Ergenliğe başlangıç döneminde öz-bakım gücünü arttırmada hemşirenin destekleyici bireysel eğitim girişimlerinin etkisi
Promotive personal teaching attemts of a nurse about increasing self-care agency in the beginning period of adolescence
- Tez No: 194641
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP CONK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışma, İlköğretim 8. sınıfında öğretim gören ergenlerde öz-bakım gücünü arttırmak amacıyla yarı deneysel olarak yapılmıştır.Araştırma, 1 Ekim 2007- 18 Nisan 2008 tarihleri arasında sosyoekonomik düzeyi düşük olan öğrencilerin devam ettiği Ödemiş Mustafa Erdem İlk Öğretim Okulu'nda yapılmıştır.Araştırma evrenine ve örneklemine Ödemiş Mustafa Erdem İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencileri (58) ve anneleri alınmıştır. Veriler ergenlerle ve anneleri ile eğitim öncesi ve sonrası bireysel olarak görüşülerek gerekli açıklamalar yapıldıktan sonra toplanmıştır.Araştırmada veri toplama aracı olarak; Ergen Sosyo-demografik Veri Formu, Öz-bakım Düzeyini Belirleyen Soru Formu, Öz-bakım Düzeyini Değerlendirme Formu, Anne Bilgi Formu, Anne Bilgi Düzeyini Değerlendirme Formu, Eğitim Kitapçığı, Öz-bakım Gücü Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde dağılımları, Paired t testi, Oneway anova testi, kullanılmıştır.Araştırma sonucunda; yapılan bireysel eğitimler, ergenlerin öz-bakım düzeylerinde ve öz-bakım gücünde istatistiksel olarak anlamlı artış sağlamıştır.Araştırmada, eğitim öncesi ve sonrası ergenlerin sosyo-demografik özelliklerinin öz-bakım düzeyini ve öz-bakım gücünü etkileme durumu incelenmiştir. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda; kız ergenlerin, ilçede yaşayanların, sosyal güvencesi olanların, apartman dairesinde ve müstakil bir evde yaşayanların, annesi ve babası genç olan ergenlerin öz-bakım düzeyi ve öz-bakım gücünün daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Araştırmada son olarak, ergenler ile anneler arasındaki olumlu iletişimin artmasının, öz-bakım düzeyini ve öz-bakım gücünü paralel olarak artırdığı saptanmıştır.Tüm bu bilgilerin doğrultusunda, ergenlere öz-bakım gücünü geliştirmesi açısından gerekli sorumlulukların verilmesi, kendi kişisel bakımlarına özen göstermesi ve bunun için bilgilendirilmesi, özellikle annelerin bilgi düzeylerinin yükseltilmesi, Ergen Danışma Merkezlerinin açılması, okul hemşireliğinin etkinleştirilerek yaygınlaştırılması, okullarda rehberlik ve danışmanlık hizmetlerinin geliştirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out by means of semi-experimental way to increase self-care agency in adolescents who are degree 8 of primary school.This research has been carried out between October 1, 2007 and April 18, 2008 in Ödemiş Mustafa Erdem Primary School whose students are low socio-economic situation.The students(58) of degree 8 of Ödemiş Mustafa Erdem Primary School and their mothers have been included in universe and sample of this research.Datas has been gathered by means of talking to adolescents and their mothers individually as a pre-teaching and post-teaching.Adolescent Socio-Demographic Data Form, Self-Care Level Question Form, Self-Care Level Valuation Form, Mother İnformation Form, Mother İnformation Level Valuation Form, Education Booklet And Self-Care Agency Scale have been used as a means to gather datas.Number, Persentage Distributions, Paired t test, Oneway Annova test was used to evaluate datas.As a result of this research, it was found statically significant increase in individually teaching, self-care level and self-care agency of adolescents.In this research, the effects of socio-demographic features of pre-teaching and post-teaching adolescent about self-care level and self-care agency were examined. As a result of statically analysis research, it was determined that female adolescents, those who live in town, apartment building and private house, adolescents who have social security and have young mother and father had higher self-care level and self-care agency.In adition, it was determined that increasing of positive interaction between mothers and adolescents adds to self-care level and self-care agency.With all those information some suggestions are following, Adolescents should be given essential responsibilities in terms of increasing self-care agency. Adolescents should care about their personal care and they should be informed about that. Especially mother?s information level should be increased. Adolescent information center should be established.- School nursing should be activated and become prevalent. Guidance and consultancy services should be increased.