Kolorektal karsinomlarda DNA ploidy, S-faz fraksiyonu ve p53 immünreaktivitesinin klasik prognostik parametreler ile karşılaştırılması
- Tez No: 88273
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Patoloji, Oncology, Pathology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
VI- ÖZET Bu çalışma 1996-1999 yılları arasında GATA Eğitim Hastanesi Patoloji Servisine ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Patoloji A. B.D.'na gelen 113 kolorektal karsinoma olgusunda gerçekleştirildi. Tüm olgularda DNA ploidy, aneuploid ve diploid tümörlerde S-faz fraksiyonu ve 89 olguda p53 immünoreaktivitesini araştırıldı. Bu parametreler kendi aralarında ve diğer prognostik parametrelerle (yaş.cins.grade, Dukes stage'i, lenf nodu tutulumu, tümör çapı, lokalizasyon) tek tek karşılaştırılarak aralarında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığı analiz edildi. DNA ploidy ve S-faz fraksiyonu tümör lokalizasyonu ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki gösterdi(P=0.016,P=0.028). S-faz fraksiyonu ve aneuploidy oranının proksimal tümörlerde düşük, distal tümörlerde yüksek olduğu saptandı. DNA ploidy ve S-faz fraksiyonu diğer prognostik parametrelerle istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki göstermedi. P53 pozitifliği hiçbir prognostik parametre ile istatistiksel olarak ilişkili değildi. Ancak N2 tümörlerde pozitiflik oranı NO tümörlere göre biraz daha yüksek saptandı. Sonuç: Bu çalışmada elde edilen DNA ploidy, S-faz fraksiyonu ve p53 boyanması sonuçlan ile diğer klasik prognostik parametreler arasındaki ilişki rutin uygulamada kullanılacak değere sahip değildir. Bu konunun aydınlatılması için ilave çalışmalara ihtiyaç vardır. T-CYteMKÖOtElIM KURULU MKftMMlIASYON MEKKEEf 51
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY This study was performed for cases with colorectal carcinoma in Giilhane Military Medical Academy Hospital and Istanbul University Cerrahpaşa Medical School Pathology Department between 1996-1999. DNA ploidy in all cases, S-Phase Fraction in aneuploid and diploid tumor,and p53 immunoreactivity in 89 cases were investigated. These and other prognostic criteria, including age, sex, grade, Dukes Stage, lymph node invasion, tumor diameter and localization were compared with each other and it was analyzed whether there is a significant relation or not. DNA ploidy and S-Phase Fraction showed a significant relation with tumor localization(P=0.016,P=0.028). The rate of S-Phase Fraction and aneuploidy was low in proximal tumors,and high in distal tumors. There was no significant relation between DNA ploidy, S-Phase Fraction and other prognostic criteria. Statistically significant relation was not determined between p53 immunoreactivity and other prognostic criteria, but p53 immunoreactivity rate for N2 tumors was little higher comparing to NO tumors. Result : The relation observed between DNA ploidy, S-Phase Fraction and p53 results obtained from this study and the classical prognostic criteria was not valuable to apply the routine works. Additional studies should be performed to illuminate this subject. 52