Sıçanlarda kalp transplantasyon modelinde, ATP duyarlı potasyum kanallarının miyokard korunmasına etkisi
Effect of ATP sensitive potassium channels to protect myocardial function on rat heart transplantation models
  1. Tez No: 194647
  2. Yazar: MİNE YILMAZ DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET KÜRŞAT BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sıçanlarda Kalp Transplantasyon Modelinde,ATP Duyarlı Potasyum Kanallarının Miyokard KorunmasınaEtkisiDr. Mine YILMAZ DEMİRBAŞKardiyoplejik ve saklama solüsyonunda pinasidil (KATP kanal açıcı) ve glibenklamid(KATP kanal blokeri) kullanarak, kalbin mekanik fonksiyonlarının ve metabolizmasınınkorunmasında KATP kanallarının rolünü Langendorff modelinde in vitro olarak inceledik.Çalışmamızda 32 adet deney hayvanı (Wistar albino sıçan) kullandık. İlk gruptakardiyoplejik ve saklama solüsyonuna ilave yapmazken, 2. grupta pinasidil (50µmol/L), 3.grupta glibenklamid (10µmol/L), 4. grupta pinasidil + glibenklamid (50µmol/L +10µmol/L)ilave edildi.Deneylerden elde edilen kalpler, 6 saat (4ºC'de) global iskemiye maruz bırakıldıktansonra Langendorff sisteminde reperfüze edildi. Kalbin mekanik göstergeleri olan meanP(mean perfusion; koroner arterleri perfüze eden ortalama basınç), PP (peak to peak; piksistolik basınç - minimum balon basıncı), (+)dp/dtmax (kasılma gücünün zamana göredeğişimi), (-)dp/dtmax (gevşeme gücünün zamana göre değişimi), BPM (beat per minute;dakikadaki kalp atım sayısı), TTP (time to peak; pik sistolik basınca ulaşma zamanı), ET(ejection time; ejeksiyon zamanı) ve CT(contraction time; kasılma zamanı) değerlendirildi.Biyokimyasal göstergeler (Koroner perfüzatta troponin I, AST, LDH) incelendi.Pinasidil grubunda kalbin mekanik fonksiyonlarında ve biyokimyasal göstergelerdeiyileşme gözlenmedi. Pinasidilin glibenklamid ile birlikte kullanımıda bu göstergelere olumluetki yapmadı. Glibenklamidin kalbin mekanik fonksiyonları üzerine olumlu etkileri gözlendi.Bu sonuçlarla, glibenklamidin kardiyak prezervasyon amacıyla kullanılmasının, 6saatlik saklama (global iskemi) süresini daha güvenilir hale getirebileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Effect of ATP Sensitive Potassium Channels to ProtectMyocardial Function on Rat Heart Transplantation ModelsDr. Mine YILMAZ DEMİRBAŞWe investigated the protective role of pinacidil (KATP channel opener) andglibenclamide (KATP channel blocker) on cardioplegic and storage solutions in an invitromodel by using Langendorff model.We used 32 Wistar albino rats for this experiment. In the first group, there was noaddition to the solutions. We added Pinacidil (50 µmol/L) in the second group, glibenclamide(10 µmol/L) in the third group, pinacidil + glibenclamide (50 µmol/L +10 µmol/L) in thefourth group to both cardioplegic and storage solutions.Hearts that were used in the experiments were exposed to global ischemia at 4ºC for 6hours, then reperfused in Langendorff system. Therefore, mechanical parameters; meanperfusion pressure (mean P), peak to peak pressure (PP), contraction force according to time(+dp/dtmax), relaxation force according to time (-dp/dtmax), beats per minute (BPM), time topeak pressure (TTP), ejection time (ET) and contraction time (CT) were calculated.Biochemical parameters of the heart (troponin I, AST, LDH in coronary perfusate) wereinvestigated.In pinacidil group, there was no improvement on mechanical function and biochemicalparameters of the hearts. We have not encountered any positive effect withpinacidil+glibenclamide enrichment. It was showed that glibenclamide has a positive effecton mechanical function of the heart.The results of the study showed that, enrichment of cardiac preservation and storagesolution with glibenclamide improves the 6 hours storage (global ischemia) time on thehearts.