Lümen dışı plastik tüp kullanılarak dikişsiz uç-uca anastomoz tekniği; deneysel çalışma
Nonsuture microvasculer end to end anastomosis in rats by using plastic cannule at outside of the lumen; experimental study
  1. Tez No: 194650
  2. Yazar: HANİFE AKINOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUZAFFER ALTINDAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZETLümen dışı Plastik tüp kullanılarak dikişsiz uç-uca anastomoz tekniği;deneysel çalışmaAmaç: Farklı cerrahi disiplinler farklı koşullarda anastomoz yapmakla birlikte dikişsizanastomoz teknikleri damar cerrahisindeki geleceğin farkına varıldığı 19.yüzyıl sonlarındadamarları ağızlaştırmak için çeşitli yolların denenmesiyle başlamıştır. Anastomoz hattı çapdaralmasından en fazla etkilenen bölge olup uygulanan metod oldukça önemlidir.Mikrovasküler cerrahinin teknik ve kullanım gereçlerindeki gelişmeler klinik uygulamalarıarttırmışsa da damarın travmatize olması, dikişlerin sebep olduğu yabancı cisim reaksiyonu,trombüs oluşumu, çap uyumsuzluğu anastomoz başarısını etkilemektedir. Bu çalışmada tüpile anastomoz ve dikiş ile anastomozun patensleri, tamamlanma hızları, anastomoz hattındakitravma, trombüs oluşumu ve sızıntı yönünden birbirleri ile karşılaştırılmak üzeredeğerlendirilmesi hedeflenmiştir.Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 24 adet yetişkin sprague- dawley soyu albino sıçanın sağkarotisi diseksiyonu yapıldı. Yine aynı taraftan alınan juguler ven grefti distalde dikiş ile,proksimalde tüp ile anastomozu yapılarak her iki anastomozun patens, uygulama zamanı vehistoloji yönünden değerlendirilmesi yapıldı.Sonuç: Her iki anastomoz yönteminde patens mevcuttu. Uygulama zamanı yönünden tüp ileanastomozun daha avantajlı olduğu tespit edildi. Histoloji kesitlerinde her iki yöntemde deiyileşme gözlenmekle beraber, dikiş ile anastomozda yer yer ayrışma, ekstravazasyongözlenmesi, tüp ile anastomozda bu bulguların olmadığı tespit edildi. Bu tüp ile anastomoztekniğinin üstünlüğü lehine olmakla birlikte dikişin bağlanma sertliğine dikkat edilmesi,asistansın damar eversiyonu ve tespitinde ciddi bir önemi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYNonsuture microvascular end to end anastomosis in rats by using plastic cannule atoutside of the lumen; an experimental studyObjective: Different surgical disciplinaries perform anastomosis though nonsuturetechniques of vascular anastomosis have been developed since different methods had beentried from the end of 19th century that they reliazed future of vascular surgery. The mostaffected area from constriction is anastomosis so the technique is very important. Althoughimprovement in instruments of microvascular surgery by technically and practically causedmore clinical practice, trauma in vessels, foreign body reaction due to suture material,formation of trombus and differences of vessel diameter still effect the success ofanastomoses. In this study we aimed to find out if there are any differences between suturetecnique and plastic cannule about patency, anastomoses time and histological analysis.Materials and Method: Twenty four adult rats were used in this study by dissection of rightcommon carotid arteries and juguler veins of them. The interpositioned juguler veinanastomosed to the carotid artery by suture technique distally, and by plastic cannuleproximally. All anastomoses were evaluated by observing patency, statistical analysis ofanastomosis time and histologically.Results: Patency was observed in both type of anastomoses tecgnique. It has been showedthat nonsuture tehcnique is more advantageous than suture tecnique according to theirstatistical analysis of anastomoses time. In their histological specimens it has been showed asdehiscences and extravasation in suture anastomoses, but not in anastomoses in plasticcannule. Although these findings, assistance is very important during vascular eversion andestablishing, and hardness is very important when the surgeon ties vessels.