Kolorektal karsinomlarda DNA hatalı eşleşme (mismatch) tamir genleri MLH-1 ve MSH-2'nin karsinogenezdeki yeri ve tümör biyolojisi ile ilişkisi
The importance of mismatch repair genes (MLH-1 and MSH-2) in carcinogenesis and tumor biology of colorectal carcinomas
  1. Tez No: 194640
  2. Yazar: ESRA UÇARYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SİBEL ERDAMAR ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET VE SONUÇLARKolorektal karsinom, endüstriyel toplumlarda en sık görülen malignitelerdenbiridir. Kolorektal karsinomların çoğunun, onların prekürsör lezyonu olanadenomlardan geliştiği kabul edilmektedir. Bunun patolojik temeli adenom-karsinom sekansıdır. Adenomdan karsinoma geçişin, progresif olduğunainanılmaktadır.Kolorektal karsinom gelişiminde, çok sayıda genetik ve moleküler değişikliklerinyer aldığı başlıca iki yol bildirilmektedir. Bunlardan biri, tümör baskılayıcı yol olarakbilinir ve birçok odakta heterozigositenin kaybı ( Loss of heterozygosity = LOH ) ilekarakterizedir. Diğeri, belirgin mikrosatellit instabilite ile karakterize mutator yol olupmikrosatellit mutator fenotip (MMP) olarak da adlandırılır.Bu çalışmada,1997-2002 yılları arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi PatolojiAnabilim Dalı'nda tanı almış, takip ve tedavi protokolleri bilinen, karsinom nedeniylekalın barsak rezeksiyonu yapılan 77 olgu ve 2003-2004 yıllarında yine Cerrahpaşa TıpFakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda tanı almış 17 adenom olgusu ele alındı. Her olguiçin; yaş, cinsiyet ve tümörle ilgili bilgiler patoloji raporlarından elde edildi. Klinikbilgiler, takip ve tedavi sonuçlarına ise Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Medikal OnkolojiBilim Dalı arşivindeki hasta dosyalarından ulaşıldı.Olguların lamları ışık mikroskobunda yeniden değerlendirildi. Her bir olgu için,karsinom alanlarını ve normal kalın barsak mukozasını birlikte içeren lamlar veayrıca metastatik lenf düğümlerinin bulunduğu lamlar; karsinom, normal mukoza vemetastatik lenf düğümleri işaretlenerek bunlardan doku mikroarray (tissuemikroarray=TMA)'i oluşturuldu. Tüm TMA blokları immunhistokimyasal olarak MLH-1ve MSH-2 için ticari olarak hazırlanan antikor ile boyandı.Çalışmanın K-ras mutasyonunun belirlenmesinde kullanılan polimeraz zincirreaksiyonu ( PCR) yöntemiyle yapılan bölümünde, doku mikrroarray için belirlenen77 karsinom olgusundan 42'si DNA izolasyonu ve PCR çalışmasına dahil edildi.K-ras genindeki mutasyonun Türkiye'deki sıklığı Polimeraz Zincir Reaksiyonu(PCR) yöntemiyle belirlendi, sonuçları diğer ülkelerde saptanan K-ras mutasyon1sıklıklarıyla karşılaştırıldı ve K-ras mutasyon varlığının klinikopatolojikparametreler ile sağkalım açısından ilişkili olup olmadığı değerlendirildi. Ayrıcaolgularda, mutator yolda yer alan DNA tamir genlerinden MLH-1 ve MSH-2'ninimmunhistokimyasal olarak ekspresyonunun klinikopatolojik parametreler ilesağkalım arasındaki ilişkisi belirlendi.Sonuç olarak;• Kolorektal karsinom olgularının % 39,2' sinde MLH-1 ile boyanma kaybı, %6,8'inde MSH-2 ile boyanma kaybı izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY AND RESULTSColorectal carcinoma is one of the most common malignancies of Westerncountries. Most of the colorectal carcinomas are assumed to be originated fromadenomas which are precursor lesions of them. The pathologic basis for this modelis the adenoma-carcinoma sequence. It is believed that development of carcinomafrom adenoma is progressive.There are 2 major pathogenetic pathways in colorectal carcinogenesis andeach pathway contains lots of steps covering mutations. One of these is known astumor supressor pathway that is characterized as loss of heterozygosity (LOH) inmultiple genes. Another one is mutator pathway characterized by explicitmicrosatellite instability and also known as microsatellite mutator phenotype(MMP) or Mutator Pathway.Our study group consist of 77 large bowel resection material belonged tocolorectal carcinoma cases with known follow-up that were diagnosed inCerrahpaşa Medical Faculty Pathology Department during 1997-2000 and 17adenomas that were also diagnosed in Cerrahpaşa Medical Faculty PathologyDepartment in 2003-2004 were investigated. For each case; age, sex and tumorinformation were taken from pathology reports. Clinical follow-up and therapyinformation were obtained from archives of Cerrahpaşa Medical Faculty OncologyDepartment.All slides of cases were analysed again with light microscopes. For each case,slides containing carcinomas and normal large bowel mucosa together and alsometastatic lymph nodes were marked. Then tissue microarray (TMA) was builtedusing core biopsies taken from carcinomas, normal mucosa and metastatic lymphnodes. All TMA blocks were immunostained with antibodies for MLH-1 and MSH-2that were obtained commercially. 42 of 77 cases had been selected for tissuemicroarray were available for DNA isolation and PCR-RFLP analysis to detect K-rasmutation in our study.1In this study, the frequency of K-ras gene mutation of our colorectal carcinomacases was detected by polymerase chain reaction (PCR) and the results werecompared with the results of other countries. Correlations were analysed between theK-ras mutations and clinicopathologic parameters and survival. Also it?s investigatedimmunohistochemically, the relation of DNA mismatch repair gene (MLH-1 / MSH-2)expressions in colorectal carcinomas with clinicopathologic parameters and survival.As a result;It was found that loss of MLH-1 expression in % 39,2 and loss of MSH-2•expression in % 6,8 of our study group.