Anal fissürlerde V-Y ilerletme felebinin yeri (klinik çalışma)
- Tez No: 194604
 - Danışmanlar: PROF.DR. UĞUR SUNGURTEKİN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 54
Özet
VII-ÖZETAnal bölgenin ağrılı hastalığı olan anal fissürün etyopatogenezindeki faktörlerve kronik anal fissürün cerrahi olarak tedavisindeki seçilecek yöntem günümüzdehala tartışılmaktadır.Klinik çalışmamız Mayıs 2005- Şubat 2007 tarihleri arasında PamukkaleÜniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nebaşvuran kronik anal fissürü olan 42 hasta üzerinde prospektif olarak yapılmıştır.Çalışmaya alınan bu hastaların 22'sine hastaya LIS (grup1), 20'sine hastaya V-Yilerletme flepi (grup2) uygulandı.Bu çalışmada kronik anal fissür tedavisinde cerrahi tedavinin başarısı,komplikasyonları araştırılmıştır. 18 ile 58 yaş arası 26'sı kadın (% 62 ) ve 16'ü erkek(% 37) olmak üzere 42 hasta çalışmaya alınarak bunlar iki gruba ayrıldı. Bunlar:grup 1 hastalar 22 kişi olup bunlara LIS, grup2 hastalar 20 kişi olup V-Y ilerletmeflepi yapıldı.Anal fissürlü hastaların en sık şikayetleri ağrıydı. Grup1 hastaların %100,grup2 hastaların%97'isinde defekasyon sırasında ve sonrasında ağrıdan yakınıyordu.Bunu sırasıyla grup1ve grup2 hastalarda kanama (%45, %75), kabızlık (%50, %40)ve kaşıntı (%31, %20) takip ediyordu.Olguların yakınma süreleri 2 ay ile 6 yıl arasında değişiyordu.Preoperatif olarak her iki gruba yapılan fizik muayene ve rektosigmoidoskopisonucunda lateral internal sfinkterotomi yapılan 13 (%59,09) olguda ve V-Y flepiyapılan 3 (%15,0) olguda kronik anal fissür ile birlikte hemoroid de vardı. Fissürlerinise grup1 hastalarda posterrior 19 (%86,4), anterior 1 (%4,5) ve hem anterior hem deposterior olan 2(%9,1), grup2 hastalarda posterior 17 (%85,0), anterior 1 (%5,0) vehem anterior hem de posterior 2 (%10,0) yerleştiği görüldü.Operasyonun tamamı genel anestezi altında yapıldı. Ortalama hastanede kalışsüresi bir gündü.Erken postoperatif hastalarımızda izlenen komplikasyonlar; grup1 hastalarda 5(%22,7) kanama, 4 (%18,2) kabızlık, 1 (%4,5) ekimoz, 3 (%13,6) olguda inkontinansve grup2 hastalarda 3 (%15) olguda tromboze hemoroid, 1 (%5) olguda ekimoz oldu.He iki grupta da nüks gelişmedi ve postoperatif mortalite saptanmadı.Sonuç olarak uzun yıllardan beri kronik anal fissür tedavisinde basit ve etkilibir yöntem olan lateral internal sfinkterotomi yerine tedavideki başarı oranı LIS'E43benzer fakat komplikasyon oranı çok daha az olan V-Y ilerletme flepi operasyonuönerilebilir.44
Özet (Çeviri)
SUMMARYAnal fissure is an important painful disease of anal region. The factors ofetiopathogenesis and the surgical methods of chronic anal fissure are still indefinite.Our study was performed prospectively over the 21 months period from 1stMay 2005 up to 31th February 2007. The aim of this study was to evaluate thesuccess and the complications of surgery in chronic anal fissure. Forty-two patientswho were suffering from chronic anal fissure and admitted to general surgery clinicincluded in this study. The median age was between 18 -58. Between the patients 26(%62) of them were woman and 16 (%37) were men. Patients divided into twogroups; 22 patients described as group 1 and 20 patients group 2. LIS in group 1 andV-Y advancement flap in group 2 was performed.Most frequent semptom was pain after defecation. In group 1 %100 of thepatients and %97 in group 2 suffered from pain while and after defecation. Thefollowing semptoms were bleeding (%45, %75 ); constubation (%50,%40) anditching (%31,%30).Initial semptoms altered 2 months to 6 years.Preoperatively external examination and rectosigmoidoscopy applied to bothgroups. Hemorroids found in 13 patients (% 59,09) lateral internal sphincteretomygroup and 3 patients (%15) in advancement flap. For group one 19 fissures locatedat posterior ; 1 at anterior ; 2 fissures both at anterior and posterior. Patients operatedunder anesthesia .Median length of stay was one day.Postoperatively early complications in group 1 were bleeding in 5 (%22,7)patients; constibation in 1 (%4,5) patient ;incontinans in 3 (%13,6) patients and forgroup 2 trombus with hemorroid in 3 patients (%18,2) examined. Neitherpostoperative mortality nor recurrens found both of groups.In conclusion; instead of simple and effective method of lateral internalsphincteretomy, V-Y advancement flap was recommended. V-Y advancement flapsurgery success was similar but the complications were less than lateral internalsphincteretomy. This method can be recommended for treatment of chronic analfissure surgery.45