Türk popülasyonunda şizofreni ve akciğer kanserli hastalar arasında p53 gen polimorfizm farklılıklarının araştırılması
Investigation of differences in p53 gene polymorphisms between schizophrenia and lung cancer patients in the Turkish population
- Tez No: 194551
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN YÜCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Onkoloji, Psikiyatri, Tıbbi Biyoloji, Oncology, Psychiatry, Medical Biology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Şizofrenik hastalarda gözlenen azalmış kanser insidansı genetik temelli farklılıklarlailişkili olabilir. Şizofreniye doğru bir genetik yatkınlığın, akciğer kanserine yatkınlığınazalmasıyla ilişkili olduğu ileri sürülmüştür. p53 tümor baskılayıcı gen, genetik yatkınlık içinaday bir gen olarak düşünülmektedir. Çalışmamızda; Türk şizofren, akciğer kanserli hastalarve kontrollerde, p53 geninin ekzon 4'de BstUI ve intron 6'da MspI restriksiyonbölgelerindeki polimorfizmleri araştırmayı amaçladık.Bu polimorfizmlerin haplotip kombinasyonları ile birlikte allel ve genotip insidansları,100 Türk akciğer kanserli ve şizofren hasta ile kanser ve şizofreni hastalığı olmayan 100kontrol grubunda araştırıldı.
Özet (Çeviri)
The reduced incidence of cancer observed in schizophrenia patients may be related todifferences in genetic background. It has been suggested that genetic predisposition towardsschizophrenia is associated with reduced vulnerability to lung cancer, and p53 gene is one ofthe candidate genes. In our study, we aimed to investigate polymorphisms in the BstUI inexon 4 and MspI in intron 6 restriction sites of the p53 gene in Turkish schizophrenia, lungcancer patients and controls.Allele and genotype incidence of these polymorphisms with their haplotypecombinations were studied in 100 Turkish lung cancer and schizophrenia patients and 100controls without malignant and shizophrenia diseases.