Bilinen romatolojik hastalığı olan hastalarda ateş etyolojisi
The etiology of fever in the patients with known rheumatologic diseases
- Tez No: 194649
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 28
Özet
Bilinen Romatolojik Hastalığı Olan Hastalarda Ateş EtyolojisiAteş birçok romatolojik hastalığın seyrinde görülebilir. Ateş, tanı alanındaki birçok yenigelişmeye rağmen romatolog için tanıya gidişte yardımcı bir bulgu olmaktan öte,klinisyenin kafasını daha da karıştıran bir durumdur. Bu karışıklıktan yola çıkarak Ü,Cerrahpaşa Tıp Fakültesi poliklinik ve servislerine daha önceden bilinen romatolojikhastalığı olan 70 ateşli olguda ateş etyolojisini araştırdık.Hastaların 37'si polikilinikte ayaktan, 33'ü serviste yatarak izlendi. Poliklinikte görülenhastaların takibi telefon ile, serviste yatan hastalar ise belli aralıklarla yapılan vizitlerledeğerlendirildi. Bu hastaların 42'si kadın, 28'i erkekti. Hastaların ateşleri, enfeksiyonabağlı ateş, hastalık ateşi ve diğer nedenlere bağlı ateş olmak üzere 3 grupta incelendi. Busınıflandırmaya göre 46 hastada ateş nedeni enfeksiyonlara bağlandı (%66). Onyedihastanın ateşi, hastalık alevlenmesi olarak değerlendirildi (%24) ve immunsüpresif tedaviile ateşleri geriledi. Diğer nedenlere bağlı ateşli hasta sayısı ise 7 idi (%10).Enfeksiyona bağlı ateş 15 hastayla en sık Behçetlilerde gözlenirken, bunu 10 hastaylaRA, 8 hastayla da SLE'li hastalar takip etti. En sık enfeksiyon nedeni pnömoni olaraktespit edildi. Bu hastaların 2 tanesi takip esnasında kaybedildi. Hastalık alevlenmesiolarak değerlendirilen hastaların 6'sı Behçet hastası olarak tespit edilirken, JRA, SLE veRA'lı üçer, mixed bağ doku hastalığı ve AS'li birer hastada da ateş hastalık ateşi olarakbelirlendi.Sonuç olarak çalışmamızda, ateş ile başvuran romatoloji hastalarında en sık nedenolarak enfeksiyon tespit edildi. En sık enfeksiyon nedeni ise pnömoni olarakgözlemlendi.. Romatolojik hastalığı olan hastalarda halen büyük bir problem olan ateşin,daha büyük ve homojen gruplarda ve özellikle de Behçet hastalığı olan hastalardairdelenmesinin yararlı olacağı gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
The Etiology of Fever in Patients with KnownRheumatologic DiseasesFever is a frequent symptom of several rheumatic disorders. Fever remains a diagnosticand therapeutic challenge to the rheumatologist, in spite of the great advances made in thefields of medical diagnosis and technology. Our aim, in this study, is to explore theetiology of the fever in 70 rheumatology patients followed in the clinics of CerrahpasaMedical School.37 of 70 patients were outgoing patients, 33 were hospitalised. The outgoing patientswere followed by phone callings, and hospitalised ones were followed by regular visits intheir clinics.The etiology of fever was detected under 3 main title; infection fever, diseaseactivation fever, and miscalleneus reasons. In 46 patients, the reason of fever wasinfection (66%). The fever of 17 patients (24%) were found as disease activation and thefever was decreased with immunsupressive treatment. We diagnosed other reasons in 7patients (10%).The reason of fever was infection in 15 Behcet patients. In 10 RA and 8 SLE patients,infection was idnetified as the reason of fever. The most frequently seen infection waspneumonia. Two of these patients were died beacuse of infection.In 6 Behcet, 3 JRA, 3 RA and 3 SLE patients, the reason of fever was identified asdisease activation.In our study, infection was the leading cause of the fever in rheumatologic diseases.Pneumonia was the most seen infection. It will be very helpful to study about theassociation of fever and rheumatologic diseases, specially in Behcet?s disease, in greaterand homogen groups.