Öğretmenlerde disfoni prevelansı ve disfoni yapan risk faktörleri arasındaki ilişki
The prevalance of dysphonia among teachers and the relationship between the risk factors
  1. Tez No: 194587
  2. Yazar: FUNDA TÜMKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CÜNEYT ORHAN KARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
VII. ÖZETÖĞRETMENLERDE D SFON PREVELANSI VE R SKFAKTÖRLER ARASINDAK L ŞKBu çalışmanın amacı, ses semptomlarının görülmesi açısından mesleksel riskgrubu olan öğretmenlerde ses kalite bozukluğunun (disfoni) yaygınlığını tesbitetmek, risk faktörlerinden ses yükü ve fiziksel risk faktörlerinin disfoni ile arasındakiilişkiyi belirlemek ve disfoniye neden olan larengeal lezyonları ortaya koymaktır.Yaptığımız literatür araştırmasında ülkemizde yapılan benzer bir çalışmayarastlamadık.Çalışma, Nisan - Ekim 2006 tarihleri arasında Denizli'nin Milli EğitimMüdürlüğü'ne bağlı, sosyoekonomik farklılık gösteren üç ayrı semtindeki üçilköğretim okulu ve bunların anasınıf öğretmenleri ile beş ayrı anaokulundakianasınıf öğretmenleri arasında yapılmıştır. Öğretmenlere ses semptomlarıyla ilgilianketler dağıtılmış ve bu anketler Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak BurunBoğaz kliniğinde incelenerek yaşları 22-56 arasında değişen 105 kadın ve 62 erkeköğretmen, ses semptomlarına göre iki grup halinde çalışmaya alınmıştır. Sessemptomu olan 87 öğretmene kliniğimizde teleskopik larenks muayenesi yapılarakmuayene grubu oluşturulmuş ve ses semptomu olmayan 80 öğretmen de kontrolgrubu olarak karşılaştırmaya alınmıştır.Anket sonuçlarına göre, her iki öğretmenden birinin (%52) mesleklerini icraederken sesleriyle ilgili fiziksel rahatsızlık yaşadığı belirlenmiştir.Çalışmada, ses yükünü arttırdığı düşünülen risk faktörlerinden aktif çalışmasaati ve öğretmenlerin sorumlu oldukları eğitim-öğretim kademesi değerlendirilmiş;fiziksel risk faktörlerinden de yaş, cinsiyet, öğretmenlerdeki işitme kaybı ve üstsolunum yolu mukozasını etkilen alerjik hastalık varlığı, yakın zamanda geçirilmişenfeksiyon varlığı, larengofarengeal reflü semptomları ve sigara kullanımıdeğerlendirmeye alınmıştır.42statistiksel veriler ses semptomlarının görülme riskinde larengofarengeal reflüvarlığının 7.4 kat, alerjik hastalık varlığının da 4.7 kat artışa neden olduğunugösterirken, sınıf öğretmenlerinin anasınıf öğretmenlerinden ve branşöğretmenlerinin de sınıf öğretmenlerinden daha fazla risk taşıdığını göstermiştir.Disfoniye sebep olduğu düşünülen risk faktörlerinden, yaş, cinsiyet, haftalıkaktif çalışma saati, yakın zamanda bir üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmiş olmak,öğretmenlerdeki işitme kaybı varlığı ve sigara kullanıcısı olmak bizim çalışmamızdaistatistiksel olarak anlamlılık kazanmamıştır.Larenks muayenesi yapılan örneklerin 65'inde (%65.5) larenks muayenesinormalken, 23'ünde (%26.4) reflü larenjitine ait bulgular, 6'sında (%6.8) vokal kordnodülü ve 1'inde (%1.1) de vokal kord polibi tesbit edilmiştir. Larenks muayenesinormal olan ve şimdiki zamanda en az bir ses semptomu veren örnekler, fonksiyonelses bozukluğu açısından değerlendirilmemiştir.Sonuç olarak çalışmamız, öğretmenlerdeki ses kalite bozukluğunun yaygıngörülen fiziksel bir rahatsızlık olduğunu ve bu kişilerin değerlendirilirkenlarengofarengeal reflü ve alerjik hastalık varlığının öncelikle sorgulanmasıgerektiğini düşündürmektedir.43
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARYTHE PREVALANCE OF DYSPHONIA AMONG TEACHERS AND THERELATIONSHIP BETWEEN THE RISK FACTORSThe aim of this study is to detect the prevalance of dysphonia, to determine therelationship between dysphonia and the physical and vocal loading risk factors and todemonstrate the laryngeal pathologies that cause dysphonia among teachers whorepresent an occupational risk group for the development of voice symptoms. To thebest of our knowledge, this is the first study that has been performed in our countryconcerning this subject.This study has been performed between April and October 2006. The teachersof three primary and five nursery schools assigned to national education directoratein three socioeconomically different districts of Denizli were enrolled in the study.Questionnaires about the voice symptoms were distributed among the teachers.These questionnaires were examined at Pamukkale University Faculty of Medicinedepartment of otorhinolaryngology. One hundred five female and 62 male teachersaged between 22 and 56 were divided into two groups according to voice symptoms.Telescopic laryngeal examination was performed for the 87 teachers with voicesymptoms. This examination group was compared with the control group of 80teachers without voice symptoms.According to the results of this questionnaire, it was detected that one of everytwo teachers experienced physical disturbance concerning their voice during theirprofession.Among the risk factors that increase vocal loading, active working hours andthe education grade that the teachers were responsible for were evaluated. Thephysical risk factors that were evaluated were age, gender, hearing loss of teachersand the factors that affect the mucosa of the upper respiratory tract which are allergicdisorders, recent infection, symptoms of laryngopharyngeal reflux and cigarettesmoking.44The statistical data demonstrated that, the risk of experiencing voice symptomsincreased 7.4 times by the presence of laryngopharyngeal reflux and 4.7 times by theallergic disorders. The risk of primary school teachers for the development of voicesymptoms was greater than the nursery school teachers and that of the secondaryschool teachers was greater than the primary school teachers.Among the risk factors that are thought to cause dysphonia gender, age, weeklyworking hours, recent upper respiratory tract infection, hearing loss and cigarettesmoking were not found to be statistically significant.Among the cases to whom laryngeal examination was performed, 65 (65.5%)of them had normal laryngeal examination, 23 (26.4%) of them had signs oflaryngeal reflux, 6 (6.8%) of them had vocal cord nodule and 1 (1.1%) of them hadvocal cord polyp. The subjects with at least one voice symptom but with normallaryngeal examination were not evaluated in terms of functional dysphonia.This study showed that dysphonia is a common disorder among teachers andwhile evaluating these subjects the presence of laryngopharyngeal reflux and allergicdisorders should primarily be considered.45