Ovariektomize ve diabetik ratlarda E vitamini ve 17-β estradiolün lipit peroksidasyon seviyesi ile hematolojik ve plazma lipit değerleri üzerine etkileri
The effects of vitamin E and 17- beta estradiol on the haematological parameters, plasma lipid and lipid peroxidation levels in rats with ovariectomyzed and diabetic
- Tez No: 194552
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ÇAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, ovariektomili ve diabetli ratlarda östrojen ve E vitamininplazma glikoz, lipit profili, lipit peroksidasyonu ve bazı hematolojikparametreler üzerindeki etkileri araştırıldı. Bu amaçla, 70 Wistar Albino türüdişi ratlardan 7 grup oluşturuldu. Bu gruplar; 1. kontrol, 2. ovariektomi +diabet, 3. ovariektomi + diabet + östrojen, 4. ovariektomi + diabet + östrojen +E vitamini, 5. ovariektomi, 6. ovariektomi + östrojen ve 7. ovariektomi +östrojen + E vitamini olarak ayrıldı.3. ve 6. gruplara 40mg/kg/gün 17-β Estradiol, 4. ve 7. gruplara40mg/kg/gün 17-β Estradiol ile beraber 100mg/kg/gün E vitamini 28 günboyunca uygulandı.Elde edilen sonuçlara göre, kan glikoz seviyesi 2.
Özet (Çeviri)
This study was to investigated the effects of oestrogen and vitamin E onthe haematological parameters, plazma lipid and lipid peroxidation levels in ratswith ovariectomyzed and diabetes mellitus. For this purpose, 70 Wistar Albinofemale rats were allocated to 7 groups, i.e. group 1 ( Control), group 2(Ovariectomy and Diabetes), group 3 (Ovariectomy + Diabetes + Oestrogen),group 4 (Ovariectomy + Diabetes + Oestrogen + Vitamin E), group 5(Ovariectomy), group 6 (Ovariectomy + Oestrogen), group 7 (Ovariectomy +Oestrogen + Vitamin E).3. and 6 were administered 40 μg / kg/ day oestrogen ( 17β estradiol)alone, 4.