Ekstrakorporeal şok dalga litotripsi analjezisinde transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu ile iki sedo-analjezik ilaç kombinasyonunun karşılaştırılması
Comparison of transcutaneous electrical nerve stimulation with the two sedo-analgesic drug combinations in the analgesia for extracorporeal shock wave lithotripsy
  1. Tez No: 194543
  2. Yazar: ELİF ZİYPAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ŞAHİN YÜKSEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZETBu çalışmada, ayaktan taş kırma tedavisi sırasında analjezi sağlamada, transkütanözelektriksel sinir stimülasyon (TENS= Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) tekniği iletramadol-midazolam (TM) ve fentanil-midazolam (FM) ilaç kombinasyonlarının kliniketkinliklerini karşılaştırmayı amaçladık.Üçüncü jenerasyon (Lithostar Modularis, Siemens AG.) bir litotriptör ile taş kırmayaalınacak, renal veya üreteral taşı olan 80 hasta vücut dışından şok dalgaları ile taş kırma(ESWL= extracorporeal shock wave lithotripsy) öncesi rastgele dört gruba ayrıldı. FMgrubunda (n=20) hastalara işlemden 5 dakika önce 1 µgr/Kg iv Fentanil verildi. TM grubunda(n=20) hastalara 30 dakika önce 1,5 mg/Kg'dan Tramadol iv uygulandı. Her iki gruba daişlemden 5 dakika önce sedasyon amacıyla 0,05 mg/Kg midazolam iv yapıldı. TENSgrubundaki (n=20) hastalara taş kırma işlemi başladıktan sonra, hasta ağrı hissettiğinde TENSakımı uygulanmaya başlandı. Kontrol grubundaki (n=20) hastalara ise işlemden 5 dakika önceiv 5 mL izotonik mayi verildi.Bütün hastaların periferik oksijen saturasyon değeri (SpO2), noninvaziv arteriyel kanbasıncı ve EKG monitorizasyonu yapıldı. Arteryel basınç, kalp hızı, solunum hızı ve oksijensaturasyonları işlem öncesi ve işlem sırasında da her 5 dakikada bir kaydedildi. Aynıaralıklarla hastanın ağrı şiddetini gösteren Vizüel Analog Skala (VAS) ve sedasyon derecesinigösteren Ramsey Sedasyon Skoru (RSS) değerlendirmeleri de yapıldı. Bütün gruplarda işlemsırasında takiplerde VAS ≥5 olduğunda 25 µgr fentanil iv yapılarak analjezi desteği sağlandı.şlem sonunda tüm hastaların 4 derece üzerinden memnuniyetleri sorgulandı. ESWL sırasındave sonrasında gelişen tüm yan etkiler kaydedildi. şlem sonunda derlenme hızını gösterenModifiye Alderate Skorları (MAS) da değerlendirildi.VAS skorları kontrol grubu ile karşılaştırıldığında her üç tedavi grubunda da ESWLseanslarının 20. dakikasından sonra anlamlı olarak düşük saptandı.
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF TRANSCUTANEOUS ELECTRICAL NERVESTIMULATION WITH THE TWO SEDO-ANALGESIC DRUGCOMBINATIONS IN THE ANALGESIA FOR EXTRACORPOREAL SHOCKWAVE LITHOTRIPSYSUMMARYIn this study, we set out to compare the clinical efficacy of transcutaneouselectrical nerve stimulation (TENS) with the combinations of tramadol-midazolam(TM) and fentanyl-midazolam (FM) for pain relief during out-patient extracorporealshockwave lithotripsy (ESWL).A total of 80 patients with renal or ureteral stones who undergone lithotripsywith a third generation lithotriptor (Lithostar Modularis, Siemens AG.), wererandomised into four groups before ESWL. In group FM (n=20) fentanyl was given iv(1 µgr/Kg) five minutes before the procedure. In group TM (n=20) tramadol (1,5mg/Kg) was given iv 30 minutes before ESWL. Both of these groups received 0,05mg/Kg midazolam iv 5 minutes prior to lithotripsy for sedation. In the TENS group(n=20), TENS was just started when patients felt pain. In the control group (n=20), iv 5mL isotonic fluid was given to patients 5 minutes before the procedure and thenlithotripsy was started.All patients were monitored with peripheral oxygen saturation (SpO2),noninvasive arterial blood pressure and electrocardiogram. Arterial pressure, heart rate,respiratory rate and oxygen saturation were recorded before the procedure, and everyfive minutes during the procedure. At the same intervals, the pain intensity was alsoidentified with a Visual Analogue Scale (VAS) and the level of sedation was evaluatedby using Ramsey Sedation Score (RSS). In all groups, when the patient?s VAS ≥5, adose of 25 µgr fentanyl was given as a suplementary analgesic dose. All patients wereasked to assess their satisfaction with the four degree of satisfaction score beforedischarge. Side-effects were recorded during and after the procedures. ModifiedAlderate Scores (MAS) were also evaluated after all procedures.VAS scores of all treatment groups were significantly lower than those of thecontrol group after the 20th minutes of the ESWL procedure. There was no significantdifferences in the hemodynamic and respiratuary parameters between the groups (p>0,05).