Kolostomi yapılmış tavşanlarda kolostominin distalinde kalan barsak segmentlerinde kolinerjik ve nitrerjik sistemlerdeki değişiklikler
Changes of cholinergic and nitrergic system of defunctionalized colon after colostomy in the rabbit
- Tez No: 194606
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ONUR ÖZEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZETKolostomi, çocuk ve yetişkinlerde birçok hastalığın tedavisi sırasında geçici veyakalıcı olarak kullanılan bir cerrahi yöntemdir. Çocuklarda Hirschsprung hastalığı ve anorektalmalformasyon gibi konjenital hastalıkların tedavisinde çok evreli ameliyatların ilk aşamasıolarak, kolorektal ameliyatlar sonrasında anastomoz kaçağını engellemek amacıyla veyagecikmiş kolon perforasyonu gibi durumlarda acil şartlarda kullanılabilmektedir. Çocuklardagenellikle geçici bir süre için kullanılan kolostominin distalindeki fonksiyon dışı kalansegmentlerde motiliteyi etkileyen yolaklarda herhangi bir değişikliğin olup olmadığıbilinmemektedir. Bu çalışmada, kolostominin distalinde bir süre işlev dışı kalan barsaksegmentindeki kolinerjik ve nitrerjik sistemler fonksiyonel olarak invitro yöntem ile incelendi.Bu çalışmada ağırlıkları 2000-2500 gr arasında değişen 20 adet erkek Yeni-ZelendaAlbino tavşan kullanıldı. Tavşanlara iki aylıkken genel anestezi altında steril şartlardasigmoid kolostomi yapıldı ve distal uç Hartmann poşu şeklinde karına bırakıldı. ki aylıkbekleme süresini takiben kolostomi yapılan tavşanlar, barsak segmentleri invitro deneylerdekullanılmak üzere çıkartıldıktan sonra sakrifiye edildiler. Kontrol grubunda ise, 4 aylıkhayvanlar kullanıldı.Bu çalışmada deneyler, distal kalın barsaktan hazırlanan izole sirküler düz kas stripleriile organ banyolarında invitro olarak yapıldı. Çalışmada ekzojen KCl ve papaverin verilereksirküler düz kasların sırasıyla kasılabilirliği ve gevşeyebilirliği değerlendirildi. Ardındanguanetidinli ve indometazinli ortamda değişen frekans, voltaj ve sürelerde uygulananelektriksel alan uyarısı (EAU) ile kas striplerinin nörojenik yanıtları değerlendirildi. Buyanıtların nörojenik kaynaklı olduğu ise, ortama tetrodotoxin eklenmesini takiben kaybolmasıile anlaşıldı. Takiben, EAU çalışmaları atropinli, L-NAME'li ve atropin ile birlikteL-NAME'li ortamda tekrarlanarak elde edilen yanıtlar karşılaştırıldı. En son olarak,postsinaptik reseptörlerden oluşacak etkiyi değerlendirmek için ortama karbakol eklenerekkasılma; Sodyum nitroprussiat(SNP), sildenafil ve L-arginin eklenerek gevşeme yanıtları eldeedildi.Sonuçta, kolostominin distalinde kalan barsak segmentinde makroskopik olarak atrofigelişmesine rağmen, kolon sirküler düz kaslarının kasılabilirliği ve gevşeyebilirliğideğişmemektedir. Ancak kolostominin distalindeki kolonda, presinaptik uçtan sinir uyarımınabağlı asetilkolin, nitrik oksit ve nöropeptidler gibi nörotransmitterlerin salıverilmesininazaldığı gözlenmiştir. Dolayısıyla her ne kadar kolonun düz kas yapısı kolostomiaçılmasından etkilenmemekte ise de kolonda nörotransmisyon bozulduğu için kolostominindistalindeki kolonda motilite bozukluğu olmaktadır. Ancak bu çalışmamızda gösterdiğimizmotilite bozukluğunun, düzelip düzelmediği, düzeliyorsa da ne kadar zaman içinde normaledöndüğünü araştırmak için ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
YABANCI D LDE ÖZET (SUMMARY)Transient or permanent colostomy is widely used as an option of treatment inpaediatric and adult surgery. In children it is mostly used as a first stage procedure inHirschsprung?s disease and anorectal malformation. It is also performed as a prevention incolorectal surgery to secure the distal colonic anastomosis and as a transient procedure inemergency surgery to decrease the risk of anastomotic breakdown. Althougth it is widely usedin surgical practice the affect of the colostomy on the innervation and the motility of the distalbowel isn?t known clearly. In this study we evaluated the affect of the colostomy oncholinergic and nitrergic systems of the distal colon with an in-vitro method.In this study two months old New Zealand rabbits were used. The animals wererandomly allocated into two groups: control (n=8), study (n=12). The rabbits were operatedon under sterile conditions. A sigmoid colostomy were performed to the rabbits of the studygroups and distal bowel were closed as Hartmann and left in the peritoneal cavity. After twomonths of waiting period colon segments were harvested and rabbits were sacrificedthereafter. In the control group the segments from the same part of the colon were harvestedfor invitro experiments when the rabbits become four months old. In the invitro part of theexperiment the isolated circular muscle strips which were prepared from the harvested distalcolon were used. First the contraction and relaxation responses of the smooth muscles aredetected by using KCl and papaverine as smooth muscle stimulant agents. Then theneurologic responses of the muscle strips to the electrical field stimulation (EFS) wereevaluated in an environment with guanethidine and indomethacin. These responses wereaccepted as neurological responses when they were disappeared after adding tetrodotoxin inthe environment. Then the EFS studies were repeated in atropine, L-NAME, atropine and L-NAME added environments. To evaluate the affect on the postsynaptic receptors, carbacholevoked contraction responses and sodium nitroprusside(SNP), sildenafil and L-argininederived relaxation responses recorded.As a result although macroscopic athrophy had developed in the distal colonicsegment of the colostomy, the contraction and relaxation capacity of the smooth muscles didnot change. However, the presynaptic secretion of the neurotransmitters such as acetylcholine,nitric oxide and neuropeptides were diminished. Though the contraction capacity of thesmooth muscle was not affected, the motility of the distal colon was deteriorated by thedefective secretion of the presynaptic neurotansmitters. We believe that further investigationwill be needed to evaluate the possibility to cure this motility disorder.