsis tanılı yenidoğanlarda pentoksifilinin etkileri; Retrospektif çalışma
Pentoxifylline treatment in newborns with neonatal sepsis in last four years; Retrospective study
- Tez No: 615480
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DİLEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Giriş: Neanatoloji alanındaki tüm gelişmelere rağmen, yenidoğan sepsisi önemli bir mortalite ve morbidite sebebi olmaya devam etmektedir. Yenidoğan sepsisinin esas tedavisi, etkene yönelik uygun antibiyotiğin kullanılmasıdır. Bununla beraber destekleyici tedavilerin çok önemli bir yeri vardır. Pentoksifilin bir fosfodiesteraz inhibitörü olarak proinflamatuar sitokinlerin salınımını baskılayan, immünmodülatör etki gösteren bir ajandır. Enfeksiyöz, vasküler ve inflamatuar hastalıklarda kullanılmaktadır. Yenidoğan sepsisinde de kliniğe olumlu yönde etkileri olması nedeniyle kullanılması önerilmektedir. Bizim çalışmamızda yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yenidoğan sepsisi tanısı ile izlenen ve pentoksifilin tedavisi alan hastalarda pentoksifilinin etkilerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde Ocak 2015 – Aralık 2018 tarihleri arasında yenidoğan yoğun bakım ünitemizde yatan 1355 hastadan sepsis nedeniyle pentoksifilin tedavisi alan 161 hastada pentoksifilin 30 mg/kg/doz, 6 saatlik infüzyon şeklinde 6 gün süreyle kullanılmış olup bu vakalar retrospektif olarak incelenmiştir. Bulgular: Ocak 2015 – Aralık 2018 tarihleri arasında yenidoğan yoğun bakım ünitemizde yatan 1355 hastadan 161 hastaya sepsis nedeniyle pentoksifilin tedavisi uygulandı. Tedavi öncesi ve sonrası laboratuar değerleri niteliksel ve niceliksel olarak karşılaştırıldı. Niteliksel olarak değerlendirildiğinde lökositoz (p=0,016), nötrofili (nötrofil yüzdesine göre p=0,000), ve trombositopeni sıklığında azalma tespit edilirken; trombositoz (p=0,879), anemi (Hb ve Hct'ye göre p=0,000), eozinofili (eozinofil yüzdesine göre p=0,013), normal AST (p=0,000), ALT (p=0,000), üre (p=0,000), kreatinin (p=0,000) ve CRP (p=0,000) değerlerinin sıklığında artış izlendi. Niceliksel olarak değerlendirildiğinde tedavi sonrası değerlerde nötrofil sayısı (p=0,000), nötrofil yüzdesi (p=0,000), hemoglobin (p=0,000), hematokrit (p=0,000), AST (p=0,000), üre (p=0,000), kreatinin (p=0,000) ve CRP (p=0,000) parametrelerinde düşüş gözlenirken, WBC (p=0,384), trombosit sayısı (p=0,000), eozinofil sayısı (p=0,000), eozinofil yüzdesi (p=0,000) ve MPV (p=0,000) değerlerinde yükselme görüldü. Sonuç: Düşük yan etki profili ve belirgin olumsuz etkisinin gözlenmemesi nedeniyle pentoksifilinin yenidoğan sepsisinde destekleyici tedavi olarak önemli bir yeri olduğu görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Despite all advances in neonatalogy, neonatal sepsis remains an important cause of mortality and morbidity. The main treatment of neonatal sepsis is usingappropriate antibiotics for the causative agent. Pentoxifylinne is an immunmodulatory agent that supresses the release of proinflammatory cytokines as a phosphodiesterase inhibitor. It is used in infectious, vascular and inflammatory diseases. It is also recommended for use in newborn sepsis because of its positive effects on the clinic. In this study, we aimed to evaluate the effects of pentoxifylline in patients who were followed up with neonatal sepsis in the neonatal intensive care unit and who were treated with pentoxifylline. Material and Method: This study in conducted between January 2015 – December 2018 in Abant Izzet Baysal University Training and Research Hospital, Neonatal Intensive Care Unit. Among the 1355 patients treated in our neonatal intensive care unit, 161 patients receiving pentoxifylline treatment for sepsis were used pentoxifylline 30 mg / kg / dose as a 6-hour infusion for 6 days and these cases were examined retrospectively. Results: Between January 2015 and December 2018, pentoxifylline treatment was applied to 161 patients out of 1355 patients hospitalized in our neonatal intensive care unit. Before and after treatment laboratory values were compared qualitatively and quantitatively. When evaluated qualitatively, leukocytosis (p = 0.016), neutrophilia (p = 0,000 according to neutrophil percentage), and thrombocytopenia frequency decreased; thrombocytosis (p = 0.879), anemia (p = 0,000 for Hb and Hct), eosinophilia (p = 0.013 for eosinophil percentage), normal values of AST (p = 0,000), ALT (p = 0,000), urea (p = 0,000) ), creatinine (p = 0,000) and CRP (p = 0,000) frequency increased. When evaluated quantitatively, neutrophil count (p = 0,000), neutrophil percentage (p = 0,000), hemoglobin (p = 0,000), hematocrit (p = 0,000), AST (p = 0,000), urea (p = 0,000), creatinine (p = 0,000) and CRP (p = 0,000) parameters showed decrease, while WBC (p = 0.384), platelet count (p = 0,000), eosinophil count (p = 0,000), eosinophil percentage (p = 0,000) and MPV (p = 0,000) showed increase. Conclusion: It was concluded that pentoxifylline has an important role as a supportive treatment in neonatal sepsis due to its low side effect profile and no significant negative effect.