Tip II diabetes mellitus hastalarında endotel disfonksiyonunun ve karotis intima media kalınlığının koroner arter hastalığı için öngördürücü yeri var mıdır?
Is evaluation of endothelial dysfunction and carotid intima media thickness valuable for predicting coronary heart disease in patients with type II diabetes mellitus?
- Tez No: 194528
- Danışmanlar: PROF. SEMA GÜNERİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
T P II D ABETES MELL TUS HASTALARINDA ENDOTELD SFONKS YONUNUN VE KAROT S NT MA MED AKALINLI ININ KORONER ARTER HASTALI I Ç NÖNGÖRDÜRÜCÜ YER VAR MIDIR?ÖZETTip II diabetes mellitus hastalarında endotel disfonksiyonunun ve karotis intimamedia kalınlı ının koroner arter hastalı ı için öngörüdücü yeri var mıdır?Amaç: Günümüzde Tip II diabetes mellitus koroner arter hastalı ı e de eri olarakkabul edilmektedir. Bununla birlikte bazı Tip II diabet hastalarında normal koronerarterler saptanmaktadır. Bu kesitsel çalı ma, karotis intima media kalınlık ( MK)ölçümünün ve brakiyal arterde akım aracılı dilatasyon (AAD) ile de erlendirilenendotel disfonksiyonun, Tip II diabetes mellitus hastalarında koroner arter hastalı ınıöngörebilmedeki yerini de erlendirmek üzere planlanmı tır.Metod: Koroner arter hastalı ı üphesi nedeni ile koroner anjiografi uygulanmıaltmı be Tip II diabetes mellitus hastası (38 erkek, ortalama ya : 56) çalı maya dahiledilmi tir. Çalı ma hastaları normal koroner arterler saptananan Grup-I ve ciddikoroner arter hastalı ı saptanan Grup-II'den olu an iki gruba ayrılmı tır. Ana karotidarterlerin intima media kalınlık ölçümü ve brakiyal arterdeki akım aracılı dilatasyonölçümü, B-Mode ultrason cihazı ile yapılmı tır. Lipid profili, açlık ve tokluk kanekeri, HbA1c, yüksek duyarlı C reaktif protein (hs-CRP), soluble CD40 ligand(sCD40L) gibi ateroskleroz geli iminde rol oynayabilecek di er biyokimyasal veenflamatuar belirteçler tüm hastalarda ölçülmü tür. Endotel disfonksiyonun kandakibelirteçlerinden olan asimetrik dimetilarjinin (ADMA) tüm hastalarda ölçülmü tür. Buparametrelerin koroner arter hastalı ını öngörmedeki gücü, ikili lojistic regresyonanalizi de erlendirilmi tir.Bulgular: HbA1c ve karotis MK Group-II'de belirgin yüksek saptanmı tır(Grup-I'deki ortalama HbA1c: %7.02 ve Grup-II'deki ortalama HbA1c: %8.63,p=0.001 -Grup-I'deki ortalama karotis MK: 0.85 mm. ve Grup-II'deki ortalamakarotis MK: 1.03 mm., p=0.003). Grup-II'deki AAD de eri belirgin olarak dü üksaptanmı tır (Grup-I'deki ortalama AAD: %9 ve Grup-II'deki ortalama AAD %4.93,p=0.001). hs-CRP, sCD40L ve ADMA de erlerinde iki grup arasında anlamlı farksaptanmamı tır (p>0.05). kili lojistic regresyon analizinde, dört ba ımsıziparametrenin ciddi koroner arter hastalı ını öngördü ü saptanmı tır; ya (OlasılıkOranı (OO) = 1.14, %95 Güvenilirlik Aralı ı (GA): 1-1.29, p= 0.046), HbA1c(OO=2.08, %95 GA: 1.31-3.31, p= 0.002), AAD (OO= 0.81, %95 GA: 0.69-0.97, p=0.019) ve karotis MK (OO=75.87, %95 GA: 2.20-2613.72, p= 0.017). Tip IIdiyabetiklerde koroner arter hastalı ını öngörmek için kullanılan lojistik regresyonanalizinden elde edilen denklemin sensitivitesi %85.7, spesifitesi %80, toplamdo ruluk oranı %83.1 olarak saptanmı tır. ROC e risinin altında kalan alan AAD için0.26 (%95 GA: 0.14-0.38, p=0.001) (en iyi sınır de eri: %6.88) ve MK için 0.74(%95 GA: 0.61-0.87, p=0.001) (en iyi sınır de eri: 0.88 mm) olarak saptanmı tır.Sonuç: Çalı mamızda AAD ve karotis MK ölçümlerinin, HbA1c ve ya ınkatılımı ile Tip II diabetes mellitus hastalarında, ciddi koroner arter hastalı ı varlı ınısaptamada belirgin prediktif de ere sahip oldu u saptanmı tır. Günlük klinikuygulamada, koroner anjiografi öncesinde Tip II diyabet hastalarında ciddi koronerarter hastalı ı riskini de erlendirmek için bu paramatreler kullanılabilir. Bu bilgiyidesteklemek adına ba ımsız hasta örneklerini içeren ileri çalı malara ihtiyaçduyulmaktadır.ii
Özet (Çeviri)
DOES ENDOTHELIAL DYSFUNCTION AND CAROTID INTIMAMEDIA THICKNESS HAVE A PREDICTIVE VALUE FORCORONARY ARTERY DISEASE IN PATIENTS WITH TYPE IIDIABETES MELLITUS?SUMMARYIs evaluation of endothelial dysfunction and carotid intima media thicknessvaluable for predicting coronary heart disease in patients with type II diabetesmellitus?Purpose: Coronary heart disease (CHD) is frequently encountered in diabeticpatients; however some of the diabetic patients have normal coronary arteries. Thiscross-sectional study was designed to investigate the role of endothelial dysfunction,assessed by flow mediated dilation (FMD) and carotid intima media thickness (IMT),for the prediction of coronary heart disease in patients with type II diabetes mellitus.Methods: Sixty five patients with type II diabetes mellitus (38 male, mean age:56 years), who underwent coronary angiography due to the clinically suspected CHDwere enrolled to this study. Study population was consisted of two groups; one of themhad normal coronary arteries (Group-I) and the other group had significant CHD(Group-II). B-Mode ultrasonography was used to assess both IMT of common carotidartery and FMD at brachial artery. Other confounding biochemical and inflammatorymarkers that may play a role of atherosclerosis, including lipid profiles, fasting andpostprandial glucose levels, HbA1c as well as high sensitivity C- reactive protein andsoluble CD40 ligand, were measured in all patients. Additionally asymmetricdimethylarginine (ADMA) reflecting the endothelial function was also determined.Binary logistic regression analysis was conducted in order to determine the impact ofthese parameters on predicting coronary heart disease.Results: HbA1c and carotid IMT were significantly higher in Group-II (MeanHbA1c: 7.02% in Group-I and 8.63% in Group-II, p=0.001-Mean Carotid IMT: 0.85mm. in Group-I and 1.03 mm. in Group-II, p=0.003). FMD was significantly lower inGroup-II (Mean FMD: 9% in Group-I and 4.93% in Group-II, p=0.001). Highsensitivity C- reactive protein, soluble CD40 ligand and ADMA values did not showany significant difference between two groups (p>0.05). In the binary logisticiregression analysis, four independent variables were found to predict significant CHD;age (OR= 1.14, 95% CI: 1-1.29, p= 0.046), HbA1c (OR=2.08, 95% CI: 1.31-3.31, p=0.002), FMD (OR= 0.81, 95% CI: 0.69-0.97, p= 0.019) and carotid IMT OR=75.87,95% CI: 2.20-2613.72, p= 0.017). The equation derived from the logistic regressionanalysis for predicting the probability of CHD in patients with type II diabetes mellitushad a sensitivity of 85.7%, and a specificity of 80% with an overall accuracy of 83.1%.The area under the receiver operating characteristics (ROC) curve was 0.26 (95% CI:0.14-0.38, p=0.001) for FMD (best cut-off: 6.88%) and 0.74 (95% CI: 0.61-0.87,p=0.001) for IMT (best cut-off: 0.88 mm).Conclusion: We suggested that flow mediated dilation and carotid intima mediathickness with contribution of HbA1c, and age were found to have significantpredictive value for coronary heart disease in patients with type II diabetes. We canuse these parameters in clinical practice before coronary angiography in order toestimate the risk of significant CHD in diabetic patients. Further investigations onindependent patient samples are needed to confirm these findings.ii