Ratlarda cerulein ve glikodeoksikolik asit ile oluşturulan akut nekrotizan pankreatitte lokal organ hasarı üzerine tempolün etkisi (deneysel çalışma)
- Tez No: 194605
- Danışmanlar: PROF.DR. ERGÜN ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
VII-ÖZETAkut pankreatit konusunda deneysel çalışmalarda etkili olduğu gösterilenpekçok etken maddenin klinik çalışmalarda yararının olmadığı görülmüştür. Akutpankreatit hasarının patofizyolojisinin anlaşılmasında büyük ilerlemeler görülmesinerağmen akut pankretait gelişmesini önleyebilecek veya seyrini hafifletebilecek etkenbir madde tanımlanmamıştır.Bu çalışmada, Tempol'ün deneysel akut nakrotizan pankreatit modelinde lokalorgan hasarı üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla 24 adet Wistar-Albinocinsi erkek rat kullanıldı ve 6 rattan oluşan 4 randomize gruba ayrıldı. Shamgrubunda akut nekrotizan pankreatit modeli oluşturmaksızın sadece sağ internaljuguler ven kateterizasyonu ve laparatomi yapılarak duktus pankreatikuskanülasyonu yapıldı. Akut nekrotizan pankreatit oluşturulmayan kontrol grubundaduktus pankreatikus kanülasyonu yapılarak, sağ internal juguler ven kateterindentempol infüzyonu yapıldı. Akut nekrotizan pankreatit oluşturulan grupta duktuspankreatikustan, glikodeoksikolik asid, pankreatik kanala verildi, sağ internel jugulerven kateterinden serulein infüzyonu yapıldı. Tedavi grubunda serulein infüzyonu ilebirlikte sağ internal juguler ven kateterinden Tempol infüzyonu başlandı. Deneysüresi sonunda sakrifiye edilen ratlardan kan örnekleri ve pankreas dokuları alındı.Histopatolojik olarak pankreasta meydana gelen hasar değerlendirildi. Biyokimyasalolarak serum analizleri, kan gazı analizleri ve pankreas dokusunda MDA ve MPOdüzeylerine bakıldı. Hematolojik incelemelerden lökosit ve hematokrit değerleriölçüldü. Organ ödem formasyonunun bir göstergesi olarak pankreas dokusundaorgan yaş kuru/ağırlık oranlarına bakıldı.Sonuç olarak, akut nekrotizan pankreatite bağlı olarak meydana gelen lokalorgan hasarı, hem histopatolojik hem de biyokimyasal incelemelere göre, ayrıcaödem formasyonunun bir göstergesi olarak kullanılan organ yaş/kuru ağırlıkoranlarına göre Tempol verilmesi ile anlamlı derecede azaltılmaktadır. Bu bulgularratlarda akut nekrotizan pankreatite bağlı oluşan lokal organ hasarında Tempol'ünkoruyucu etkisini göstermiştir.66
Özet (Çeviri)
VIII-SUMMARYMany of the drugs shown to be beneficial in acute pancreatitis inexperimental studies are not revealed to be effective in clinical trails. Althoughinformation about the pathophysiology of acute pancretaitis is getting clear to date,any drug to stop the development or to lessen the improvement of acute pancreatitishas been discovered.This study shows the effects of Tempol on local organ damage in experimental acutepancreatitis models. Twenty-four Wistar-Albino male rats were used in the study and 4randomised groups containing 6 rats were formed. In the Sham group, right internal jugularyvein catheterization and laparotomy was performed without forming acute pancreatitismodel. In the control group without acute pancreatitis model, ductus pancreaticus wascannulated and Tempol was infused through right internal jugulary vein. In the acutepancreatitis group, glicodeoxycholic acid was infused to pancreatic duct through ductuspancreaticus and serulein was infused through right internal jugulary vein. In the treatmentgroup, Tempol was started to be infused with serulein trough the right jugulary vein catheter.At the end of the experimental time, blood samples and pancreatic tissues were obtainedfrom the sacrificated rats. Injury occurred in the pancreas was evaluated histopathologically.Serum analysis, blood gases analysis and MDA and MPO levels in pancreatic tissues werestudied biochemically and leukocyte and hemotocryte levels were studied hematologically.Dry/watery weight measurement of pancreatic tissue, showing tissue edema formation, weremeasured.In conclusion, local organ damage due to acute pancreatitis is reduced bytempol infusion shown by either histopathological and biochemical analysysis or bydry/watery weight measurement of pancreatic tissue. These findings demonsrate thattempol has protective effects on local organ damage due to acute pancreatitis in rats.67