Futbol aktivitelerine katılanların kişilik özellikleri ışığında stres düzeylerinin belirlenmesi
Stress level determination under the light of personal characteristics of the people at football activities
- Tez No: 194550
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEBAHATTİN DEVECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZETOĞUZHAN ALTUNGÜLFUTBOL AKT V TELER NE KATILANLARIN K Ş L KÖZELL KLER IŞIĞINDA STRES DÜZEYLER N N BEL RLENMESAraştırma; Futbol faaliyetlerine katılanların kişilik özellikleri ışığında stresdüzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Araştırma grubu Elazığ l merkezinde bulunan rasgele metodu ile seçilmiş 1. ve 2.Amatör Lig de faaliyet gösteren 150 Amatör futbolcu ve halı sahalara abone olarak futbolfaaliyetlerine katılan 150 birey den oluşmuştur.Anketler bu alanda yapılmış olan çalışmalarda, araştırmacılarca geliştirilen vedoğruluğu, geçerliliği test edilmiş olan sorulardan oluşturulmuş Demografik değişkenlerışığında, ?Kişilik özelliklerini tanıma testi, stres düzeyi testi, stres testi? ölçeklerikullanılmıştır .Elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS 11 Windows paketprogramında,?Korelasyon Tekniği? kullanılmıştır. Araştırmaya katılan deneklerin kişiliközellikleri ile Stres düzeyleri arasındaki ilişkiyi tespit etmek için sporcular, faaliyet alanlarıAmatör ve Halı saha faaliyetinde bulunanlar şeklinde gruplar halinde sınıflandırılarak, yüzde,frekans ve korelasyon olarak değerlendirilmiştir.Değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla ?Crosstabs?, ?Pearson Ki-Kare?,?Pearson Korelasyon? testi kullanılmıştır. Kişilik özelliklerinin aritmetik ortalamalarınınkarşılaştırılmasında ise ?Bağımsız gruplar t testi? kullanılmıştır.Araştırmaya katılan bireylerin kişilik özellikleri Stres testi arasındaki, ilişki ye göre; Atipi kişiliğe sahip olanların, B tipi kişiler oranla stresli oldukları belirlenmiştir. Stres düzeyitesti arasındaki ilişkiye göre ise; A tipi kişiliğe sahip olanların ?strese yakın? düzeyinde stresoldukları görülürken; B tipi kişiler ise ?strese uzak? düzeyinde stres oldukları görülmüştür.Araştırmaya katılan bireylerin faaliyet alanlarına göre Stres testi sonuçlarına göre; halısahada spor yapanların amatör sporculara oranla stresli oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTOĞUZHAN ALTUNGÜLSTRESS LEVEL DETERMINATION UNDER THE LIGHT OF PERSONALCHARECTERISTICS OF THE PEOPLE AT FOOTBALL ACTIVITIESThe objective of the study is to determine the stres level determination under the lightof personal charecteristics of the people at football activities.Research group was randomly composed of 150 amateur football players in secondamateur league and 150 person who performed their football activity in synthetic courts asasubscriber in Elazığ city centre.Questionaries are constitued of the questions that the accuracy were tested by theresearchers at the studies before that one. `Chararacteristic property recognition test, stresslevel test and stress test? were used as scales in view of the fact that demographical properties.Obtained data were evaluated by using `Corelation Technique ` on SPSS 11 Windowssoftware. Percantage, frequency and corelation were calculated to determine the relationshipof the study subjects personal charecteristics with stress level and they were divided intogroups as amateurs and players at synthetic courts.To examine the relation between variables ?Crosstabs?, ?Pearson Chi-Square?,?Pearson Correlation? tests were used.. Independet groups T Test used forcomparison of arithmathical median personal properties.According to the relation of the personal charecteristics with stress test of studysubjects;.