Meme kanserlerinde prostaglandin E2 (PGE2) oluşumu ve nitrik oksit
Prostaglandin E2 formation and nitric oxide in breast cancer
- Tez No: 194646
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KÖKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZETMeme kanserlerinin gelişme ve yayılmasında NO Yolu ve COX Yolu doğrudan yadadolaylı yollardan etkili olurlar. Her iki yol karşılıklı etkileşim ve sinerjizma içindedir. NOYolu'nda L-argininden NOS aracılığıyla nitrik oksit oluşur. COX Yolu'nda ise araşidonikasitten prostanoidler oluşur. Nitrik oksit damar geçirgenliğini artırarak, neovaskülarizasyon vevazodilatasyon yaparak tümör kan akımını artırır ve tümör büyümesinde etkili olur.COXYolu'nda oluşan ürünler de tıpkı NO gibi anjiogenez sürecini etkileyerek tümörigenezekatkıda bulunurlar. Her iki yol ortak etkilerde bulunurken karşılıklı sinerjizma gösterirler.Biz bu çalışmada NO ve COX Yolları arasındaki etkileşimi meme tümörlü hastalarıntümöral dokularında ve serumlarında çeşitli parametreleri kullanarak saptamaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn breast cancers, two cellular pathways have emergedas being closely associated withangiogenesis and tumor growth: the COX pathways and the NO pathway. There is synergisticeffect between the two pathways. NO pathway results in the oxidation of guanido group of Larginine to citrulline and NO through the activity of NO synthases. And the COX pathwayresults in the formation of prostanoids from arachidonic acid. NO productıon occurs in severalsteps leading to neovascularization and tumor growth in some cancers.COX also playanimportant role, in promoting angiogenesis in cancer. The connection between iNOS andCOX-2 actıvatıon is documented by a synergistic effect of NOS and of COX.In this study we aimed to determine the synergy between these two pathways by usingdifferent parameters in cancerous and adjoining areas of specimens from human breast cancerobtained during surgery.Values of nitric oxide end products (nitrit + nitrate) were statistically higher in cancerareas as compared with adjoining areas and so were serum nitrite+nitrate levels in patientsthan healthy subjects. ( p0,05).sPLA2 activity has been found to be related significantly with all prognostic factors,while COX-2 levels and PGE2 were statistically related with some of the prognostic factors.Our findings supports the synergistic effect of the two pathway. We believe that studiesaiming the inhibition of NO and COX pathways will open interesting options for researchand therapy of breast cancer.